Osemdom v Kodani
Dánsky architektonický ateliér BIG koncom minulého roka ukončil megaprojekt v Kodani – bytový dom na ploche 61 000 m2, ktorého obyvatelia môžu vyjsť bicyklom z ulice až na 10. podlažie. Na 10., teda najvyššom poschodí sa nachádzajú penthousy.
Dom je v podstate polyfunkčný a jeho názov je odvodený od jeho tvaru – v podstate ale môže pripomínať aj motýlika. Ponúka tri typy bývania, 10 000 m2 obchodných a administratívnych priestorov a rozlohou ide o najrozsiahlejší súkromný developerský projekt v Dánsku. Nachádza sa na okraji mesta, no architekti zvolili namiesto tradičného okrajového bloku iný prístup – rozhodli sa pre zmixovanie prvkov živého mestského prostredia v horizontálnych vrstvách s neprerušenou promenádou a cyklotrasou vedúcou až na desiate poschodie. Chceli, aby takto vzniklo trojdimenzionálne prostredie, v ktorom predmestský život splýva s energiou veľkomesta.Vo dvoch slučkách osmičky sa nachádzajú dvory, ktoré sú od seba oddelené krížom. V ňom sa na ploche 500 m2 nachádzajú spoločné priestory, prístupné všetkým obyvateľom domu. Na tom istom mieste je aj deväťmetrový priechod, ktorý prepája park v západnej časti s vodnými kanálmi na východe.
Namiesto toho, aby sa zóny domu s odlišnými funkciami – bývanie a obchod – rozdelili do blokov, architekti ich rozptýlili horizontálne.
„Apartmány sú na najvyšších poschodiach, komerčné priestory zasa v prízemných častiach. Výsledkom sú rozdielne horizontálne vrstvy s vlastnými kvalitami: byty profitujú z výhľadu, slnečného svetla a čerstvého vzduchu, kým administratívne a obchodné priestory sú prepojené so životom na ulici. Zdôrazňuje to aj samotný tvar domu, ktorý sa doslova zdvíha na severovýchodnom konci a je, naopak, znížený na juhozápadnom konci – vpúšťa tak svetlo a vzduch do južného dvora,“ hovorí architekt Thomas Christoffersen z ateliéru BIG.
Verejná komunikácia sa vinie od úrovne ulice až na prístrešky a umožňuje ľuďom dostať sa na bicykli až na vrchol bloku. Dve šikmé zelené strechy architekti umiestnili strategicky – aby redukovali efekt tepelného ostrova. Zároveň však fungujú ako ďalší vizuálny prvok určujúci identitu stavby.
„Osemdom je našou druhou realizáciou, ktorú považujem za príklad architektonickej alchýmie. Je založený na myšlienke miešaní tradičných ingrediencií, obchodu, radových domov a bytov netradičným spôsobom. Tento mix umožňuje individuálnym aktivitám, aby si našli svoju ideálnu polohu – obchodné priestory súvisiace s ulicou, administratíva so severským svetlom a bývanie so slnkom a výhľadmi,“ hovorí Bjarke Ingels jeden zo zakladateľov ateliéru BIG.
OSEMDOM Investor: ST. FREDERIKSLUND HOLDING Architektonický ateliér: BIG-BJARKE INGELS GROUP Spolupráca: HOPFNER PARTNERS, MOE & BRODSGAARD, KLAR Rozloha: 61 000 m2, 476 bytov Náklady: 92 000 000 eur Lokalita: Kodaň, Dánsko Ukončené: 2010 Partner projektu: Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen Vedúci projektu: Ole Elkjaer-Larsen, Henrick Poulsen Projektový manažér: Finn Norkjaer, Henrik Lund Tím: Dennis Rasmussen, Rune Hansen, Agustin Perez Torres, Annette Jensen, Carolien Schippers, Caroline Vogelius Wiener, Claus Tversted, David Duffus, Hans Larsen, Jan Magasanik, Anders Nissen, Christian Alvarez Gomez, Hjalti Gestsson, Johan Cool, James Duggan Schrader, Jakob Lange, Kirstine Ragnhild, Jakob Monefeldt, Jeppe Marling Kiib, Joost Van Nes, Kasia Brzusnian, Kasper Broendum Larsen, Louise Heboell, Maria Sole Bravo, Ole Nannberg, Pablo Labra, Pernille Uglvig Jessen, Peter Rieff, Peter Voigt Albertsen, Peter Larsson, Rasmus Kragh Bjerregaard, Richard Howis, Soeren Lambertsen, Eduardo Perez, Ondrej Tichy, Sara Sosio, Karsten Hammer Hansen, Christer Nesvik, Soeren Peter Kristensen, Lacin Karaoz, Marcello Cova, Luis Felipe González Delgado, Janghee Yoo, SunMing Lee |
Zdroj: BIG
FOTO: Jens Lindhe, Ty Stange, Dragor, BIG