Bytová výstavba je najmä biznis – zostáva miesto aj na architektúru?
Objemovo najsilnejším segmentom stavebného trhu bude i naďalej bytová výstavba. Nové bytové projekty, ktoré na Slovensku pribúdajú, prinášajú do rezidenčného biznisu želanú konkurenciu, ale aj rozkolísanú kvalitu. Hoci dopyt ešte stále vysoko prevyšuje ponuku, napr. v Bratislave sa už dá hovoriť o pomerne rozvinutom trhu s novými bytmi. Do menších slovenských miest bytoví developeri prenikajú pomaly. O týchto, ale aj ďalších otázkach súčasnej bytovej výstavby najmä z pohľadu architektov a predstaviteľov realizačných firiem sme sa porozprávali s prof. Ing. arch. Petrom Pásztorom, PhD., z Technickej univerzity v Košiciach, doc. Ing. arch. akad. arch. Ivanom Gürtlerom, PhD., z Ústavu architektúry I na Fakulte architektúry STU v Bratislave, Ing. Petrom Janíčkom, konateľom spoločnosti SkyBau, s. r. o., a Ing. Petrom Maruniakom zo spoločnosti Stamart Martin, ktorá je členom skupiny Skanska v SR.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Aké kritériá sa kladú na vznik a následnú prevádzku kvalitnej bytovej budovy? Do akej miery ovplyvňuje tieto stavby zisk z danej budovy a ako vplýva na potreby ľudí žijúcich v danom objekte?
I. Gürtler: Mala by to byť invenčná architektúra prispievajúca k vyššiemu estetickému pôsobeniu v obraze mesta, obohateniu bezprostredného okolia o jedinečnosť formy, výtvarného výrazu, neopakovateľných zážitkov. Taká architektúra zvyšuje kvality životného a obytného prostredia. Od jej užívateľov vyžaduje stotožnenie sa na inej úrovni, na akú sme boli zvyknutí z „anonymných“ sídlisk a domov.
P. Janíček: K základným aspektom, ktoré majú podstatný vplyv na vznik, výstavbu a prevádzku bytového domu, príp. bytového komplexu, patria: architektonické riešenie – pod týmto jediným hľadiskom sa musí skrývať všetko dôležité od dizajnu budov a komplexu ako celku cez osadenie do okolitého priestoru až po detaily, ich čistotu a ergonómiu; technické riešenie – tu sa musí veľmi dôkladne riešiť všetko od dopravného napojenia cez parkovanie a spoločné komunikácie a priestory až po najmenšie detaily v samotných bytoch, ktoré budú „doživotne“ uľahčovať alebo sťažovať každodenný život; kvalita realizácie a použitých materiálov – veľmi dôležité hľadisko, ktoré si každý z nás vie predstaviť až do dôsledkov; a nakoniec je to prevádzkové hľadisko, ktoré čerpá z predchádzajúceho, a jeho nositeľmi sú bezporuchovosť, energetická náročnosť a údržba. Zisk z projektu je vždy súhrnom a splnením týchto základných kritérií, predstáv a ich vyváženosti v danom regióne a lokalite predaja.
P. Maruniak: Pri všetkých stavbách pre individuálnych investorov – to znamená aj pri bytoch v bytových i rodinných domoch – je jedným z najdôležitejších kritérií kvalita. Samozrejme, za primeranú cenu. Predovšetkým v regiónoch s nižšou kúpnou silou obyvateľstva je predajná cena kľúčovou otázkou. Základným kritériom pri rozhodovaní investora, či vôbec ísť do výstavby bytových domov, je v týchto regiónoch dopyt najmä po bytoch s nižšími výmerami, približne 60 až 80 m2. Klientela, ktorá má finančné prostriedky na kúpu veľkorozmerného bytu s rozlohou 120 a viac m2, často „uteká“ do kategórie rodinných domov. Iné je to v Bratislave, kde je dopyt po nadštandardných či luxusných bytových domoch a apartmánoch.
Aké formy bývania sú v súčasnosti najžiadanejšie a ktoré budú na Slovensku aktuálne v nasledujúcom období? Domnievate sa, že už aj na Slovensku vznikajú kvalitné bytové domy porovnateľné s vyspelými architektúrami v zahraničí?
I. Gürtler: Sú to rodinné a bytové domy poskytujúce vyšší priestorový štandard obytného priestoru, domového vybavenia a bezprostredného okolia. Urbanizovanie extravilánov sídiel formou rodinných domov bez rešpektovania urbanistických regulatívov, resp. kvalitných urbanistických konceptov a primeraných foriem či objemov vlastných rodinných domov je takmer národným športom. Na vlastnú škodu. To isté platí o mnohých bytových domoch, ktoré často bezkoncepčne zahusťujú pôvodné urbanistické štruktúry miest a sídlisk. Napriek tomu v slovenskej architektonickej produkcii je už viacero výnimočných architektonických diel porovnateľných so zahraničím. Absentuje však kvalitná sociálna bytová výstavba.
