image 82413 25 v2
Galéria(14)

Bytový dom s „kaňonom“ vo viedenskom Seestadte

Partneri sekcie:

Ktosi tento dom nazval metaforickým stromom. Je to akási časť prírody v urbánnom celku, ktorá prináša to základné, čo dom môže poskytnúť: príjemné miesto na život.

DSC3006 exp VELKA
DSC2850 exp
DSC6753 exp
DSC6766 exp
DSC5037 25 exp
PublicationPlans A4 NoFurniture 6
PublicationPlans A4 NoFurniture 5
PublicationPlans A4 NoFurniture 1

Seestadt Wien-Aspern patrí k najväčším projektom rozvoja miest v Európe na poli sociálneho bývania. Mestská štvrť Seestadt nachádzajúca sa v 22. okrsku Viedne je napojená na metro, disponuje veľkým jazerom s plochou 50-tisíc m2, má nákupnú ulicu a premyslený urbanistický koncept, v ktorom je potlačená automobilová doprava. Do konca roka 2016 bude dokončená prvá etapa s približne 2 600 bytmi a do roku 2028 bude postavených približne 10-tisíc bytov. K týmto bytom na lepší život patrí aj najnovší projekt bytového komplexu na námestí D 12 pochádzajúci z kancelárie Berger + Parkkinen Architekten (spolupráca s querkraft architekten), ktorý má takmer 20-tisíc m2 podlahovej plochy nad zemským povrchom.

Seestadt Wien-Aspern pripomína množstvo malých drevených domčekov vytvárajúcich jednotlivé apartmány.

Seestadt Wien-Aspern pripomína množstvo malých drevených domčekov vytvárajúcich jednotlivé apartmány.

Svojím netradičným výzorom pôsobí, akoby spadol „zhora“, ale svojou kompaktnosťou a jednoznačnosťou zapadá do celkového urbanizmu rozvíjajúcej sa mestskej štvrte. Pripomína množstvo malých drevených domčekov vytvárajúcich jednotlivé apartmány, ktoré možno čítať aj ako poctu prírode v súčasnom architektonickom stvárnení. Keď vojdete do vnútrobloku, dostanete sa do bizarného dreveného „kaňonu“, kde sa dá odpočívať, cvičiť, prechádzať, ktorý prípadne môže slúžiť aj ako veľké ihrisko. V priestore nad hlavami sú galérie a lávky prepájajúce jednotlivé bloky, ktoré vytvárajú komunitné terasy. Nechýbajú ani široké betónové balkóny, sebavedome určujúce charakter tohto domu.

Hlboké balkóny a terasy charakterizujú fasádu.

  Hlboké balkóny a terasy charakterizujú fasádu.

Rozmanitosť horizontál a vertikál

Rozmanitosť horizontál a vertikál

Rozmanitosť v jednote

„Ústredným konceptom bolo vytvoriť rozmanitosť v jednote a flexibilitu v pevnej štruktúre,“ hovorí rakúsky architekt Alfred Berger, ktorý architektonický ateliér Berger+Parkkinen Architekten vedie spolu s fínskou partnerkou Tiinou Parkkinen. „Preto sme chceli navrhnúť bytový dom, čo by na prvý pohľad upútal, bol sebavedomý vo výraze, ústretový k prírodnému prostrediu, sledoval liberálne hodnoty novej mestskej štvrte a zároveň vyjadroval ľudské potreby a predstavy z 21. storočia. Cieľom bolo vytvoriť vo vnútrobloku dvor pre obyvateľov, ale aj návštevníkov tak, aby bol zároveň poloverejným priestorom. Tým sa vznikli zaujímavé vizuálne vzťahy medzi jednotlivými funkčnými prvkami, bytmi i samotnými blokmi.“

Skladbu komplexu dopĺňajú obchodné prevádzky v parteri.

Skladbu komplexu dopĺňajú obchodné prevádzky v parteri.

Kompozícia objektu vytvára zaujímavé pohľady.

Kompozícia objektu vytvára zaujímavé pohľady.

Rôzne časti spájajú tri rady prístupových ciest vedúcich zo severu na juh. Tieto okružné cesty ponúkajú výhľady na vznášajúce sa schodiská, vnútorné koridory a visuté lávky spájajúce terasy jednotlivých blokov. Radová a lineárna základná štruktúra dispozícií ponúka veľkú flexibilitu vo vytváraní rôznych typov bytov a umožňuje ich optimálny mix. Skladbu komplexu dopĺňajú obchodné prevádzky v parteri.

Rez

Rez

Pôdorys mezonetu

Pôdorys mezonetu

Kaňon a drevo

Dvory s ihriskami a sedeniami vo vnútrobloku sú pomaly bežnou súčasťou kvalitnejšieho rezidenčného projektu už aj na Slovensku, ale v tomto prípade je to úplne inak. Tak, ako to u nás zatiaľ nepoznáme. Až som mal dojem, že architekti sa sústredili najmä na tento kaňon, resp. zábavné ihrisko, a to, čo je nad ním a vedľa neho, nasledovalo až potom. Horizontály sa dynamicky stretávajú s vertikálami – všetko je rozhýbané, poprekladané, členité. Hravé miesto pre deti a mladých, posedenie a stretnutia pre tých starších – jednoducho, verejný priestor pre všetkých, ktorí sem prídu. Kaňon ako miesto kontaktu by mal vytvoriť dôvernú atmosféru. Kaňon ako miesto, kde by ste mali mať pocit dotyku s prírodou.

Pôdorys 1. NP

Pôdorys 1. NP

Pôdorys 2. NP

Pôdorys 2. NP

Drevo. Ďalší charakteristický rys. Je všade, kde sa pozriete, všade, kde si sadnete, na všetkom, čoho sa dotknete. „Použili sme prefabrikované drevené steny, ktoré využívajú prírodné drevo a materiály na báze červeného smreka s kamennou vlnou ako izoláciou,” upozorňuje Alfred Berger. „Drevo bolo spracované vo fabrike špeciálnou technológiou a okamžite prepravované na miesto výstavby. Vďaka svojej dômyselnej konštrukcii sa dalo rýchlo montovať, čím sa minimalizoval negatívny dosah na okolité prostredie. Za variabilnú dizajnérsku hru drevených plôch na fasáde zasa možno ďakovať vystuženému betónovému rámu. Prvé mesiace prevádzky i názory obyvateľov nám potvrdzujú, že naša snaha nebola márna.”

Situácia

Situácia

Axonometria

Axonometria

BYTOVÝ DOM SEESTADT ASPERN

Miesto: Seestadt, Viedeň, Rakúsko
Architekti: Berger+Parkkinen Architekten, querkraft architekten
Klient: EBG Gemeinnützige Ein- und Mehrfamilienhäuser Baugenossenschaft reg. Gen.M.b.H, Viedeň
Začiatok a koniec výstavby: 2011 – 2015
Celková podlahová plocha: 19 600 m2 – nadzemná časť
Počet bytov: 213

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO, DOKUMENTÁCIA: HERTHA HURNAUS, BERGER+PARKKINEN ARCHITEKTEN, QUERKRAFT ARCHITEKTEN

Článok bol uverejnený v časopise ASB.