rezidencna veza d1 v dubaji
Galéria(9)

Rezidenčná veža D1 v Dubaji

Dubaj je pre architektov mestom snov. O investorov nie je núdza, cení sa originalita, špičková kvalita a maximálne nasadenie. Nový dizajn fasády a markíza pri vstupe do budovy je netradičným zadaním. Austrálski architekti z innovarchi však všetky projekty berú ako výzvu – a veľkolepý výsledok je na svete.

innovarchi d1 06 elevation2 big image
rezidencna veza d1 v dubaji 6597 big image
innovarchi d1 26 canopy construction mark michaelis big image
innovarchi d1 03 big image
innovarchi d1 landscape big image
innovarchi d1 longitudinal section250 big image
innovarchi d1 22 canopy construction mark michaelis big image
innovarchi d1 18 timber prototyping big image
Rezidenčná veža D1 so svojimi 80 poschodiami nie je ani na dubajské pomery žiaden zanedbateľný objekt. Spolu so sesterskou vežou Q1 zaujali jednu z najlukratívnejších adries priamo v srdci Dubaja, v Dubai Creek.

D1 má byť pritom jednou z dominánt investorsky zaujímavého územia nazvaného The Culture village – čiže niečo ako osada kultúry. Developer Emirates Sunland našiel na svoje objekty inšpiráciu v olympijskej pochodni zo Sydney z roku 2000 a architektov z innovarchi požiadal, aby redizajnovali fasády s dôrazom na prirodzený vzhľad sklenených plôch. Jednotlivé vrstvy fasády ako lupene ruží chránia vnútro objektu pred nepriazňou podnebia a vrtochmi počasia. Hladké vrstvy na seba nadväzujú plynulo bez viditeľných spojov. Nezvyčajnú sofistikovanosť autori dosiahli mikroskopickým plášťom z čistého striebra, ktorý pokrýva celý povrch objektu.
Výsledkom je premenlivý vzhľad budovy v rôznych časových úsekoch a pri rôznych uhloch pohľadu.

Dominantu D1 veže dopĺňa markíza pri jej päte. Popri puristickom poňatí veže je to nečakaný hravý kontrapunkt. Tvar markízy môžeme chápať ako alegóriu morských vĺn z neďalekého pobrežia či ako štylizované morské siete na lovenie rýb.

Môžeme tu nájsť prevaľujúce sa pieskové vlny alebo aj záhyby plášťa z drahých orientálnych textílií. Nech je subjektívne vnímanie akékoľvek, architekti z innovarchi sa snažili najmä o dramatický a dynamický priestorový efekt, čo sa im bez pochýb podarilo.

O čo prekvapujúcejší je tvar, o to prozaickejšie je vysvetlenie funkcie. Markíza slúži na vyrovnanie teplotných a svetelných rozdielov medzi exteriérom rozpáleným subtropickým slnkom a vychladeným klimatizovaným interiérom. Autorom išlo o to, aby zároveň vytvorili nenásilný a komfortný prechod medzi prostrediami s rôznou mierkou. Do úvahy brali blízku diaľnicu a celkový urbanistický kontext, mierku samotnej štvrte a napokon mierku človeka. Použili podoprenú konštrukciu z lepených drevených nosníkov s diagonálnym vystužením. Jednotlivé prefabrikované diely sa skladajú priamo na stavbe.

Markíza pri veži D1
Miesto:  Dubaj, Spojené arabské emiráty
Investor:  Emirates Sunland Group
Developer:  Emirates Sunland
Architektonický návrh:  innovarchi, Sydney, Austrália
Návrh konštrukcie:  Knippers Helbig
Konštrukčné detaily, výroba a montáž:  Hess Timber
Stavebná dokumentácia:  Holfords
Začiatok realizácie:  2012


–>–>
Ateliér innovarchi, založený v roku 1996, je medzinárodné zoskupenie špičkových odborníkov a nadšencov. Ku každej zákazke pristupujú bez predsudkov. V innovarchi používajú rôzne animačné programy, fyzické modely a aj rôzne netradičné overovacie metódy. Starostlivo študujú celé pozadie projektu v snahe dosiahnuť dokonalý výsledok.

Zoskupenie vedie Stephanie Smith, vyštudovaná architektka, ktorá pracovala na projektoch v Škandinávii, Francúzsku, Holandsku (u Hermana Hertzbergera), Taliansku (u Renza Piana) a v Sydney (u Johna Andrewsa), a Ken McBryde, ktorý strávil tri a pol roka u Renza Piana prácou na projektoch v Paríži, Genoe a Osake a v súčasnosti sa venuje aj pedagogickej činnosti na univerzite v Queenslande.

TEXT: Mária Nováková
Foto, vizualizácie a dokumentácia: innovarchi

Článok bol uverejnený v časopise ASB.