image 80792 25 v2
Galéria(6)

Butikový hotel v štýle „ako doma“

Partneri sekcie:

V Malých Karpatoch sprístupnili zrekonštruova­ný hotel Pod lipou, ktorý chce byť moderným boutique hotelom s vidieckou atmosférou.

IMG 9383
IMG 9698
IMG 9290
IMG 9505
IMG 9569

Miesto bolo už na prelome 19. a 20. storočia vyhľadávaným miesto na oddych. Vznikali väčšie či menšie rekreačné objekty v štýle secesie a neskôr funkcionalizmu a svoje Slnečné kúpele sem situoval aj architekt Dušan Jurkovič. Už vtedy naši predkovia správne tušili, že práve tu je zdravý vzduch, ktorý potvrdili aj systémové merania z minulého roku v rámci dopadov projektu na životné prostredie (EIA). „Je tu porovnateľný vzduch ako vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách,“ tvrdí architekt Juraj Zornička, autor rekonštrukcie Hotela pod Lipou. „Malé Karpaty totiž skvele filtrujú vzdušné prúdenie, o čom Dušan Jurkovič a vtedajší investori pravdepodobne vedeli.“

Loby bar s recepciou víta hostí atmosférou “ako v obývačke” – súčasťou je štýlový nábytok a knižnica z dubového masívu.

Loby bar s recepciou víta hostí atmosférou “ako v obývačke” – súčasťou je štýlový nábytok a knižnica z dubového masívu.

Socializmus však aj tu zanechal svoje devastačné stopy a do vyhľadávanej rekreačnej oblasti priniesol priemyselnú výrobu. V zrekonštruovanej budove hotela Pod lipou bola od 50. rokov minulého storočia vojenská kartografia, potom textilná výroba a neskôr výroba tonerov. Od posledného majiteľa sa podarilo investorovi odkúpiť tento areál s budovami aj s priľahlými pozemkami. Ten vo svojej vízii plánuje vybudovať športovo-relaxačný komplex, do ktorého pribudnú ďalšie hotelové objekty, ale aj multifunkčný priestor na šport a detské hry. A hotel Pod lipou je prvou fázou tohto projektu.

Reštaurácii dominuje masívny stôl pre 8 ľudí.

Reštaurácii dominuje masívny stôl pre 8 ľudí.

„Pri rekonštrukcii trojpodlažnej budovy sme vychádzali z okolitého prostredia, ktoré obsahuje históriu, ale aj krásnu prírodu,“ hovorí Juraj Zornička. „Zachovali sme jej pôvodný tvar so šikmou valbovou strechou, ktorú sme doplnili veľkým vikierom smerom do záhrady. Budova je konštrukčne riešená ako trojtrakt. V jej strede je chodba a po boku sú bývalé výrobné veľkopriestory, ktoré sme predelili priečkami, a tým vznikli hotelové izby. Snažili sme sa využiť aj ten najmenší priestor a napríklad v podkroví sa nám podarilo vytvoriť aj zaujímavé jednoposteľové izby. Budova má energetickú certifikáciu A1 s najmodernejším tepelným čerpadlom zem-voda na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody a taktiež solárnymi kolektormi.“

Chodba so štýlovým kobercom aj tapetami s prírodnými motívmi.

Chodba so štýlovým kobercom aj tapetami s prírodnými motívmi.

Vidiecky, ale moderný

Štýl vintage, čiže vidiecky a zároveň moderný. Tak si poznačil architekt Zornička koncept hotela, ktorý chce navodiť rodinnú a pokojnú atmosféru a vylúčiť anonymitu hotela ako stroja na krátkodobé bývanie. Okolitá príroda sa dostala aj do vnútra – bez veľkých gest, ale jednoznačne. Potvrdzuje to aj vstup do hotela s osobitým loby barom neďaleko recepcie. Je tu knižnica z dubového masívu s reálnymi knihami, neformálny nábytok Gervasoni, ktoré zdôrazňuje aj osvetlenie Moooi. Dôraz je na farebnom zladení s moderným retro charakterom. Loby bar víta hostí atmosférou „ako doma v obývačke“. Nábytok reštaurácie má zase charakter súkromnej jedálne. Dominuje jej masívny stôl pre 8 ľudí, ale aj originálna stena s veľkým zrkadlom, ktorá sa inšpiruje typickým detailom viedenského architekta Adolfa Loosa.

Boutique hotel priniesol osobité dizajnové prvky do každej izby.

Boutique hotel priniesol osobité dizajnové prvky do každej izby.

„Do interiéru sme preniesli vidiecke prvky, v modernom tvarosloví a farebnosti,“ hovorí autorka interiérovej koncepcie Ing. arch. Alexandra Vrtáková. „Jeho teplo sme nevytvárali len farbami, ale najmä materiálmi. Aj preto sa vo veľkej miere objavuje dub, či už ako masív v podobe knižničných políc, alebo ako obklad v hotelových izbách. Keďže cieľom bolo vytvoriť boutique hotel, chceli sme priniesť osobité dizajnové prvky pre každú izbu. Nechýba alternatívny mobiliár vytvorený na mieru danej izby. V niektorých izbách dokonca nie sú typické šatníky, ale rámové konštrukcie, a v kúpeľni sú zase okná, ktoré nie sú pre hotel obvyklé. Do celkového výrazu sme zapojili aj podlahy s historickým dekorom a koberce či tapety s prírodnými motívmi.“

Teplo hotela sa nevytváralo len farbami, ale aj materiálmi.

Teplo hotela sa nevytváralo len farbami, ale aj materiálmi.

Hotel Pod lipou v kategórii štyroch hviezdičiek je už v prevádzke a slovami jeho riaditeľa Igora Gondára sa začal každodenný boj o klienta. Až ekonomika hotela v najbližších mesiacoch naznačí, aké kontúry budú mať smelé plány investora. Možno však súhlasiť s jeho ambíciami, aby hotel pozdvihol atraktivitu tohto kúta Malých Karpát.

Hotel pod Lipou

Investor: Vasca, s. r. o.
Architekti: Ing. arch. Juraj Zornička, spolupráca: Ing. arch. Matej Škotta
Návrh interiérov: Ing. arch. Alexandra Vrtáková, Ing. arch. Juraj Zornička; spolupráca: Ing. arch. Anna Škottová, Ing. arch. Matej Škotta
Začiatok výstavby: 2/2015
Ukončenie výstavby: 1/2016
Úžitková plocha: 1 826 m2
Zastavaná plocha: 759 m2
Počet izieb: 21 (plná kapacita 48 hostí)

MODRA – HARMÓNIA TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY, FOTO: MIROSLAV POCHYBA

Článok bol uverejnený v časopise ASB.