Bývanie nad mestom
Mesto ako na dlani, bývanie takmer v centre... Tieto výhody rodinného domu v Žiline vyvažujú pomerne zložitý menší pozemok s ťažším prístupom, ktorý je obklopený zástavbou a veľkými výškovými rozdielmi. Použité stavebné materiály v exteriéri sú založené na vzájomnom farebnom a povrchovom kontraste. Ušľachtilé materiály v interiéri zase vo výraznej miere odrážajú kultivovaný vkus majiteľov. Rodinný dom má svoju intimitu a materiálový charakter, ktoré definujú jeho výraz.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tomuto fenoménu bol od začiatku tvorby domu prispôsobený aj celkový koncept. Funkčne sa dispozícia domu jednoznačne člení na dennú, nočnú a pracovno-prevádzkovú časť. Toto pôdorysné rozdelenie priestorov sa odráža aj v hmotovo-materiálovom poňatí domu.
Viacúrovňové riešenie
Zložitosť pozemku sa odrazila vo viacúrovňovom riešení domu. Vstupy od ulice reagujú na tvar a sklon prístupovej komunikácie. Garáž je v bezkolíznom výškovom prepojení na ulicu. Samotný vstup do domu je o pol podlažia nižšie, aby sa v rámci prízemia zabezpečil komfortný plynulý prechod do ďalších priestorov.
Znížená úroveň obývacej izby je reakciou na snahu o priblíženie sa k terénu záhrady. Viaceré úrovne v rámci domu pôsobia zaujímavo, vonkoncom nie sú rušivým elementom. V celkovom hmotovom riešení je výškovo zložitá dispozícia decentne zjednotená do kompaktného celku.
Prízemie
Prízemie domu je v klasickom radení priestorov. Od hlavného vstupu do domu je cez zádverie prístup do dennej a prevádzkovej časti dispozície. Prevádzková časť prízemia – severná časť domu – obsahuje spoločný šatník v blízkosti vstupu, kúpeľňu, WC, prechod do garáže a viacúčelovú miestnosť. Pôvodne bola táto miestnosť plánovaná ako izba pre hostí, časom sa však jej funkcia upravila na relax kútik a pracovňu panej domu.
V dennej časti prízemia je kuchyňa, jedálenský kút a obývacia dvojpodlažná hala s kozubom a vysokým zasklením. Jednotlivé priestory sú otvorené a vzájomne vizuálne poprepájané. Obývacia miestnosť s jedálenským kútom je situovaná o tri schodiskové stupne nižšie ako kuchyňa. Vertikálnosť dvojpodlažného priestoru podporuje zaujímavé zavesené svietidlo. Celkové pôsobenie interiéru obytnej haly bude časom dopovedané veľkorozmernými abstraktnými obrazmi, na ktoré sú v rámci domu vyčlenené viaceré vizuálne dominantné plochy stien.
–>–>
Rodinný dom Miesto: Žilina Autori: Ing. arch. Andrea Klenovičová, Ing. arch. Roman Klenovič, A.R.K. ateliér, s. r. o. Architektonická štúdia: 03/2006 Projek: 02/2007 Realizácia: 06/2007 – 11/2009 Zastavaná plocha: 230,80 m2 Obstavaný priestor: 1 811,78 m3 Obytná plocha: 111,94 m2 Celková podlahová plocha: 256,43 m2 Počet obytných miestnost: 7 Priestorový program: |
Poschodia
Poschodie domu je s prízemím prepojené vzdušným, zaujímavo riešeným schodnicovým schodiskom a galériou so zaskleným zábradlím. Zabezpečil sa tak vizuálny kontakt s dennou časťou domu a zaujímavé priehľady, ktoré sa neustále menia pod vplyvom svetla.
Na poschodí je „vláčik“ izieb radených v prísnom zástupe. Pre každého detského člena rodiny je k dispozícii samostatná, komfortná a veselo zariadená izba. Poslednou v zástupe izieb je spálňa rodičov so šatníkom a terasou. Súčasťou bloku nočnej časti je spoločná kúpeľňa a WC pre všetkých členov rodiny.
Samostatnou časťou je u detí obľúbená pracovňa pána domu. Útulná miestnosť, pracovne nazvaná „kapitánsky mostík“, je situovaná na zníženom treťom podlaží. Má samostatnú terasu a v tomto dome už štandardne zaujímavý výhľad na mesto.
Prelínanie interiéru s exteriérom
Vďaka nadštandardne veľkým plochám zasklení je v dome aj napriek skoro jednosmernej orientácii na svetové strany dostatok svetla a je zabezpečený príjemný vizuálny dotyk s exteriérom. Toto prelínanie interiéru a exteriéru podporujú veľkorysé terasy situované v rámci všetkých troch podlaží.
Najviac využívaná je rozľahlá terasa na prízemí, ktorá je prístupná z kuchyne a obývacej izby v priamom kontakte so záhradou. Aj napriek menšej záhrade je okolie domu vďaka svahovitému pozemku dostatočne vzdušné a slnečné.
Konštrukcia a materiály
Z konštrukčno-stavebnej stránky je dom poňatý v klasických materiáloch. Obvodové nosné konštrukcie a deliace priečky sú z murovanej tehly s hrúbkou 440, 300 a 115 mm. Stĺpy a stropné dosky sú železobetónové, monolitické.
Zaujímavé stavebné materiály sa použili v nevšednej kombinácii. Ako sme už spomínali, v exteriéri sú založené na vzájomnom farebnom a povrchovom kontraste. Nezvyčajne je skombinovaný tehlový obklad poschodia s pásom z obkladových fasádnych dosiek a omietanej časti prízemia.
V interiéri dominujú ušľachtilé materiály s atmosférou vkusnosti. Decentné doplnky vytvárajú pocit „ako doma“. „Interiér sme postavili na farebne zladených stavebných častiach,“ hovorí architekt Roman Klenovič. „Dvere, podlahy a schodisko sú z dreva wenge. Odtieň tmavohnedého wenge sa použil aj na časti nábytku v kombinácii so svetlokrémovou farbou. Jednotné farebné poňatie je narušené iba v detských izbách, kde sa použilo viacero farieb, odtieňov a geometrických tvarov. Každá z detských izieb je zariadená v odlišnej farebnosti.“
Technické vybavenie domu pozostáva z podlahového kúrenia v kombinácii s podlahovými konvektormi pred väčším zasklením, klimatizácie, vzduchotechniky, zabezpečovacieho systému a elektricky ovládaných vonkajších hliníkových veľkorozmerových žalúzií.
pôdorys
Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.