P. Janíček: Začal by som druhou časťou otázky. Určite, na Slovensku v poslednom období vznikajú kvalitné projekty, často nie porovnateľné, ale dokonca predstihujúce projekty v zahraničí. Dôkazom sú ocenenia realizácií na medzinárodných fórach. Na prvú časť otázky je veľmi ťažké odpovedať. Po relatívne dlhej pauze vo výstavbe bytov a následnom výraznom oživení v posledných rokoch sa začal boom vo výstavbe bytov širokej škály štandardu, kvality a ceny. Toto je veľmi diferencované regiónmi Slovenska. V zásade je v súčasnosti väčší dopyt po 1- až 3-izbových bytoch s primeraným štandardom až nadštandardných. Veľké a luxusné byty v dobrých lokalitách na „dobrých adresách“ si nachádzajú užší okruh solventných klientov.
P. Maruniak: Kvalita realizácie by mala byť samozrejmosťou, aj keď na Slovensku je momentálne situácia taká, že v stavebníctve je veľký nedostatok kvalitnej pracovnej sily. To sa môže prejaviť buď v nekvalitne odvedenej práci a následných problémoch (reklamácie), alebo inými problémami, ako napr. časové posuny vo výstavbe, predraženie stavby a pod.
Určuje kvalitu bytového domu dialóg architekta, stavebníka a realizátora alebo do tejto komunikácie vstupujú aj ďalšie subjekty a okolnosti?
I. Gürtler: Každý konštruktívny a zmysluplný dialóg vedie k lepšiemu až výnimočnému výsledku. I v architektúre. Je to nielen o vzájomnom rešpektovaní, ale aj o dôvere. Niekedy má architekt možnosť komplexne dotiahnuť svoje dielo do pozoruhodného výsledku, niekedy je len predĺženou rukou niekoho.
P. Janíček: Určite áno, a do tohto kruhu by som včlenil aj realitnú spoločnosť. Pokiaľ už nie je v osobe stavebníka. Len z tohto vzájomného dialógu predstavy architekta, skúseností investora (stavebníka) a realizátora a spätnej väzby realitnej kancelárie môže vzniknúť úspešný a zaujímavý projekt.
P. Maruniak: Kvalita projektu ako takého je veľmi závislá od komunikácie projektant – stavebník. Konečný zákazník je však spokojný vtedy, keď sa naplnia jeho potreby a očakávania a keď sa mu umožní v čo najväčšej miere ovplyvniť samotný projekt.
Ovplyvňujú architekti vývoj nových foriem bývania alebo naň väčšmi vplývajú developeri?
I. Gürtler: Invenčné a kreatívne architektonické koncepty musia presvedčiť o ich správnosti až exkluzivite. Nie o módnosti, ale o modernosti a progrese. Všetko nadpriemerné, aj v architektúre, osloví len partnerov na akejkoľvek úrovni rozhľadených, vzdelaných, so zmyslom vždy a vo všetkom zodvihnúť latku z priemernosti.
P. Janíček: Je to určite vzájomné. Tak ako v každej oblasti života i architektov je široké spektrum. Od profesionálov vytvárajúcich rovnováhu krásy, čistoty a funkčnosti vhodnej ocenenia na domácich a zahraničných fórach až po tých „druhých“. To platí aj pre developerov – pre tých, ktorí hľadajú symbiózu zaujímavostí technického riešenia, úžitkových vlastností a ceny. A vzájomné ovplyvňovanie? Architekti často musia zľaviť zo svojich vysnívaných predstáv. A keďže na developerovi leží celá ťarcha financovania a úspešnosti projektu, musí ho v pozitívnom smere ovplyvňovať. Sám si to veľmi dobre uvedomuje, veď výslednú známku mu dáva klient a jeho spokojnosť.
P. Maruniak: V porovnaní so zahraničím je už aj na Slovensku veľa projektov, ktoré spĺňajú i náročné kritériá na kvalitu bývania. Mnohé však závisí od financií. Nielen vo veľkých mestách, ale aj v regiónoch dokážeme naprojektovať kvalitné a príťažlivé veci, dokážeme ich postaviť, ale zatiaľ ich nedokážeme predať alebo len s veľkými ťažkosťami pri minimálnom zisku. Aj preto sa väčšina spoločností podnikajúcich v tomto segmente doteraz orientovala na západné Slovensko. Faktom zostáva, že developer zadefinuje svoje požiadavky a architekt ich musí spracovať.
Ľudo Petránsky
Foto: JAGA