Chata na náhornej plošine, ktorú si architekt navrhol sám pre seba
Keď si architekt tvorí bývanie pre seba, vloží do toho všetok svoj potenciál, nemusí robiť kompromisy s investorom a výsledok býva často efektnejší. Dokazuje to i chata na celoročné užívanie, ktorú architekt Jon Danielsen Aarhus nazval Ustaoset, stojaca v nórskych horách vo výške 1 066 metrov nad morom na polceste medzi mestami Oslo a Bergen.
Materiál vozili vrtuľníkom a skútrom
Postaviť chatu v takejto výške na jednej z najväčších horských plošín v Európe – na úpätí plošiny Hardangervidda, ktorá je národným parkom –, nie je jednoduché.
Navyše, k pozemku nevedie žiadna komunikácia a materiál musel byť privážaný vrtuľníkom. Všetky zemné práce boli vykonané ručne, aby sa zachovala pomaly rastúca vegetácia, ktorú je možné nájsť v Nórsku len v takýchto výškach.
Chata s celoročným využitím je postavená na pilieroch stojacich na skalnom podloží. Vonkajšia časť budovy musela byť dokončená v priebehu v tejto krajine krátkych letných mesiacov. Zvyšok bol dokončený uprostred zimy, takže materiál potrebný do interiéru prevážali na snežnom skútri.
Borovica zvonku i zvnútra
Chata je obložená borovicovým drevom – zvonku i zvnútra. Veľké zasklenie je realizované z trojvrstvových izolačných sklenených panelov s ochranou pred slnkom. Poskytuje úžasný panoramatický výhľad na jazero Ustevann, horskú oblasť Hallingskarvet, dokonca i na ľadovec Hardangerjøkulen.
Práve pre túto neuveriteľnú scenériu (a to všetko v jednom pohľade) architekt riešil hlavnú miestnosť ako čo najviac prepojenú s exteriérom prostredníctvom špeciálneho skla.
Spanie na spôsob gapahukov
Aj ostatné riešenia interiéru sú nemenej zaujímavé. Sklopený strop v kombinácii s „otvoreným“ múrom vytvára miesta napodobňujúce improvizované nórske turistické úkryty, ktoré sa nazývajú gapahuk.
V týchto „hniezdach“, z troch strán obklopených drevom obloženými múrmi, prekrytých strechou a otvorených len z jednej strany, sú vytvorené relaxačné priestory, priestory na spanie a odkladanie vecí.
Neuveriteľné je, že podobným spôsobom je v chate s plochou 72 štvorcových metrov vytvorených 13 miest na spanie. Nachádzajú sa v dvoch samostatných izbách, flexibilnej obývacej izbe a loftoch.
Presah strechy chráni sklo
Dvere v interiéri majú polykarbonátové výplne, ktoré nechávajú preniknúť aj do hlbšieho interiéru svetlo.
Nevyhnutnosťou je odvedenie ľadovej vody, snehu a mrazu mimo okien s izolačným sklom, pretože pri určitých teplotách by inak mohol vzniknúť problém – táto skutočnosť je vyriešená veľkorysým presahom strechy, ktorá vytvára ochranu z dvoch strán, aj nad vstupné dvere.
Vetranie je riešené špeciálnym vetracím systémom. Pri novej chate stojí jej staršia sestra s plochou 29 štvorcových metrov.
Chata Ustaoset v kocke
Architekt: Jon Danielsen Aarhus MNAL
Lokalita: Hol, Nórsko
Úžitková plocha: 72 m2
Realizácia: 2016
Text: Sabína Zavarská
Foto: © Knut Bry