Bývanie na dobrej adrese
Galéria(8)

Bývanie na dobrej adrese

Moskovská 15 vždy patrila k dobrým bratislavským adresám. V časoch dávnominulých tam bola známa piváreň Gemer, neskôr ju vystriedal podnik s podobným zameraním Budvar, navyše, aj s priestorom pre nezávislú hudobnú scénu. Blízkosť Medickej záhrady, Lekárskej fakulty UK, tiché prostredie pri Ondrejskom cintoríne, blízkosť centra – to všetko robí z tejto lokality príťažlivé miesto. Uvedomil si to aj nový investor, ktorý z Moskovskej 15 opäť urobil dobrú adresu – tentoraz na nadštandardné bývanie. Polyfunkčný dom s prevládajúcou obytnou funkciou priniesol príťažlivú architektúru, ktorá nedemoluje všetko okolo seba, ale zároveň púta na seba pozornosť svojou kvalitou.

Black & White

Ku krátkej histórii tohto objektu patrí aj fakt, že pôvodne malo ísť o hotel s menším business centrom, no investorský zámer bol pod tlakom realitnej situácie v Bratislave modifikovaný v prospech bývania. Víťazný projekt od bratislavského ateliéru M STUDIO sa s touto zmenou vyrovnal podľa zainteresovaných najdôslednejšie a vhodne vyriešil nárožie pozemku na Moskovskej a Strážnickej ulici.

Aktívna komunikácia s okolím najmä cez svoje tvaroslovie patrí k rukopisu ateliéru M STUDIO a jeho dvoch ideových lídrov, ktorými sú: architekti Martin Paško a Zoran Michalčák. Načo veľa slov, keď výrazový jazyk pozná úsporné prívlastky na vystihnutie podstaty. Ak je architektúra najmä o budovaní priestoru, v tomto prípade sa tak deje bez rušivých tónov. V týchto časoch, keď investor môže pomaly všetko, je až prekvapujúce, koľko pokory má tento dom pred okolitou zástavbou. Nikde neprečnieva, v ničom sa nevyvyšuje. Nič neprikazuje, pretože to nepotrebuje. Odmieta exhibíciu tvarov, pričom nadštandardné materiály a ich použitie rieši cez kultivované a nevtieravé prvky. Dokonca ani vo farebnosti nechce byť inakší.

Autori domu mu prisúdili príchuť Black & White, no pocity z neho nie sú ani zďaleka čierno-biele. Presviedčajú nás, že tóny medzi týmito polaritami sú rovnako rozmanité ako chuť rovnomennej škótskej whisky, ktorá sa nerozplynie v rannom opare vychádzajúceho slnka. Je to možno aj preto, že autori veľmi precízne kladú na misky krehkej rovnováhy celky a detaily. Svoj dom si skutočne dosledujú do poslednej skrutky, čo im umožňuje povedať prinajmenšom jednu vec: sme zaň plne zodpovední. Pravda, nie všetky veci architekti aj pri patričnom nasadení ovplyvnia, ale „tlačiť na pílu“ – či v tomto prípade maximálne dotiahnutie aj tých zdanlivo najbanálnejších vecí – sa niekedy veľmi oplatí.

Vráťme sa však ešte k výrazu. Ten sa tvorí najmä cez fasádu s hliníkovými oknami a alucobondovým obkladom, ktorá má tmavosivý farebný odtieň s jemnou metalízou Dark Grey metalic. Použili sa alucobondové obkladové veľkoplošné kazety 1 150 mm x 2 500 mm so skrytým uchytením, tzv. systém S-Z, a s priznanými škárami 10 mm.

Jednoznačná plocha fasády je len mierne akcentovaná a odľahčená nad sebou radenými fasádnymi otvormi so zapustenými loggiami. K jej zvýrazneniu prispievajú aj exteriérové textilné markízy na 2. NP, ktoré, najmä cez letné mesiace, pridávajú objektu ďalší priateľský rozmer. V tejto súvislosti treba dodať, že všetky hlavné zasklené plochy sú vybavené v štandarde elektricky ovládanými exteriérovými žalúziami alebo už spomenutými exteriérovými sklopnými a v posledných dvoch horných podlažiach výsuvnými textilnými markízami. Tieto prvky tvoria aktívnu protislnečnú ochranu obytných priestorov a pôsobia tak proti nadmernému prehrievaniu interiéru v letnom období.

