Bazén v parku nahradil moderný aquapark. V neveľkom moravskom meste sa dá okúpať aj v zime
Juhomoravský Kyjov sa môže pochváliť architektonickým skvostom, aquaparkom, ktorý rešpektuje okolitú zástavbu a zapadá do kontextu mesta.
Zatiaľ čo tvorcovia životopisného filmu o Alexandrovi Dubčekovi oceňovali retro podobu pôvodného kyjovského kúpaliska ako ideálne miesto na rekonštrukciu slávnej scény, keď prvý tajomník išiel na plaváreň, bežní návštevníci by radšej videli modernejší a udržiavanejší areál.
Pandémia, a predovšetkým havarijný stav bazénov si nakoniec vynútili zatvorenie areálu a vedenie radnice mohlo začať s realizáciou projektu s hravým názvom Aquavparku.
Mesto už v roku 2018 vyhlásilo architektonickú súťaž, ktorú pripravil mestský architekt David Hoffmann. Zadaním bola rekonštrukcia existujúceho vonkajšieho areálu a zároveň návrh úplne nového krytého bazéna, ktorý jedenásťtisícovému mestu tak veľmi chýbal. Vyberalo sa zo štyroch návrhov, pričom porotu najviac zaujal ten od architektov Václava Navrátila a Jana Sedláčka z brnianskeho ateliéru SENAA.
Transparentné priehľady do okolia
Autori naplno využili fakt, že zamýšľaná plocha sa nachádza v centre Kyjova a na dohlaď od hlavného mestského parku. Vyhli sa pokušeniu uzavrieť dianie v bazénoch pred svetom a vydali sa cestou transparentných priehľadov do okolitej zelene. O snahe začleniť areál do života mesta svedčí aj to, že jedna z vonkajších terás je cez vstupnú halu prístupná nielen návštevníkom, ale aj okoloidúcim.
„Stavba zapadá do kontextu okolitej zástavby a nenarúša jej celkový charakter. Lineárne usporiadanie a jemná členitosť stavby sa rozprestierajú pozdĺž ulice Medzivodie (orig. Mezivodí) a zároveň ju ukončujú. Nový „predpriestor“ bazéna je na hlavnej pešej a cyklistickej trase vedúcej do centra mesta,“ opisujú Navrátil so Sedláčkom.
Elegancia a prepojenie
Formu zjemňuje elegantný obklad fasády z tehlových pásikov a nazlato zafarbeného prelamovaného plechu. Tento dizajnový prvok je podporený priehľadmi cez stavbu, ktoré vizuálne prepájajú areál vonkajšieho kúpaliska s „predpriestorom“ bazéna.
Bazénová hala je voči celému objemu stavby otočená o 90 stupňov a vybieha do zelene exteriérového areálu. Zaisťuje to harmonické prepojenie vnútorného a vonkajšieho priestoru. Tento pocit potom už len umocňuje celoplošné zasklenie bazénovej haly.
Krytý priestor je rozdelený na tri hlavné časti – plavecký bazén, zážitkový bazén a wellness. Plavecký bazén ponúka päť dráh s dĺžkou 25 metrov, čo uspokojí rekreačných aj športových plavcov. Zážitkový bazén je vybavený lavicami s masážnymi dýzami, bazénovými chŕličmi a toboganom. Súčasťou tejto časti je aj vírivka a bazénik, v ktorom sa môžu brodiť deti.
Moravské Toskánsko
Wellnessová zóna sa skladá z piatich rôznych sáun – tropickej, soľnej, tzv. arómasauny, tureckých parných kúpeľov a fínskej sauny s výhľadom na letné kúpalisko. Jednotlivé sauny sa skrývajú v nasvietených kubusoch, pokrytých jelšovými lamelami. Každá z piatich sáun má svoj vlastný charakter a využíva rôzne materiály, ako sú drevo, keramický obklad alebo himalájske soľné tehly.
V odpočinkovej miestnosti sa nachádzajú takzvané zelené steny a strop s hviezdnatou oblohou, ktoré prispievajú k pocitu pokoja a relaxácie. Na odpočivárne nadväzujú vonkajšie terasy so skrytými miestami na odpočinok, kde si návštevníci môžu užiť čerstvý vzduch a prírodu.
Inšpiráciou pri tvorbe umeleckých prvkov vo wellness bola oblasť Moravského Toskánska. Tento región sa premietol do dizajnu baru v saunovom svete, ktorý je obložený betónovými monolitickými panelmi.
Najväčšia investícia v histórii mesta
Na prízemí budovy sa nachádzajú šatne, sprchy a prezliekarne letného vonkajšieho kúpaliska. Novozrekonštruované vonkajšie bazény zostali z veľkej časti v pôvodnom dispozičnom usporiadaní, ale sú vybavené modernými antikorovými vaňami. Zážitkový bazén ponúka relaxačnú časť s masážnymi lavicami, basketbalovým košom, vodnými preliezačkami a veľkou šmykľavkou.
Plavecký bazén poskytuje tri dráhy s dĺžkou 50 metrov a neplaveckú časť s relaxačnými prvkami. Pre najmenších návštevníkov je pripravený detský bazénik. O občerstvenie sa stará vonkajší bar v centre areálu v bezprostrednej blízkosti bazénov.
Najväčšia verejná investícia v histórii Kyjova za bezmála 325 miliónov českých korún (približne 12,9 miliónov eur) predstavuje moderný a atraktívny priestor, ktorý kombinuje športové vyžitie a relaxáciu. Ponúka aj kvalitné architektonické riešenie, ktoré navyše počíta s postupným zatraktívnením stavby v priebehu ďalších desiatich rokov, čím sa stáva dlhodobo udržateľným a obľúbeným miestom pre všetky generácie.
Aquavparku Kyjov
Ateliér: SENAA architekti
Autori: Václav Navrátil, Jan Sedláček, Eva Pokorná, Patrik Obr, Markéta Raková, Eliška Brabcová, Jan Cihlář, Kateřina Zabadalová
Investor: mesto Kyjov
Realizácia: 2023
Investícia: 325 mil. Kč
Preklad: Zuzana Kubalová