Barcelona,,Spain, ,Sept,01,,2014:,Placa,De,Sant,Jaume.the

Barcelona očami architekta: Desať katalánskych architektonických ateliérov, ktorých tvorbu sa oplatí sledovať

Partneri sekcie:

Dnes vám veľmi rád odporučím desať architektonických ateliérov z Katalánska, ktoré sa z rôznych dôvodov oplatí sledovať. V Španielsku sa architekti stretávajú s podobnými problémami ako my na Slovensku, tu však o niečo väčšiu rolu hrá ochrana pred slnkom a dôraz na prevetranie objektu. V Katalánsku pôsobí viacero kvalitných ateliérov, tvorbu týchto ateliérov dlhodobo sledujem a pokúsim sa vám v krátkosti priblížiť, v čom vidím ich pridanú hodnotu, prípadne na čo sa pri ich tvorbe zamerať.

MAIO architects

Na tento ateliér som narazil, keď ich v roku 2020 časopis DOMUS zahrnul do zoznamu 50 najlepších mladých architektonických ateliérov na svete. Zakladatelia učia na rôznych univerzitách, prednášajú v zahraničí a to sa evidentne prejavuje aj v ich tvorbe.

Projekty pôsobia uvoľnene, neboja sa testovať rôzne materiály, tvaroslovie či farebnosť. Venujú sa rôznorodej mierke projektov, od produktového dizajnu až po bytové domy. V rámci projektov bytových domov kladú dôraz na návrh spoločných vstupných priestorov a práve jeden z nich som mal možnosť v Barcelone navštíviť.

V téme prevedenia vstupných priestorov nastal koncom 20. storočia aj v dôsledku výstavby prefabrikovaných „panelákov“ veľký úpadok. Maio architects tak ponúkajú názor, ako do nich prinavrátiť stratenú kvalitu.

Vstupné priestory bytového domu, Carrer de Provenca 203, Barcelona
Vstupné priestory bytového domu, Carrer de Provenca 203, Barcelona | Zdroj: Archív autora

Arquitectura-G

Prístup ich tvorby vychádza z minimalizmu, doplneného o vrstvu základných tvarov, často s kontrastnou farebnosťou materiálov. Vo svojich projektoch tak neustále hľadajú optimálny priestorový balans pre ich budúcu funkciu. Ateliér preniká aj do zahraničia skrz navrhovanie priestorov pre známu módnu značku ACNE studios. Menšiu mierku projektov, ktorej sa ateliér venuje dopĺňa aj pravidelné vydávanie kníh o architektúre.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ARQUITECTURA-G (@arquitecturag)

Fermín Vázquez arquitectos

Fermín Vázquez arquitectos je ateliér, ktorý sa venuje primárne veľkým projektom. Niektoré navrhujú sami a pri niektorých pôsobia ako lokálny architekt. Majú za sebou spolupráce so svetovými architektonickými menami, ako napríklad David Chipperfield, Jean Nouvel, UN studio, COBE, Toyo Ito a iní.

Pravdepodobne budú prítomní aj pri projektovaní nového futbalového štadióna Nou Camp pre FC Barcelona. Za prestrešenie tržnice Encants v Barcelone získali okrem medzinárodného rešpektu aj množstvo ocenení.

Prestrešenie tržnice Encants, Barcelona
Prestrešenie tržnice Encants, Barcelona | Zdroj: Archív autora

Barozzi Veiga

Veľmi tektonická architektúra s jasnými rozhraniami plnej a transparentnej fasády. Čistotu v architektúre často komunikujú monochromatickou bielou fasádou, ich projekty tak patria do kategórie „biele sochy“.

Takýto sochársky architektonický prístup je veľmi tradičný napríklad pre kultúrne stavby. Medzinárodné portfólio ateliéru je plné širokej typológie verejných stavieb. Spomínaná jednoduchosť formy v kombinácii s bielou materialitou bude vždy považovaná za kvalitnú architektúru, ktorá nepodlieha súčasným trendom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barozzi Veiga (@barozziveiga)

Batlleiroig

Multidisciplinárne štúdio zaoberajúce sa kontextuálnym navrhovaním architektúry s dôrazom na prírodné prostredie. V projektoch hrá kľúčovú rolu ekológia a udržateľný prístup. Zakomponovanie zelene do projektov nie je iba samoúčelné, práve naopak, široká typológia a mierka projektov im dovoľuje testovať a kombinovať rôzne formy a technologické riešenia. Vďaka ich veľkosti a ideovému presvedčeniu patria k lídrom v oblasti udržateľného navrhovania v Katalánsku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Batlleiroig (@batlleiroig)

300.000 Km/s

Urbanistický ateliér s netradičným názvom hrá v súčasnosti zásadnú rolu na poli plánovania miest v celom Španielsku. Ateliér sa venuje práci s digitálnymi dátami a spravovaniu širokého spektra analýz na celomestskej úrovni.

