image 65172 25 v1
Galéria(16)

Biznis centrum Wallenrod skrášľuje vertikálna záhrada

Partneri sekcie:

„Nechceli sme byť anonymní a nechceli sme sa stratiť v ponuke administratívnych priestorov,“ komentuje nedávno dokončený objekt Wallenrod Igor Lichý. „Už dávnejšie sme zistili, že ak chceme, aby budova mala ešte niečo navyše, musíme ju zdevelopovať sami.“

WALLENROD a6 REZ
WALLENROD a6 SITUACIA
WALLENROD REZ POZDLZNY
MG 1987
MG 1991
MG 2003
MG 2033
MG 2504

Keď som sa pri obhliadke Wallenrodu Tomáša Šeba pýtala, či sa ráno budí ako architekt alebo developer, iba sa zasmial a dodal, že sa veru takto nad svojím postavením ešte nezamýšľal, deň začína ako každý bežný človek. Projekty, ktorým sa ITB Development venuje, sú všelijaké, rozhodne však nie sú bežné. To je ostatne základnou filozofiou, ktorú do každej svojej práce Igor Lichý a Tomáš Šebo s kolegami zašifrujú. Sympatické na ich práci je aj to, že snaha odlíšiť sa nie je len prázdnou pózou, ale odlišnosť akoby sama vyplynie z okolností, atmosféry miesta, zvolenej funkcie, historických súvislostí či „len“ zo zámeru postaviť kvalitnú stavbu a myslieť pri tom na ľudí, ktorí tam budú tráviť kus svojho života.

Čo znamená Wallenrod?

Wallenrod je administratívna budova, ktorej autori dali do vienka dostatok originality, sviežosti a energie, aby vrátila mestský život na Mickiewiczovu ulicu v Bratislave. Architekti sa zhodujú na tom, že charakter dopravnej tepny, po ktorej pasanti, autá či trolejbusy čo najrýchlejšie prekĺznu ako hrdlom, čo ich pustí z centra von, Mickiewiczovej prischol neprávom – má v sebe iný, väčší a živší potenciál. Pri pohľade z horných podlaží sa ponúka ako logické predĺženie Obchodnej ulice. Na takomto základe sa rozhodli v ITB postaviť Wallenrod. Neboli by to Šebo s Lichým, keby v časoch, keď sa naše mestá hemžia anglicko-francúzsko-talianskymi nápismi, nezašli v hľadaní názvu o pár krokov ďalej. Wallenrod môže neznalým evokovať uvedenú jazykovú mätež, ale vysvetlenie je prosté: poľský spisovateľ Adam Mickiewicz, po ktorom je ulica pomenovaná, je autorom historického eposu Konrad Wallenrod. Napokon, nebolo by na škodu tento fakt graficky komunikovať aj okoloidúcim na ulici.
Konzolové balkóniky zdobia zadnú fasádu. Na dvore bude iste živo.
Najlepší pomer

Poďme sa však pozrieť na Wallenrod zblízka. Charakteristické W-éčko, ktoré podopiera druhé nadzemné podlažie, vtipne zútulňuje parter a pomáha ho logicky usporiadať. K vizuálnym finesám budovy sa ešte dostaneme, na začiatku patrí architektom a developerom v jednom pochvala za výborne zvládnuté parkovanie. Na 6-árový pozemok sa im podarilo na troch podzemných podlažiach umiestniť 48 parkovacích miest. Nepodľahli projektantskej skratke, ktorá lákala situovať do garáže výťah na automobily, použili zdravý rozum, jednosmernú premávku a semafory a pohodlné parkovanie bolo na svete. Pomer 1 parkovacie miesto na 50 m2 kancelárskej plochy je v centre mesta výnimočne priaznivý. Uvedomelosť zamestnancov, na ktorých sa pri rozdeľovaní parkovacích miest nedostane, má v používaní mestskej hromadnej dopravy svoje hranice, takže tí menej šťastní budú autom krúžiť v okolí. Alebo rýchlo (ako Tomáš Šebo) zistia, že bicykel je v centre mesta užitočná vec a že v garáži už majú naplánované miesta na stojany.
Interiéry budovy sú svetlé, najvyššie podlažia majú navyše výhľad na centrum mesta.
Záhrada ako oriešok

