Chata z kontajnerov
Tento projekt od britského architekta a digitálneho umelca Jamesa Whitakera je nesporne príťažlivý a zároveň nekonečne problematický. Ak bude jedného dňa stáť, architekti si ho budú chodiť fotografovať buď ako vizionársky počin, alebo ako výstražný príklad. Možno oboje.
„Vieš, čo by sa ti sem hodilo?“ opýtala sa známa jedného filmového producenta, s ktorým spoločne obzerali jeho nový 36-hektárový pozemok vo vychýrenej kalifornskej púštnej oblasti Joshua Tree. Otvorila laptop a ukázala mu obrázok excentrického zhluku prepravných kontajnerov nastriekaných načierno. Bol to nezrealizovaný projekt Jamesa Whitakera z roku 2015 – kancelárie v nemeckom Hechingene pre istú agentúru. Umelecky založený a rád experimentujúci producent dal priateľke za pravdu a autorovi návrhu sa ozval hneď, keď najbližšie zavítal do Londýna.
Chata na pozemku v kalifornskej púštnej oblasti Joshua Tree
Whitaker, ktorý pracoval napríklad u Rona Arada či Thomasa Heatherwicka, sa venuje prevažne fotografovaniu a digitálnemu umeniu, no ponuku rád prijal. Pre svojho klienta zo zhruba 15 dlhých prepravných kontajnerov vytvoril „snehovú vločku“ chaty, tentokrát s bielym „finišom“, aby odrážala prudké kalifornské slnko. Každý z kontajnerov má za úlohu poskytnúť obyvateľom v interiéri výnimočný výhľad na okolie i oblohu a zároveň im poskytovať intimitu.
K chate patrí terasa s bazénom, prístupná z hlavného komunikačného uzla.
Keďže popod chatu vedie vyschnuté riečisko, cez ktoré sa kedysi počas búrok valila dažďová voda, postavil architekt konštrukciu na vyvýšené betónové pilóty. Vo vnútri nájdeme tri spálne, tri kúpeľne, obývačku, kuchyňu, zázemie a centrálny priestor, ktorý ich všetky prepája. K chate má patriť exteriérová terasa s bazénom a kryté garážové stojisko so solárnymi kolektormi na streche, ktoré zásobujú chatu elektrinou. Interiér je biely, podlaha z liateho betónu.
V chate nájdete tri spálne, tri kúpeľne, kuchyňu, obývaciu izbu a zázemie.
To je všetko pekné, ale…
Nemusíte byť ani oponenti pri obhajobách na fakulte a po prvom uznanlivom „dobré“ k vizuálnej stránke projektu sa z vás aj tak začnú hrnúť otázky. Kontajnery sú príjemná, lacná a udržateľná idea, ale nedržia si štrukturálnu integritu, len kým do nich nezarežete? Ako vlastne budú držať v takomto usporiadaní? Kde to bude vystužené? Nebudú z púštneho vzduchu do roka hrdzavé? Aká hrubá bude musieť byť izolácia vnútri, aby sa táto konštrukcia cez deň neprehrievala a v noci príliš nevychladla? Kde bude zásobník na vodu, ako je riešená kanalizácia a čo prirodzené vetranie? Zabudli sme na niečo?
Pohľad na dve zo spální a obývačku od vstupných dverí
Jednoducho, problémy sa dajú na tomto projekte hľadať s neuveriteľnou chuťou. Akoby na to sám vyzýval. No pritom ostáva neochvejne fotogenický, až takmer fotorealistický – áno, všetko sú to 3D rendre (vrátane kameňov). Nedivte sa, tvorba vizualizácií s prirodzeným svetlom a neskutočným detailom je Whitakerovo poznávacie znamenie. Jediné, čo vieme, je, že Jamesovi so štrukturálnou stránkou veci pomáhal Albert Taylor z AKT II. Výstavba v púšti známej krásnou prírodou a očarujúcimi východmi slnka by sa mala začať v tomto roku. Uvidíme, ako dopadne.
Spálňa v kontakte s exteriérom
Chata v Joshua Tree
Miesto: Joshua Tree, Kalifornia, USA
Autor: James Whitaker
Plánovaný začiatok výstavby: 2018
Pozemok: 36 ha
Rozloha: 200 m2
TEXT: Korina Krchniaková
PODKLADY: Whitaker Studio
Článok bol uverejnený v časopise ASB 1/2018.