Vizualizácia expozície, ktorá je venovaná osobnosti Chatáma Sofera.

BSK zachránil synagógu vo Svätom Jure. V kultúrnom stánku bude aj expozícia o svetoznámom rabínovi Soferovi

Partneri sekcie:

Víťazom súťaže obnovy synagógy vo Svätom Jure je bratislavský ateliér FVA , ktorý vedie Martin Vanko. Ide o prvú architektonickú súťaž Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorá je overená Slovenskou komorou architektov. Synagógu obnoví BSK za cca 1,3 milióna eur. V roku 2025 sa majú začať práce na projektovej dokumentácii.

Svätý Jur je mestečko v blízkosti Bratislavy, ktoré sa môže popýšiť historickým jadrom. Nachádzajú sa tam aj hodnotné budovy, ktoré potrebujú obnovu. Medzi ne patrí národná kultúrna pamiatka, a to budova židovskej synagógy v Mestskej pamiatkovej rezervácii Svätý Jur. Slúžila na náboženské účely do roku 1942 a patrí k najstarším na Slovensku.

Založili ju v roku 1790 v bývalej zemianskej kúrii zo 17. storočia. V roku 1880 ju zreštaurovali. Počas napoleonského obliehania Bratislavy v roku 1809 sa do nej dočasne uchýlil uznávaný ortodoxný rabín Chatam Sofer (Moše Schreiber), popredná osobnosť bratislavskej židovskej komunity. Vo Svätom Jure našiel útočisko a pokračoval v rabínskej činnosti.

Priestory kultúrno informačného centra v areáli synagógy vo Svätom Jure.
Priestory synagógy vo Svätom Jure. | Zdroj: FVA

Kraj ako vlastník budovy vyhlásil v septembri 2024 jednokolovú verejnú architektonickú súťaž pod názvom Synagóga Svätý Jur a výsledky predstavil 21. novembra. Do súťaže bolo prihlásených 18 návrhov. Do užšieho výberu postúpilo osem návrhov a z nich vyhral koncept, ktorého autormi sú  Martin Vanko, Ľubomír Fuňa a Henrieta Horváthová.

Porota ocenila v návrhu kvalitu verejného priestoru, ktorý prepája ulice Pezinská a Mikovíniho. „Navrhovaný pavilón na hranici susednej parcely necháva vyznieť rekonštruovaný objekt synagógy a vytvára variabilný priestor pre potreby miestnej komunity,“ uviedla vedúca oddelenia kultúry Svetlana Waradzinová. Návrh najviac vyhovoval požiadavkám vyhlasovateľa v zadaní. Podporuje historický význam synagógy, z prevádzkového hľadiska je dostatočne variabilný a z pamiatkového hľadiska reverzibilný.

Vizualizácia synagógy s kultúrno-informačným centrom v Svätom Jure, víťazný návrh FVA
Vizualizácia synagógy s kultúrno-informačným centrom v Svätom Jure, víťazný návrh FVA | Zdroj: FVA

Súťaž bola pre ateliér FVA podnetná najmä pre históriu židovskej obce. „Mnoho významných židovských stavieb bolo na Slovensku zbúraných, preto sme sa začali touto témou zaoberať. Cítili sme potrebu túto pamiatku v plnej miere zachovať a zveľadiť,“ uviedol pre ASB Martin Vanko z ateliéru FVA s tým, že navštívili synagógy v Trnave a v Senci. Seneckú synagógu tiež zrekonštruoval BSK, je to kultúrny stánok, ktorý pripomína minulosť židovskej komunity a uchováva aj rituálny kúpeľ mikve či murovanú pec.

Pri návrhu obnovy vo Svätom Jure boli pre FVA dôležité významné architektonické prvky, zvyky a tradície židovskej viery. Jedným z nich je orientácia synagógy na Jeruzalem. „Na tejto hlavnej kompozičnej osi je umiestnená Tóra, sväté písmo judaizmu. Túto koncepciu dispozície môžeme vnímať aj pri prezentácii Chatama Sofera, ktorá je navrhovaná v tejto osi,“ pokračuje Martin Vanek.

Interiér synagógy vo Svätom Jure
Interiér synagógy vo Svätom Jure | Zdroj: FVA

Architekti ponechali synagógu ako izolovaný symbolický priestor s hlbokým duchovným významom bez väčšieho nového architektonického zásahu. Jediným zásahom, ktorý urobili, je umiestnenie výťahu na bezbariérový prístup. Prízemie je určené na dočasné expozície umeleckých výstav, organizovanie koncertov a predstavení. Na poschodí bude stála expozícia venovaná Chatamovi Soferovi, ktorá zdôrazní historický význam tohto miesta.

„Pozdĺž celej parcely bude na hranici susedného pozemku vybudovaný pavilón kultúrno-informačného centra, ktorý poskytne priestor pre zázemie synagógy,“ uviedol Martin Vanko. Pavilón necháva vyznieť rekonštruovaný objekt synagógy a vytvára variabilný neformálny priestor na nádvorí pre potreby miestnej komunity – čitáreň, výstavy, koncerty, či vernisáže. V pavilóne budú aj informácie a prezentačné materiály o pripravovaných kultúrnych akciách, ako aj o význame synagógy a živote Chatama Sofera.

Obnovená synagóga v Svätom Jure
Obnovená synagóga v Svätom Jure s informačným panelom | Zdroj: FVA

Odhadované náklady na obnovu pamiatky sú približne 1,3 mil. eur. Táto suma zahŕňa obnovu obstavaného priestoru pamiatky, vybudovanie prístavby, úpravu nádvoria a rekonštrukciu oplotenia. Súčasťou projektu sú aj činnosti spojené s dopracovaním architektonickej štúdie, vypracovaním projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie, realizáciu a kolaudáciu, ako aj autorský dozor a inžinierske činnosti. Celý proces zahŕňa postupné kroky od úprav architektonických plánov až po finálnu kolaudáciu stavby.