Bratislavské podhradie získa nový dom. Spolupracujeme s pamiatkarmi, objekt nebude vyčnievať, hovorí architekt Braňo Kaliský
Najexponovanejším projektom v bratislavskom podhradí je dnes s určitosťou Vydrica. Kompletne novú štvrť, ktorá rozšíri historické centrum Bratislavy a vráti život do zničenej lokality, doplní nový projekt. Nad hradným bralom v blízkosti Žigmundovej brány vznikne objekt pod názvom Zámocké schody. Za jeho návrhom stojí ostrieľaný ateliér, ktorý projekt podrobil dôkladnej príprave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vydrica získa suseda
Bratislavské podhradie sa v posledných rokoch dramatický mení. Dôvodom je rozsiahla výstavba novej štvrte Vydrica od developerov Lucron a Vydrica Development. Firmy dokončili výstavbu prvej etapy, ktorá bola koncom roka 2024 skolaudovaná a získala aj prvých obyvateľov. Do zničenej štvrte sa tak po dlhých desaťročiach vrátil život, pričom developeri budú pokračovať aj druhou a treťou etapou.
Rozsiahly development, ktorého úplné dokončenie je naplánované až na koniec tejto dekády, získa suseda. Nad hradným bralom v blízkosti Žigmundovej brány vznikne menší projekt pod názvom Zámocké schody. Stavebníkom, resp. investorom je firma Beblavého s. r. o., ktorej majiteľom je SBK Real s. r. o. a štatutármi sú Jakub Kokoš a Valér Kokoš.
Za doteraz neznámym investorom, ako aj novým projektom stojí, naopak, zvučné meno slovenskej architektonickej scény – Braňo Kaliský z kancelárie A1 Architecture. Ateliér stojí napríklad za redizajnom veže Ister Tower v bratislavskom downtowne, návrhom ekologického projektu Einpark v Petržalke a spolupodieľal sa aj na projektoch ako Eurovea I alebo Blumentál.
Skúsený architekt tak môže priniesť do historického jadra Bratislavy kvalitný rukopis, ktorý však musí nadväzovať na zástavbu v pamiatkovej zóne. A z toho plynú isté obmedzenia a regulatívy. Predsa len, domy na jednom z najvzácnejších miest Bratislavy sa nestavajú každý deň.
Nový projekt vznikne na uliciach Zámocké schody a Beblavého, priamo oproti vile architekta Dušana Fishera, ktorá má za sebou kontroverzný príbeh. Budova totiž pri výstavbe prekročila predpísanú výšku o 2,5 metra, magistrát mal však chaos v pravidlách, čo potvrdili aj úrady, a dom napokon získal dodatočné povolenie na zmenu stavby. Proti výstavbe sa v roku 2012 dokonca uskutočnil protest, dnes je dom dlhoročnou súčasťou podhradia (v galérii, pozn. red.).
Spolupracujú s pamiatkarmi, objekt vyčnievať nebude
Najlukratívnejšia lokalita Bratislavy tak dostane urbanizáciu ďalšieho pozemku. Viac redakcii ASB prezradil samotný architekt Braňo Kaliský. „Projekt Zámocké schody dopĺňa štruktúru územia v tejto lokalite. Nemá vytvárať kontrast ani vyčnievať z už založenej štruktúry,” ubezpečuje architekt.
„Kvalitou aj použitými materiálmi na fasádach – obklad z kameňa rovnakej farby, štruktúry aj opracovania, ako je kameň hradných múrov – má podporiť a povýšiť historický význam tejto vzácnej lokality. Je to skôr menší projekt oproti iným v území, zameraný na čo najvyššiu kvalitu riešenia ako na svoj vlastný výraz,” opisuje detaily zámeru Braňo Kaliský.
„Hmota bola vymodelovaná v spolupráci s pamiatkovým úradom počas celej prípravy projektu,” povedal vo svojom vyjadrení architekt. Znamená to, aj podľa zverejnených vizualizácií, že projekt vznikne v súlade so všetkými požiadavkami a regulatívmi pamiatkovej zóny.
Okrem pamiatkarov však kancelária A1 Architecture spolupracuje aj s inými subjektmi: „Od začiatku prípravy projektu a prieskumov prebiehala veľmi úzka komunikácia s projektmi v blízkom okolí. To vyústilo do rôznych foriem spolupráce ako zriadenie staveniska na predmetnom pozemku pre menší projekt v tesnej blízkosti, prejazd cez pozemok pri výstavbe Vydrice a umiestnenie kotiev na zabezpečenie hradného brala.”
„Vzhľadom na túto formu spolupráce, hĺbkové poznanie statiky riešeného územia a v neposlednom rade na veľkosť projektu Zámocké schody nepredpokladáme žiadne prekvapenia počas výstavby,” suverénne oznámil Braňo Kaliský.
