Bohuslav Fuchs: Obytný dom v Bratislave
Previazanosť českej a slovenskej architektúry má hlboké korene a dlhú tradíciu. Pôsobenie Dušana Jurkoviča či Juraja Tvarožka na Morave alebo v Prahe, odchod slovenských študentov na pražské a brnianske školy v priebehu celého 20. storočia, pomoc českých architektov pri rozvoji architektonického školstva na Slovensku, ako aj pri formovaní tzv. socialistickej projekcie po roku 1948 – to sú zaujímavé kapitoly tejto vzájomnej spolupráce. Patrí sem aj príchod silnej skupiny mladých českých architektov po 1. svetovej vojne na Slovensko, z ktorej za všetkých spomeňme Klementa Šilingera, Jozefa Mareka, Alojza Balána, Juraja Grossmanna, Vojtecha Šebora a Jindřicha Merganca.
V prostredí neoslohovej a eklektickej zástavby Hviezdoslavovho námestia v Bratislave púta pozornosť jediný, elegantný, noblesný obytný dom uprostred. Jednoduchosť a čistota tejto architektúry, ktorá patrí nesporne k najlepším vo svojej dobe, je svedectvom majstrovstva svojho tvorcu prof. Bohuslava Fuchsa (1895 – 1972) z Brna.
Fuchs zanechal na Slovensku viaceré vynikajúce diela – vo Vysokých Tatrách, Martine či Trenčianskych Tepliciach. V Bratislave máme dve jeho práce. Neznámou je prestavba bývalého hotela Royal na Mostovej ulici a spomínaný obytný komplex medzi Paulínyho ulicou a Hviezdoslavovým námestím č. 15, pozostávajúci z dvoch objektov a vnútorného dvora.
Projekt bol realizovaný v roku 1936. Bol to typický nájomný dom s malometrážnymi bytmi, ale postavený vo veľmi exkluzívnej lokalite, čo vyvolávalo spory o tom, či je stavba rentabilná. Navyše bola fasáda smerom do Hviezdoslavovho námestia orientovaná na severnú stranu. Ukázalo sa však, že Fuchs priniesol riešenie, ktoré malo veľký úspech.
Dom do ulice Paulínyho-Tótha je trojposchodový a pôvodne bol v prízemí obchod a 11 bytov: šesť dvoj- a päť jednoizbových. Dom z Hviezdoslavovho námestia má šesť poschodí, pričom parter obsahoval kancelárie. Na jednotlivých poschodiach sa nachádzali vždy dva byty – jeden dvoj- a jeden jednoizbový, s halou a kompletným príslušenstvom.
Výťah je veľmi dobre odizolovaný, halu možno po otvorení štvorkrídlových skladacích dverí prepojiť s izbou. Dispozícia je veľmi racionálna a jasná. Technické vybavenie bolo na svoju dobu mimoriadne – chladnička, rádio, telefón, ústredné kúrenie a teplá voda, taktiež použité materiály mali najvyššiu kvalitu. Aj to prispelo k úspechu projektu.
Pozoruhodné je riešenie fasády do Hviezdoslavovho námestia. Striedanie zošikmených arkierov s balkónmi vytvára charakteristický obraz domu a čiastočne prispieva k lepšiemu zachyteniu slnka zo západnej strany.
V rade slovenských projektov Bohuslava Fuchsa patrí dom na Hviezdoslavovom námestí k tým, ktoré si zaslúžia našu pozornosť.
prof. Štefan Šlachta
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.