Výsledky rôznych analýz vyhodnocujú a spracovávajú do graficky zrozumiteľnej podoby, ktorú následne poskytujú klientom ako východiskové podklady pre ich budúce projekty. Ateliér stojí aj za portálom Carta Històrica de Barcelona, ktorý mapuje vznik a historicky vývoj katalánskej metropoly.

LACOL cooperativa

V dôsledku ekonomickej krízy po roku 2000 vznikli v španielsku početné zoskupenia architektov, ktorí navrhujú pod jednou značkou zväčša verejné projekty. Jedným z takýchto zoskupení je aj ateliér LACOL.

Vzájomnou spoluprácou a participáciou v zmysle udržateľného navrhovania vytvárajú projekty, ktoré rezonujú v celoeurópskom kontexte. Za barcelonský bytový dom La Borda získali v roku 2022 prvú cenu v kategórii Emerging Architecture Winner v ocenení EU Mies Award. Svojím prístupom k tvorbe prezentujú iný názor, vďaka ktorému vedia vzniknúť kvalitné projekty.

RCR arquitectes

Držiteľov Pritzkerovej ceny z roku 2017, najprestížnejšieho architektonického ocenenia na svete, netreba veľmi predstavovať. Projekty nie sú nikdy iba o architektúre, ale aj o zapojení krajiny, výskumu, dizajnu, umenia a ďalších disciplín.

Výsledkom hĺbavého prístupu v navrhovaní sú často inovatívne priestorové a materiálové riešenia. Verejné stavby sú postavené z robustných a trvácnych materiálov, ktorými architekti jasne predpokladajú ich časté a nekompromisné používanie. Za návštevu určite stojí ich verejná knižnica v barcelonskej štvrti Sant Antoni.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RCR Arquitectes (@rcrarquitectes)

 

Peris+Toral Arquitectes

Ich architektúra má primárne sociálny rozmer. Špecializujú sa na projekty bytových domov z verejných zdrojov, v ktorých neustále hľadajú adekvátny pomer medzi súkromným a spoločným priestorom, vždy s dôrazom na koncového užívateľa.

Udržateľnosť riešia na viacerých úrovniach, od efektívneho narábania so stavebnými materiálmi až po následné používanie stavby. José Toral je fanúšikom zdieľaného bývania a tvrdí, že práve vysoká kvalita verejných stavieb má silu ovplyvniť developerov, aby stavali kvalitnejšie a udržateľnejšie projekty.

85 sociálnych bytov, Cornella, Barcelona.
85 sociálnych bytov, Cornella, Barcelona. | Zdroj: peristoral.com/

Harquitectes

Totálna architektúra! To je prístup jedného z najkvalitnejších ateliérov v celom Španielsku. A čo to vlastne znamená? Vo svojich projektoch sa vyhýbajú používaniu aktívnych pridaných technológií.

Splnenie podmienok zadania klienta tak riešia rafinovaným usporiadaním priestoru, komínovým efektom s princípom priečneho prevetrania objektu. Aj keď to niekedy znamená zložitejšie a finančne náročnejšie konštrukcie, ukazujú nám, ako sa dajú niektoré požiadavky vyriešiť s pochopením princípov termodynamiky a stavebnej fyziky.

Pracujú výlučne s prírodnými materiálmi, ktoré takmer vždy prezentujú v ich prirodzenej farebnosti a štruktúre. Ich veľmi kvalitná architektúra vzniká v skromných podmienkach mesta Sabadell. Tvorba Harquitectes sa nedá pochopiť iba z obrázkov, avšak po detailnom naštudovaní ich riešenia dávajú zmysel a sú veľmi inšpiratívne.

Jazyková škola Cristalleries Planell, Barcelona
Jazyková škola Cristalleries Planell, Barcelona | Archív autora