Ostrieľaný architekt oznámil redakcii ASB aj približný termín realizácie projektu Zámocké schody. „Začatie výstavby predpokladáme najneskôr do deviatich mesiacov od vydania právoplatného stavebného povolenia. Počas tohto obdobia bude spracovaný realizačný projekt, tendrová dokumentácia a výber zhotoviteľa. Finančné náklady budú známe až po spracovaní realizačného projektu a výberu dodávateľa,” uzavrel.
Áno, s týmto projektom súhlasíme
Práve tieto slová možno rozumieť pod kladným záväzným stanoviskom, ktoré ešte v decembri 2024 vydalo na projekt hlavné mesto. Znamená to, že pripravovaný zámer je v súlade územným plánom, pričom dokumentácia prezradila aj ďalšie dôležité detaily.
Stanovisko označuje projekt úradným názvom Polyfunkčný dom Zámocké schody. „Pozemok nachádzajúci sa v blízkosti Žigmundovej brány je v súčasnosti bez zástavby a dlhodobo nevyužívaný. Ide o terén s výrazným prevýšením zvažujúci sa smerom k vznikajúcej ulici Oeserov rad (v projekte Vydrica, pozn. red.). Svah je ukončený oporným múrom, ktorý je súčasťou zámeru Vydrica,” opisuje konkrétne umiestnenie developmentu publikovaná dokumentácia.
Dom tak nadviaže na existujúcu zástavbu hradného kopca, pričom celková výmera riešeného územia je 562 štvorcových metrov. Navrhovaný je s pôdorysnými rozmermi 47,6 x 8,5 metra s dvomi podzemnými podlažiami zasadenými pod úroveň terénu a dvomi nadzemnými podlažiami a jedným ustúpeným podlažím pod konštrukciou zastrešenia.
„V objekte sú zo strany ulice Zámocké schody navrhnuté dve samostatné komunikačné jadrá so schodiskom, s výťahom a vjazdom do autovýťahu,” píše ďalej dokumentácia záväzného stanoviska. V budove je navrhnutých päť bytov a jedna obchodná prevádzka. Na úrovni prízemia, teda terénu, bude vybudovaný krytý podjazd.
V druhom podzemnom podlaží sa bude nachádzať garáž s 5 parkovacími miestami a technický priestor. Na prvom podzemnom podlaží bude umiestnený jeden štvorizbový a jeden trojizbový byt. Na prvom nadzemnom podlaží je navrhnutý vstup do bytovej časti na východnej strane pozemku, jedna obchodná prevádzka – butik so vstupom priamo z ulice, jeden štvorizbový byt a vjazd do autovýťahu.
Druhé nadzemné podlažie obsahuje spodnú úroveň dvoch mezonetových bytov a vstup do bytovej časti v západnej časti pozemku. Tretie nadzemné podlažie zase obsahuje hornú úroveň mezonetových bytov s terasami. Na prvom a druhom nadzemnom podlaží sa nachádzajú balkóny s výhľadom na Dunaj a maximálnym vyložením 1,4 metra. Objekt je ukončený šikmou strechou do ulice, zo strany hradného kopca je strecha rovná.
Posledný dom v prestížnej ulici
Voľných plôch pri Žigmundovej bráne už nie je veľa a dokumentácia záväzného stanoviska tento aspekt zdôrazňuje. Zámocké schody budú teda posledným, ukončujúcim prvkom existujúcich domoradí a hlavné mesto v dokumentácii uviedlo, že ďalšia zástavba smerom k Žigmundovej bráne už nie je povolená.
V rámci regulatív hlavné mesto uviedlo, že pri povrchovej úprave striech sú vylúčené povrchy z asfaltových pásov a podobných materiálov. Terénne terasy a oporné múry v priamom kontakte s hradným bralom majú obsahovať zeleň so sadovníckou úpravou určenou pre pohľad z hradných terás. Strešné roviny zase nemôžu obsahovať prvky technického zariadenia budov.
Hlavné mesto neurčilo k objektu zásadnejšie podmienky, pri riešení verejného dopravného vybavenia ich však zverejnilo niekoľko. Potrebné je navrhnúť vnútorné uzamykateľné priestory pre bicykle s bezbariérovým prístupom a riešiť ich tak, aby bolo možné ich použitie aj pre nákladné bicykle, bicykle s detskými sedačkami a pre osoby so slabšou fyzickou konštitúciou.
Musí byť vytvorený priestor pre dlhodobé kryté a bezpečné parkovanie bicyklov pre obyvateľov a návštevníkov budúcej prevádzky. Cyklostojany v exteriéri musia byť osadené podľa Manuálu verejných priestorov Metropolitného inštitútu Bratislavy. Mestská časť Staré Mesto podmienky neuviedla, keďže oznámila, že sa k projektu nebude vyjadrovať.
Polyfunkčný dom Zámocké schody, Bratislava-Staré Mesto
Stavebník/investor: Beblavého s. r. o.
Architekt: A1 Architecture
Spracovateľ dokumentácie: A1 Architecture
Zodpovedný projektant: Martin Maršala
Stav: v príprave