Dispozícia s otvorenou náručou

Naznačili sme už komunikáciu s okolím a doplňme, že tento polyfunkčný dom veľmi aktívne prepája život na uliciach so svojím organizmom. Otvára okoloidúcim náruč, aby ich vzápätí sprevádzal po elegantnom arkádovom podlubí. Ustúpený parter je tak vizuálnym prahom vstupu do obytnej časti objektu, ale aj funkčným prvkom na ceste k ďalším obchodným prevádzkam s kontaktnými veľkými sklenenými tabuľami na prízemí. Motív ustúpenia nie je náhodným prvkom v dispozícií. Prenáša sa aj do horných podlaží, keď po štyroch plnohodnotných nasledujú dve ustúpené. Táto skutočnosť umožnila na 6. a 7. NP vytvoriť nadštandardne rozsiahle terasy, ktoré sú pokryté drevenými roštmi bangkirai.

Poďme však k dispozícii 26 bytov pekne po poriadku. Ich umiestnenie sa začína na druhom nadzemnom podlaží, kde sa nachádza šesť bytov, dva menšie (56 a 69 m2) a štyri komfortnejšie 3 – 5-izbové s lodžiami (100 až 130 m2). Tretie, štvrté a piate podlažie sa opakujú, na každom z nich je päť bytov, pričom jeden z bytov vznikol spojením dvoch z pôdorysu na 2.NP a dosiahol výmeru 161,5 m2. Na ustúpenom šiestom nadzemnom podlaží sú štyri byty, z nich jeden mezonetový. Jednoramenným schodiskom prechádza do siedmeho nadzemného podlažia, kde sa okrem tohto nachádzajú ďalšie dva väčšie byty.

Objekt je konštrukčne založený ako železobetónový skelet na modulovej osnove 7,0 x 5,0 m s monolitickými stropmi s výplňovým tehlovým murivom. Pôdorys objektu v tvare „L“ doplnený obdĺžnikovým kubusom vo vnútrobloku bol architektonickou výzvou a súčasne riešením otázky – ako dostať svetlo dnu? Odpoveďou sú akési miniátriá so zeleňou, ktoré vertikálne prechádzajú celou výškou domu. Dvorová časť tak rytmizuje objekt na viacero hmôt, ktoré kontrastujú s jeho minimalistickou uličnou fasádou. Dynamika členenia odvrátenej strany však nie je vizuálnou príťažou, pretože je funkčná. Navyše, v budúcnosti sa ukryje pred vonkajškom za ďalšou stavbou, ktorú tiež navrhuje M STUDIO a umiestnilo ju v dotyku s už existujúcim polyfunkčným objektom. Môžeme prezradiť, že tu bude uličná fasáda z Alucobondu bielej farby.

„Nechceli sme znásilniť pozemok, ale súčasne sme chceli z neho vyťažiť maximum,“ hovorí Zoran Michalčák a dodáva, že „dom by sa mal presadiť najmä svojou čistotou výrazu, zdržanlivou a nadčasovou eleganciou, bezproblé­movou funkčnou dispozíciou bytov a obchodných priestorov.“ Prvé týždne prevádzky, ale i celkového pôsobenia domu v zástavbe, potvrdzujú tieto ambície. Je zároveň príjemným zistením, že dobrá architektúra si svoje miesto v Bratislave vždy nájde.

Polyfunkčný dom

Miesto: Moskovská – Strážnická ul., ­Bratislava
Investor: KATIM, s. r. o., Bratislava
Autori: M STUDIO, s. r. o.
Ing. arch. Martin Paško, Ing. arch. Zoran Michalčák
Spolupráca: Ing. Roman Bányai, Ing. Marian Šafránek
Realizačný projekt: 05/2005
Realizácia: 03/2006 – 03/2008
Plocha pozemku: 909 m2
Zastavaná plocha: 888 m2
Obostavaný priestor: 20 703 m3
Generálny dodávateľ: IKM – REALITY STAVING

Dodávatelia:
Hliníkové okná: REYNAERS
Fasáda: ALUSTEEL – ALUCOBOND
Osvetlenie: BEGA, LIMBURG
Sanita: LAUFEN
Klíma: DAIKIN
Kotle: BUDERUS

Ľudo Petránsky
Foto: Paťo Safko