Uličnou fasádou nastavili architekti latku kvality a estetiky poriadne vysoko. Dvojitá prevetrávaná fasáda je obohatená o zelenú výsadbu. Vertikálna záhrada je hlavným poznávacím znakom tejto budovy. Myšlienku, ktorá dala projekčnému tímu poriadne zabrať, vysvetľujú autori snahou priniesť zeleň aj do vyšších podlaží a čo najväčšiemu počtu zamestnancov. Keďže dodávatelia fasádnych systémov neponúkli štandardné riešenia, pretože na naše podmienky ani žiadne neexistujú, museli si architekti v spolupráci s prof. Janákom urobiť vlastný výskum. Výsledkom sú vyladená skladba rastlín, ktoré musia zvládnuť výkyvy teplôt od –20 °C v zime až po +42 °C v lete, presne nadimenzovaný vonkajší plášť, medzery medzi jednotlivými tabuľami skla a napokon plán údržby. Na nevyhnutnú otázku o nákladoch na takýto špás majú autori ako developeri jednoduché vysvetlenie: „Celkové náklady na takúto fasádu sa pohybujú okolo 5 až 7 % z rozpočtu, čo je približne cena za štandardné sadové úpravy v predpolí a foyeri administratívnych budov. Údržba je potrebná dvakrát ročne, inak sa o rastliny stará automatický zavlažovací systém.“ Okrem zelene tienia v prípade prudkého slnka aj exteriérové žalúzie.
Priečny rez
Komunitné „šuflíky“

Hoci sa pozornosť upiera na uličnú fasádu, ani tá dvorová nezaostáva a ponúka vtipné konzolové balkóniky. Tomáš Šebo aj Igor Lichý svorne tvrdia, že Wallenrod je komorná kancelárska budova a firmy v nej dokonca môžu vytvoriť akúsi prestížnu komunitu. Pri pohľade do dvora je funkčná náplň subtílnych „šuflíčkov“ jasná, vzťahy a komunita sa budú budovať najmä tu.
Charakteristické W-éčko pomáha logicky usporiadať vstup do budovy.
Áčko za 12 eur

Pôvodný úmysel ponúknuť kancelárske priestory na predaj preveril trh, dnes sa Wallenrod zapĺňa nájomníkmi. Cena za štvorcový meter sa začína na sume 12 eur. Kancelárske priestory majú áčkový štandard. Budova je obkolesená niekoľkopodlažnou výstavbou z každej strany, napriek tomu je v interiéroch dostatok svetla. Priestory sú klimatizované, ale časť okien je otváravá. Architekti totiž poznajú bežných smrteľníkov a vedia, že možnosť otvoriť si okno a pustiť do kancelárie trocha vzduchu je aj uprostred Bratislavy na nezaplatenie.

Business centrum Wallenrod
Miesto: Mickiewiczova ulica, Bratislava
Autori: Ing. arch. Tomáš Šebo, autorizovaný architekt, Mgr. arch. Igor Lichý, autorizovaný architekt, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Investor: ITB Development
Začiatok výstavby: august 2012
Koniec výstavby: jeseň 2013
Celková investícia: 6 miliónov eur
Zastavaná plocha: 1. NP 622,7 m2
Obstavaný objem: 17 572 m3
Plochy na prenájom: 2 650 m2
Počet parkovacích miest: 48

TEXT: Mária Nováková
Foto: Dano Veselský
Dokumentácia: Architekti Šebo Lichý

Článok bol zverejnený v časopise ASB.