Bar 21 Lounge
Galéria(7)

Bar 21 Lounge

Partneri sekcie:

Bar 21 Lounge je o rozmanitom význame anglického slova lounge – obývacia izba, spoločenská miestnosť, salón, hala, ale aj posedávanie, polihovanie, ba až leňošenie. To všetko obsahuje tento polyfunkčný interiérový priestor, ktorý je barom, reštauráciou, ale aj internetovou kaviarňou, miestnosťou na firemné akcie, no a večer sa môže zmeniť aj na diskotéku. „Bar 21 bol trochu experiment, lebo Digital Park je administratívna budova,“ hovorí spoluautor interiéru Mgr. arch. Miloš Juráni. „Aj preto sme v rámci nej museli smerovať k viacerým výnimkám.“ A práve nimi sa tomuto typickému developerskému projektu vdýchla osobitá duša s nápadom a do spoločnosti skla a ocele priniesli autori príťažlivý rozmer štylizovanej prírody.

Zo života hmyzu

Bar 21 Lounge sa nachádza na prvom poschodí Digital Parku v Bratislave a je priamo spojený lávkou s neďalekým Auparkom. Oáza prírody a odpočinku je teda ešte intenzívnejšie konfrontovaná s najčerstvejšími výsledkami bratislavského developingu. Príroda v tesnej blízkosti desaťprúdovej cesty, ktorá symbolizuje technicizmus zo začiatku 21. storočia? Áno, a to dokonca vo veľmi rafinovanej podobe.

Netreba príliš veľa fantázie na to, aby ste si vo farebnosti, v tvarovej dispozícii a interiérových doplnkoch predstavili perspektívu chrobáka predierajúceho sa cez rôzne porasty na lúke. Nad ním sú lesné plody v podobe svietidiel voľne pohodených v priestore, vedľa neho hrubé steblá trávy, ktoré evokuje zelené grafické znázornenie na sklách interiéru. Aj to pripomína pôvabné motívy z knihy Zo života hmyzu od Karla Čapka. „Krásou príťažlivého neporiadku lúky či lesa sme chceli aspoň trochu narušiť betónové a sklenené kráľovstvo obalené sadrokartónom,“ upresňuje divákovu predstavivosť Miloš Juráni a ukazuje na priestor, v ktorom použité materiály sledujú maximálnu podporu výrazu pri „primeraných“ nákladoch. Autori sa zámerne zriekli materiálovej exhibície a hľadali sofistikovanejšie nápady. To však neznamená, že prijali plytkú ponuku lacných prostriedkov, ktorú občas diktujú finančné možnosti investora.

„Finančné hranice nemusia byť vždy obmedzujúce,“ presviedča architekt Juráni. „Urobili sme už veľa interiérov, ktoré vôbec nie sú drahé, a pritom z nich máme dobrý pocit. Samozrejme, pri realizácii sa dajú hľadať rezervy a možno uvažovať o kompromisoch, ale aj pri nich treba dodržať pôvodný koncept.“

Za dominantnú farbu interiéru zvolili autori červenú. Aj ona má však veľa odtieňov, doplnkov a decentných kontrastov. Na antikorových stolíkoch dokonca rozohrali farebnú hru diód, ktorá sa objavuje aj v osvetlení baru.

Príchuť divadelnej scény završuje výhľad cez obrovskú sklenenú stenu na nikdy sa nekončiaci obraz áut ponáhľajúcich sa po desaťprúdovej diaľničnej tepne, ktorá pretína mesto. Večer je tento, občas až bizarný obraz kolorovaný metafyzickým koncertom svetiel áut a uličného osvetlenia.

A odtiaľ už nie je ďaleko k zamysleniam sa nad často až absurdnými okamihmi z nášho života a večne nezodpovedanými otázkami: kto sme, odkiaľ prichádzame a kam sa vlastne ponáhľame? Pri dobrej káve či drinku je to určite namieste… 

Úspech je vo funkcii

Bolo by však príliš málo hovoriť o Bare 21 len ako o estetickej hre tvarov a asociácií z atmosféry. Autorov zaujíma celkový priestor, v ktorom sa snažia vytvoriť viac, ako len rozmiestniť stoličky. Aj preto kvalita v tomto prípade vychádza z pevného základu – logického pôdorysu, ktorý vytvára predpoklad na bezkolíznu prevádzku. „Funkčná dispozícia je základ úspechu,“ zdôrazňuje architekt. „A na ňom sa následne dajú stavať a meniť interiérové prvky.“

Priestor je rozdelený na funkčné celky – jedálenskú časť, barové sedenie, ale aj internetové pracoviská či zázemie baru. Pri oknách pozdĺž celého priestoru je oddychová – lounge – časť, v ktorej sú pohodlné kožené polokreslá. Racionálny modul sleduje tri sedenia v jednej tabuli skla. Väčšina interiérových prvkov je navrhnutá na mieru ľudskému rozmeru, čo prispieva k rýchlemu stotožneniu sa návštevníka s týmto priestorom.

Nechýba obľúbený motív z ateliéru Juráni & Toma, ktorým je druhý pás vysokého barového sedenia pri stolíkoch umiestnených hneď za líniou sedenia pri bare. Charakteristický rukopis je čitateľný aj v ďalších úrovniach, no súčasne prináša nové momenty v autorskom koncepte, ktorým je individuálny prístup k danému priestoru. Už v úvode spomenul Miloš Juráni výnimky v koncipovaní interiéru v tejto administratívnej budove. „Zároveň sme sa snažili rešpektovať celkovú tektoniku budovy, a aj preto kopírujeme zalomenie podhľadu,“ hovorí architekt Juráni. „Vzniká tak synergia spoločných prístupov.“

Citlivé spojenie konštruktívneho a organického vo výsledku vznikalo už počas komunikácie s investorom. A to už od chvíle, keď stavba bola vo fáze realizácie. Ako pripúšťa Miloš Juráni, asi aj preto vznikal interiér Baru 21 dlhšie ako v prípade, keď interiér koncipujú už do hotovej budovy niekde v bratislavskom Starom Meste.

„Samozrejme, počas realizácie interiéru prebiehal autorský dozor pod taktovkou ateliéru,“ dopĺňa Miloš Juráni. „Architektúra je kreatívna činnosť, pri ktorej sú autori sami sebe navzájom najväčšími kritikmi. Platí to aj v prípadoch, keď sa jeden nevie rozhodnúť medzi dvomi variantmi alebo sa nevie pohnúť ďalej.“

Organické tvary verzus racionálna schéma. Napätie i pocit. Funkčná prevádzka aj invenčná estetika. Kompozičná hra s pevnými pravidlami, ale aj súzvuk rozmanitých prvkov. Výsledkom je Bar 21 Lounge, ktorý posúva zaužívané štandardy na vyššiu úroveň. Je to vydarený pokus na tému dobrý interiér.

BAR 21 LOUNGE

Miesto: Digital Park, Bratislava
Architekti: Mgr. arch. Miloš Juráni, Ing. arch. Július Toma
Úžitková plocha: 275 m2
Projekt, realizácia: 05/2005 – 04/2007
Investor: Istropolitana, s. r. o.
Interiér sa realizoval bez generálneho dodávateľa.

Ľudo Petránsky
Foto: Istropolitana, s. r. o.