BIM: Model odhalí problematické miesta
Projektovanie pomocou BIM sa stáva čoraz bežnejšou súčasťou procesu prípravy stavby. Objekt základnej školy v Londýne slúži ako modelový príklad zjednodušenia a urýchlenia spolupráce viacerých firiem na jednom projekte. Škola na Wade´s Place v Londýne je bežnou základnou školou postavenou v tradičnom ostrovnom štýle s obkladom z lícových tehál. Architektonický návrh spracovali architekti z ateliéru Green Tea Architects.
V rámci subdodávky sa na tejto zákazke podieľala aj slovenská spoločnosť StruCon, ktorá má skúsenosti s navrhovaním drevených konštrukcií z CLT (cross laminated timber) dosiek. Autori projektu si zvolili tento konštrukčný materiál, pretože použitie lisovaných drevených konštrukčných panelov umožňuje výrazne skrátiť lehotu výstavby a je čoraz častejšie používanou alternatívou betónu, tehál či kovových konštrukcií.
Obr. 1 Projekt školy bol rozdelený do štyroch fáz.
Výkresy priamo z modelu
Úlohou slovenských projektantov bolo spracovanie 3D modelu a výkresov statických konštrukcií. Na Slovensku sa táto časť projektovej dokumentácie pripravovala BIM metodológiou pomocou softvéru Autodesk Revit, prostredníctvom ktorého môže na jednom projekte pracovať viacero ľudí súčasne. Projektu sa venovali dve osoby vďaka vytvoreniu tzv. centrálneho súboru na serveri, na ktorý môžu byť napojené viaceré súbory z lokálnych diskov počítačov jednotlivých pracovníkov. „Práca na projekte školy trvala necelých päť mesiacov,“ hovorí Ing. Ivica Metkeová zo slovenského StruConu a dodáva: „Výhodou BIM softvéru bolo rýchle vygenerovanie výkresov priamo z 3D modelu, a tiež prepojenie celej výkresovej dokumentácie s 3D modelom, ktorý nám umožnil lepšiu koordináciu s klientom a okamžite odhalil problematické miesta. Ak sa menili parametre konštrukčných prvkov, mohli sme takéto požiadavky klienta flexibilne zapracovať do výkresov.“
Obr. Obr. 3 Hravá architektúra určená pre deti zapadá do prostredia použitým obkladom z lícových tehál.
Obr. 4 Priestorové modely objektu sa pomocou BIM dajú ľahko upravovať a parametre prvkov sa prispôsobia vo všetkých zobrazeniach.
Our Lady & St. Joseph Catholic Primary school
Miesto: Wade´s Place, Londýn
Investor: Diocese Of Westminster
Projektant/architekt: Green Tea Architects
Návrh statických konštrukcií: Engenuiti
Statika a 3D model: StruCon, s. r. o.
Projekt: 2013 – 2014
Realizácia: 2014
Prezeranie aj v mobile
Základné architektonické výkresy (G. A. – General Arrangement drawings), čiže pôdorysy, rezy a pohľady so všetkými potrebnými kótami pre nosné konštrukcie (vrátane výškových úrovní podláh a kót pre otvory) dodala firma Engenuiti, ktorá navrhovala statiku stavby. V Engenuiti nadimenzovali rozmery všetkých nosných prvkov a celý školský súbor bol rozdelený na štyri stavebné fázy, podľa ktorých bola rozčlenená aj projektová dokumentácia. Na Slovensku sa potom presne rozkreslili všetky výkresy a spracovali sa 3D modely. „Vďaka práci v 3D BIM programe Autodesk Revit sme steny nekreslili zvlášť v pôdorysoch a zvlášť v pohľadoch či rezoch, ale sme ich modelovali ako objekty, ktoré v sebe niesli konkrétne informácie. Využili sme parametre existujúce v Revite a tie sme doplnili aj podľa potrieb projektu. Všetky parametre sme neskôr spolu s objemovými výkazmi vygenerovali do tabuliek podľa potrieb zadávateľa,“ vysvetľuje pracovný postup Ivica Metkeová. „Architektonické výkresy sme vložili do 3D priestoru a podľa nich sme presne vymodelovali jednotlivé nosné prvky.
Obr. 5 Priestorové modely objektu sa pomocou BIM dajú ľahko upravovať a parametre prvkov sa prispôsobia vo všetkých zobrazeniach.
V 2D výkresoch sa môže stať, že určitý prvok je na dvoch podlažiach nad sebou nakreslený v inej polohe. Všetky takéto nezrovnalosti sme hneď konzultovali so statikmi z Engenuiti.“ Prepojenie 3D modelu s výkresovou časťou projektu podporuje komplexné vnímanie a spracovanie zákazky. Všetky zmeny sa okamžite prejavili vo všetkých zobrazeniach daného prvku či celej oblasti. Použitý program navyše umožňuje exportovať výkresové súbory do PDF a DWG formátu a 3D model do IFC formátu. Tie sa dajú prezerať v bezplatnom prehliadači v počítači alebo aj v mobile. IFC súbor umožňuje načítanie 3D BIM modelu aj do iných softvérov, ktoré podporujú metodológiu BIM. Ďalšou výhodou je, že sa tento model dá využiť aj na výpočty statiky, simulácie energetickej náročnosti alebo požiaru, ako aj na vizualizácie.
Obr. 6 Realizácia stavby bola rýchla aj vďaka bezproblémovej spolupráci projektantov a realizačného tímu. (zdroj:http://www.engenuiti.com/item/160/WADES-PLACE-SCHOOL-ON-SITE)
text: Mária Nováková
Odborná spolupráca: Ing. arch. Ivica Metkeová, StruCon; Ing. Alfréd Takáč, M&P
Foto a dokumentácia: StruCon, Engenuiti, M&P
Článok bol zverejnený v časopise ASB.