Certifikované budovy – trend zdravého a šetrného bývania

Partneri sekcie:

Stavba, ktorá získa certifikát kvality musí spĺňať rôzne náročné požiadavky na kvalitu, energetickú úspornosť, environmentálnu bezpečnosť a sociálnu stránku.

Koncept s názvom Multi Comfort od spoločnosti Saint Gobain

Všetky tieto aspekty v sebe spája koncept s názvom Multi Comfort od spoločnosti Saint-Gobain. Tento koncept predstavuje výraznú zmenu v klasickom prístupe k stavbám.

Multi Comfort zohľadňuje rastúce požiadavky zákazníkov na komfort a zároveň podporuje trvalú udržateľnosť. Spája v sebe náročné požiadavky na kvalitu materiálov, tepelný, akustický a svetelný komfort, kvalitu vzduchu, ale aj ekológiu.

Nájdete ho aj u nás

Podľa konceptu Multi Comfort vzniklo viacero budov už aj na Slovensku. Jednou z nich je Zelené átrium v Trnave. Tento 42-bytový dom je vôbec prvým pasívnym bytovým domom na Slovensku a pre Saint-Gobain predstavuje míľnik v zelenej výstavbe. Ide o svetový unikát. Zelené átrium je certifikované ako pasívny dom, čo znamená, že sa vyznačuje veľmi nízkou spotrebou energie a úsporu pri vykurovaní, vetraní či ohreve vody. Budova je certifikovaná podľa schémy LEED Platinum, ktorá hodnotí environmentálne kvality z množstva uhlov. Platinum je pri certifikovaní LEED najvyššou možnou úrovňou.

Zelené átrium
Zelené átrium |

Certifikáty zvyšujú hodnotu

Certifikované budovy sú šetrnejšie k životnému prostrediu a majú aj nižšie prevádzkové náklady. Certifikáty ako LEED, BREEM alebo WELL sú systémy, ktoré hodnotia budovy z hľadiska ich komplexnej udržateľnosti. Pri certifikácii sú nastavené náročné kritériá, podľa ktorých sa hodnotí kvalita stavieb. Každá stavba, ktorá získa takúto certifikáciu je zárukou kvality. Trhová hodnota certifikovaných budov je častokrát až o 10 % vyššia v porovnaní s priemernými cenami na trhu.

Na prvom mieste je príroda

Veľkú rolu pri ekologickej záťaži budov hrajú použité materiály. „V tomto sme asi najprogresívnejší a snažíme sa mať environmentálne deklarácie na celú šírku portfólia. Na každý výrobok chceme mať zachytenú analýzu životného cyklu, aby sme vedeli merať dodatočné vplyvy. Životný cyklus ale neberieme len od výroby po použitie, ale ako sa hovorí „from cradle to grave“. To znamená, že ho sledujeme od zdrojovej suroviny až po koniec funkčnosti a to, čo sa s ním stane,“ vysvetľuje Barbara Lamatová, marketingová riaditeľka divízie RIGIPS v spoločnosti Saint-Gobain.

Na overovanie životného cyklu a environmentálnej klasifikácie materiálov sa využíva deklarácia Environmental Product Declaration (EPD). Je to súbor merateľných informácií o vplyve produktu na životné prostredie v priebehu celého životného cyklu stavby. Túto klasifikáciu získavajú materiály, ktoré sa vyrábajú z prírodných zdrojov alebo zo spracovaných obnoviteľných surovín, napríklad zo sadry alebo z drveného skla.

„Rigips, ale aj ďalšie divízie Saint-Gobain, majú klasifikáciu EPD na takmer celé portfólio,“ uzatvára Barbora Lamatová.

www.rigips.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips