budova zakladnej skoly s drevenym stlporadim
Galéria(17)

Budova základnej školy s dreveným stĺporadím

Partneri sekcie:

Talianske Dolomity inšpirovali architektov k stavbe základnej školy obkolesenej zo všetkých strán dreveným stĺporadím. Všadeprítomné lesy sa tak preniesli aj do tejto konštrukcie. Za originálny nápad získala architektonická kancelária CeZ Calderan Zanovello v roku 2011 Cenu za architektúru pre Južné Tirolsko.

02elenka big image
16elenka big image
14elenka big image
13elenka big image
12elenka big image
09elenka big image
07elenka big image
04elenka big image
Základná škola Dr. Josefa Ramolda sa nachádza v Južnom Tirolsku, v talianskom meste Vipiteno (Sterzing). Ide o pohraničnú oblasť s Rakúskom, preto sú všetky miestne názvy dvojjazyčné. Mesto leží v nadmorskej výške 948 metrov a má približne 6 000 obyvateľov.

Nová budova školy je otvorená od školského roku 2010/2011. Nachádza sa v južnej časti mesta v blízkosti hudobnej školy a farského kostola.

Základná škola Dr. Josefa Ramolda
Uvedenie do prevádzky: 2010
Krajina: Taliansko (autonómna provincia
Bolzano)
Mesto: Vipiteno (Sterzing)
Architekti: CeZ Calderan Zanovello
Ocenenia: Cena za architektúru pre Južné
­Tirolsko 2011 (1. miesto)
Počet tried: 15
Počet žiakov: 300

Cena za architektúru
V talianskom meste Bolzano sa v decembri 2011 udeľovala Cena za architektúru pre Južné Tirolsko. Medzinárodná porota v zložení Sean Griffiths (Londýn), Hrvoje Njiric (Záhreb) a Alberto Veiga (Barcelona) posudzovala 108 projektov zo 65 ateliérov. Ako najlepší vybrala projekt základnej školy vo Vipitene, ktorú navrhla architektonická kancelária CeZ Calderan Zanovello. Porota ocenila vzájomné prepojenie interiéru a exteriéru, pôsobivé tvary budovy a použitie zaujímavých materiálov. Rovnako vyzdvihla schopnosť architektov maximálne využiť prirodzené svetlo, ktoré zohráva vo vyučovacom procese dôležitú úlohu. Zároveň, ak do vnútorných priestorov preniká dostatok denného svetla, minimalizuje sa nutnosť využívať umelé osvetlenie, čo prispieva k zvýšeniu energetickej hospodárnosti budov.

Tvar a veľkosť stavby umožnila architektom osadiť okolo celej stavby rad prírodných stĺpov. S takýmto riešením sa pri jednoduchších stavebných zadaniach možno stretnúť len zriedkavo.

Priestorové usporiadanie
Budova má dve poschodia a nachádza sa v nej 15 tried. Súčasťou budovy je dielňa, počítačová a hudobná učebňa, aula, telocvičňa a jedáleň s kuchyňou. Interiér je dostatočne presvetlený a prehľadne usporiadaný. Vo vstupnom priestore sa nachádza školská knižnica. Plochy určené na oddych cez prestávky sú rozdelené a poskytujú žiakom možnosť pohybových aktivít. K dispozícii je ihrisko, oddychové zóny a malá záhrada.

V školskom komplexe sa nachádza aj Správa školského obvodu Sterzing I., byt domovníka a prislúchajúce technické priestory. Základnú školu navštevuje približne 300 žiakov. Na ich výučbe sa podieľa 37 učiteľov.
–>–>

Výplňové otvory
Okná a dvere sú hliníkové. Rozmery skiel okien v triedach sú 4 800 × 2 400 mm a všetky triedy sú orientované na juhovýchod. Tým je zabezpečené dostatočné presvetlenie všetkých vyučovacích priestorov prirodzeným svetlom. Na oknách sú umiestnené interiérové žalúzie a v ranných hodinách slúžia čiastočne ako slnolamy aj drevené stĺpy umiestnené v exteriéri.

