Apartmány Hillside v Dolnom Kubíne

Partneri sekcie:

Lukratívne turistické lokality na Slovensku zažívajú stavebný boom. Po Tatrách a Demänovskej doline prichádza aj na Oravu. V developerskom „záchvate“ občas vznikajú projekty, o ktorých kvalite sa dá oprávnene pochybovať, apartmánové domy Hillside však stoja na opačnom konci spektra.

Miesto, kde by mala stavba vyrásť, sa nachádza na hranici lesných porastov a pasienkov, len niekoľko stoviek metrov od zjazdoviek. Nosným elementom celého návrhu sa pre architektov stalo začlenenie nového objektu do prostredia tak, aby v najvyššej možnej miere zachovali pôvodnú atmosféru miesta. Obnovenie pôvodného obrazu krajiny s doplnením rekreačných funkcií je predpokladom budúcej trvalej udržateľnosti.

Tvar striech nenásilne parafrázuje miestne tradície a okolitú krajinu.
Súbor tvoria tri budovy.
Perspektíva.
Koncept.
podorys 2NP

Vybrúsený tvar

Koncept stavby je založený na sledovaní morfológie kopca a na zachovaní fantastických výhľadov na okolie. Z pozemku je výhľad až na Západné Tatry a architekti to použili ako najväčšiu devízu. Do architektonického výrazu vstupovali aj miestne tradície.

Jednoduchý archetyp sedlovej strechy architekti parafrázujú tak, aby sa v ňom odrážali okolité hory. Výhľady sú zachované vďaka veľkorysým zaskleniam. Veľká pozornosť sa však venovala tomu, aby si aj pri panoramatickom výhľade každý z apartmánov stále zachoval vlastné adekvátne súkromie.

Forma budovy bola ovplyvnená aj tvarom pozemku a technickou infraštruktúrou. Lichobežníkový tvar v pomere približne 4 : 1 predpokladá budúcu pozdĺžnu výmenu vozovky. Vzdialenosť stavby od cesty je daná technickou infraštruktúrou.

Projekt si vyžaduje prekládku niektorých inžinierskych sietí vrátane riešenia prekládky vysokonapäťových vedení do priestoru cesty. Táto zmena by v budúcnosti umožnila vybudovať podobné stavebné súbory aj na voľnej pôde na západnej strane cesty.

Tvar striech nenásilne parafrázuje miestne tradície a okolitú krajinu.
Tvar striech nenásilne parafrázuje miestne tradície a okolitú krajinu. |

Materiály a myslenie

Vzhľadom na umiestnenie navrhovaných objektov v horskom prostredí bolo dôležité pracovať s prírodnými, ideálne miestnymi materiálmi. Hlavným stavebným prvkom nadzemnej stavby bude stenový systém z veľkoformátových drevených panelov CLT (cross-laminated timber).

Prečítajte si tiež: Montovaný drevodom z CLT panelov

Veľkou výhodou systému je jeho ekologická bilancia, rýchlosť výstavby porovnateľná s panelovou výstavbou a aj priestorová úspornosť, 100 mm CLT panel zastúpi 380 mm tehlu. Významným plusom vzhľadom na lokalitu je proces suchej výstavby, ktorý umožňuje stavať aj v zime.

Komplex tvoria tri trojpodlažné apartmánové domy s pôdorysným rozmerom 16,1 × 16,1 m. V každom z nich sa nachádzajú, až na výnimky, 4 byty na poschodie. Celkový počet apartmánov je 46, ku každému z nich patrí aj pivnica.

Projekt ráta aj so 47 parkovacími miestami. Usporiadanie a štandardy bytov vrcholia na najvyššom poschodí, kde sa nachádzajú dvoj- až štvorizbové nadštandardné apartmány. Exkluzivitu týchto bytov podčiarkujú veľké strešné terasy a nadrozmerné zasklenie. Fasáda bytových domov je kombináciou štruktúrovanej bielej omietky, betónu a drevených lamiel.

Strešná krytina je hliníková v prirodzenom farebnom odtieni. Všetky okná sú navrhnuté bez parapetu. Súčasťou architektonického stvárnenia bude profesionálna výsadba drevín v okolí. Kombinácia modernej architektúry s históriou vytvára prácu, ktorá má najlepšiu šancu odolať pustošeniu času i nestabilnému trendu a tvorí trvalo udržateľný celok.

Neprehliadnite: Baugruppe – stavba bytového domu bez developera

Apartmány Hillside
Miesto: Kubínska hoľa, okres Dolný Kubín
Architekti: Peter Šercel, Andrej Švec
Spolupráca: TVAR ARCHITEKTI
Investor: BL, s. r. o.
Plocha: 4 500 m2
Redakčná úprava: Karolína Barényi
Vizualizácie, projektová dokumentácia: Šercel Švec

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 6-7/2019.