Balansuje medzi minulosťou a súčasnosťou. Česká chalúpka je originálom i kópiou
Chceli miesto, kde človek spomalí po rušných dňoch. Podobne prívetivú „chalúpku“, ako poznali z detstva. Keď sa naskytla príležitosť, neváhali. Kópiu pôvodnej stavby na hranici Jízerských hôr a Krkonôš doplnili súčasným dizajnom, čo môže byť aj tenký ľad, ale autori Denisa Strmisková studio a Projectica balans udržali.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Za každým zadaním stoja želania investorov. V tomto prípade „bolo hlavným zámerom nájsť príjemné miesto, kde si človek odpočinie, spomalí po rušných všedných dňoch“. „Dôležitá bola kvalita materiálu, zhotovenia a celková kompaktnosť vonkajšej a vnútornej atmosféry chalúpky,“ približujú majitelia svoju predstavu.
Postavená na príbehu
Na prístup k tradíciám v tomto projekte vplýval aj fakt, že investori mohli vďaka rozprávaniu pôvodnej majiteľky nahliadnuť do histórie pôvodnej stavby. Zaujala ich natoľko, že „jej spomienky ovplyvnili celý budúci charakter chalúpky, malo sa doň premietnuť jednak zachovanie pôvodu, tradície, remesla, lokálnosti a súčasne novosť, sviežosť, odtlačok dnešnej doby a toho, čo je blízke rodine“.
Chalupu v obľúbenej výletnej a lyžiarskej oblasti blízko Harrachova nakoniec nazvali Dve sestry. Názov vychádza z osobného príbehu majiteľky – pripomína jej sestru, dve dcéry a „silu spojenia ženskej energie“.
Originálna architektonická kopírka tradícií
Samotná stavba zasa pripomína, či skôr kopíruje, svoju predlohu – rodinnú chalupu, v ktorej pôvodní majitelia nejaký čas v horách aj trvalo bývali.
Vidieť to na fasáde budovy, kde architekti a hlavne realizátori dodržali tradičné postupy miestnej architektúry. Inak na tom nie je ani strecha. Pokrýva ju typický jesennícky šindeľ. Stavebné otvory vypĺňajú okná s kvalitným dvojsklom, no majú tradičný tvar. Drevené prvky vyrobili ručne na mieru.
Dispozícia v duchu chyží s kachľami
Aj dispozícia kopíruje pôvodný stav. Na prízemí je veľkorysá tradičná česká „světnice“ (v slovenskom kontexte známa chyža) s kachľovou pecou a sedením. Celý priestor možno otvoriť smerom do záhrady vďaka francúzskemu oknu, aké naše staré mamy nemali.
Samostatná kuchyňa je orientovaná na východ a umožňuje pohodlné varenie aj v 21. storočí. O niečo menej tradičné je i to, že v chalúpke sa nachádzajú dve samostatné kúpeľne s WC a sprchou. Silu zážitku z priestoru to však nijako nenarúša. V dvoch spálňach na hornom poschodí sa pohodlne vyspí až osem osôb.
Minulosť a súčasnosť v jednom interiéri
„Dizajn nábytku balansuje na hranici medzi minulosťou a súčasnosťou. Kombinovali sme zámerne niekoľko druhov a odtieňov dreva, kovu a svetlé tóny. V detailoch sa potom do priestorov premieta teplá oranžová farba,“ prezrádza autorka Denisa Strmisková.
Množstvo nábytku repasovali alebo vyrobili na mieru stolári podľa dobových vzorov. Opäť sa však k slovu dostal aj súčasný dizajn nábytku i svietidiel. Dizajnérka vyberala predovšetkým severské značky. Dánske korene majú jedálenské stoličky aj osvetlenie obývacieho priestoru. Kuchyňu zas osvetľuje dizajnový kúsok zo Švédska.
„Interiér je doplnený ilustráciami českých výtvarníkov Tomski & Polanski tematicky spracovávajúcimi práve prostredie Jizerských hôr,“ dodáva na záver dizajnérka.
Chalúpka Dve sestry
Lokalita: Příchovice (Kořenov), ČR
Autori: Ing. Václav Petrů ( Projecticas.r.o.), Denisa Kubíčková Strmisková, Jan Jaroš, Kristýna Hodanová (projekčný tím Denisa Strmisková Studio)
Zastavaná plocha: 100 m2
Úžitková plocha:150 m2
Projekt a realizácia: 2022 – 2023