Drevené stĺporadie
Okolo celej budovy sa nachádzajú stĺpy na báze ihličnatého dreva. Na priečelí sú nepravidelne usporiadané, čím evokujú v žiakoch pocit, akoby sedeli uprostred lesa. Tieto stĺpy sú neodkôrnené a majú priemer približne 30 cm. Na ostatných stranách budovy sa nachádzajú odkôrnené stĺpy s priemerom približne 20 cm, pravidelne zoradené v asi metrových rozstupoch.

Ochrana drevených stĺpov
Kedykoľvek sa drevené prvky použijú, nikdy netreba zabúdať na ich prirodzenú trvanlivosť. Ihličnaté dreviny sa zaraďujú väčšinou medzi stredne až málo trvanlivé. Preto treba dbať na ich dostatočnú konštrukčnú aj chemickú ochranu. V prípade Základnej školy Dr. Josefa Ramolda sa autori zamerali predovšetkým na konštrukčné riešenie a snažili sa zamedziť prístupu vlhkosti do dreva.

Konštrukčná ochrana drevných stĺpov je zabezpečená ich uložením do kovových skrutiek približne 5 cm nad betónovým základom. Tým, že nie sú v priamom kontakte s betónom, drevo z neho neprijíma vlhkosť. Niekoľkocentimetrové odsadenie by malo zabezpečiť aj dostatočné odvetrávanie jednotlivých prvkov.

Degradácia poveternostnými vplyvmi
Keďže drevo nie je chemicky ošetrené, začali sa účinkom poveternostných vplyvov (voda, vietor, slnečné žiarenie) na spodných častiach odkôrnených stĺpov prejavovať degradačné procesy. Presah strechy chráni prvky pred pôsobením abiotických vplyvov prevažne v hornej časti. Stĺpy v spodných častiach pri betónovom základe sú tak častejšie vystavené nežiaducim vplyvom dažďa a slnečného žiarenia. Postupne strácajú pôvodnú farbu (vyplavovaním lignínu) a vplyvom nečistôt vo vzduchu získavajú sivý vzhľad. Ak sa degradačným procesom nezabráni, bude nasledovať zdrsnenie povrchu a vznik plastickej textúry, spôsobený rozdielnou hustotou jarného a letného dreva ihličnanov. Následne budú prvky náchylnejšie na napadnutie drevoznehodnocujúcimi činiteľmi (huby, hmyz a pod.).

Atak drevokaznými hubami
Kôra ponechaná na drevených stĺpoch v prednej časti budovy vyzerá esteticky, ale zároveň vytvára ideálne predpoklady na pôsobenie drevokazných húb. Je pravdepodobné, že spóry húb sa v drevených prvkoch nachádzali už počas výstavby. Mohli sa tam dostať už počas skladovania guľatiny. Momentálne drevokazné huby atakujú viaceré stĺpy a postupne spôsobujú ich hnilobu. To bude mať za následok zníženie ich pevnosti a časom ohrozenie statiky. Z tohto dôvodu by sa mala kôra aj s vyhnitými prvkami čo najskôr odstrániť. V opačnom prípade hrozí napadnutie aj odkôrneným stĺpom. Po odstránení kôry by sa mali všetky stĺpy chemicky ošetriť proti drevoznehodnocujúcim činiteľom.

Záver
Zaujímavý projekt ocenený aj medzinárodnou porotou svojím netradičným dreveným stĺporadím určite zapadol do vysokohorskej krajiny. Netreba však zabúdať, že drevo je materiál s obmedzenou trvanlivosťou a je degradovateľné biotickými aj abiotickými činiteľmi. Preto je nevyhnutná pravidelná kontrola a údržba jednotlivých drevených stĺpov. Len tak odolajú nepriaznivým degradačným vplyvom.

TEXT: Ing. Elena Bobeková, PhD.
FOTO: autorka

Autorka pôsobí ako odborná asistentka na Katedre mechanickej technológie dreva Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.