Barový pult z brúseného betónu
Kaviareň a bar Severan v Dolnom Kubíne prekvapí hneď na začiatku. Už pri vstupnom portáli zreteľne artikuluje svoje ambície. V kontexte nie príliš príťažlivého objektu bývalého hotela Severan by to však čakal len málokto.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Hotel Severan zo 70. rokov minulého storočia má už svoje najlepšie roky za sebou a dnes by už bol nevýrazným objektom, keby vo svojom vnútri neukrýval kaviarenský magnet. Ľudia si počas polročnej prevádzky našli k nemu cestu, pričom kaviarni neprekáža, že sa nenachádza priamo v pešej zóne mesta. Má totiž iné kvality. Zásadnou je špecifický interiér, ktorým sa autori chceli odlíšiť od súčasnej produkcie v obchodných centrách.
Vrcholy trojuholníka
Portál so sklenenými dverami je prvým vrcholom trojuholníka, ktorým autori definovali interiér. Ďalšími sú barový pult a kozub s grilom, pričom všetky spája nielen ústredná kompozičná línia, ale aj materiál – pohľadový betón. Ale poďme naspäť k vstupu, ktorý je prvým dotykom, pozvánkou, ale aj identifikáciou toho, čo príde po otvorení dverí. Jeho súčasťou je aj čiernobiela fotografia reálnej koliby umiestnená vedľa dverí. Ide o zrubovú drevenicu spod Šípu, prvého oravského kopca od Kraľovian, ktorá tu nie je náhodou. „Návrh kaviarne sa odvíjal od počiatočnej myšlienky majiteľa navrhnúť priestor vo v súčasnosti obľúbenom gastronomickom štýle slovenskej koliby, ľahko ,šmrncnutej´ westernom,“ vysvetľuje autor interiéru Ing. arch. Stanislav Šutvaj. „Našťastie sa nám podarilo odhovoriť majiteľa, že len takýto podnik má v súčasnosti šancu na úspech, a postupne sme dospeli k predstave, s ktorou sme sa aj my stotožnili.“
Duch pôvodnej drevenice však predsa len zostal, a to v pocitoch a atmosfére príjemného prostredia. Na to autori využili kombináciu tradičných a moderných materiálov.
S výhľadom na rieku
Pôvodná kaviareň s funkciou baru bola umiestnená na prízemí v bývalom hoteli Severan v Dolnom Kubíne, pričom samotný odbytový priestor tvorila len menšia časť dnešnej výmery kaviarne. Vonkajšiu terasu autori obstavali drevenými zasklenými posuvnými stenami veľkých formátov a zastrešením. V letnom období je možné polovicu zasklenia otvoriť a vytvoriť funkčnú krytú exteriérovú terasu. V zimnom období je tento priestor plnohodnotne využívaný ako súčasť kaviarne.
A tu je azda najväčšia pridaná hodnota interiéru – jeho prepojenie s exteriérom. Návštevníkom to umožňuje silný kontakt s okolím a zároveň dáva možnosť si užiť z každého miesta kaviarne blízkosť rieky Orava, postmoderného dreveného mosta pre peších od architekta Antona Kratochvíla a pešej promenády na nábreží. A hoci je vo výhľade aj prevažne panelákové sídlisko Bysterec, prírodné prostredie zmäkčuje jeho ostré tvary.
Mäkká atmosféra
Čo je dobrá kaviareň? Asi sa viacerí zhodneme, keď odpoviem, že v prvom rade dobrá káva a príjemná obsluha. A interiér? Ten podľa Stanislava Šutvaja môže pomôcť, aby dobrá kaviareň aj dobre fungovala. Kaviareň Severan má však aj svoj ďalší život a večer (občas aj do neskorej noci) funguje ako bar. „Tomuto dvojitému životu sme chceli prispôsobiť aj ľahké kaviarenské sedenie doplnené o pohodlnejšiu verziu na dlhšie vychutnanie si kaviarenského života,“ dodáva architekt. Aj preto nechýbajú známe stoličky Swan či Egg, ktoré pred vyše polstoročím navrhol slávny dánsky dizajnér Arne Jacobsen. Ich organické tvary spolu s teplou farbou betónu a v kombinácii s dekoračným zabudovaným podsvietením vyvolávajú najmä vo večerných hodinách „mäkkú atmosféru“. Povrchy v bare sú doplnené o výrazný prvok kefovaného smrekového dreva v tmavej farbe. V jeho stropnej časti sú zapustené líniové niky s LED podsvietením. Podlaha v celom priestore má smotanovú farbu a je z liateho polyuretánu.
Prvé mesiace prevádzky ukázali, že odmietnutie „westernovej koliby“ bolo správnou voľbou a kaviareň-bar Severan naozaj žije – čo môže potvrdiť aj autor týchto riadkov. Čo viac si môže dobrá kaviareň priať?
KAVIAREŇ A BAR SEVERAN
Miesto: Radlinského ulica, Dolný Kubín
Architekt: Ing. arch. Stanislav Šutvaj, Ing. arch. Matúš Bišťan, Ing. arch. Pavol Mičáň
Investor: právnická osoba
Začiatok realizácie: 07/2013
Ukončenie realizácie: 12/2013
Úžitková plocha: 138 m2
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
Foto: DANO VESELSKÝ
dokumentácia: A02 ATELIÉR
Článok bol zverejnený v časopise ASB.