Chrám ako gotický koráb
Slovenskí architekti sa presadili na atraktívnom mieste – v Číne! Podľa návrhu ateliéru GFI sa v severočínskej provincii Hebei bude stavať Wave Church –ekumenický objekt s charakterom a typológiou európskych chrámových stavieb.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tvar ryby
Po úvodných rokovaniach s čínskou stranou odštartovala v júni roku 2011príprava projektu. Slovenský ateliér predložil tri základné architektonicky rozdielne koncepty spolu s fyzickými 3D modelmi, z ktorých si neskôr klient vybral návrh. Ten sa následne dopracoval do výslednej podoby architektonickej štúdie. Nasledovala fáza prípravy a spracovania realizačného projektu, ktorý vypracoval partnerský tím miestnych špecialistov pod vedením architekta Xiazhou Qu a pod autorským dohľadom GFI, a. s.
Objekt sa nachádza v strede budúceho ostrova. Jeho ťažisko je v priesečníku kompozičných osí definovaných územným plánom mesta. Pôdorysná stopa stavby je riešená v tvare ryby, ktorá symbolizuje úspech, šťastie, lásku a priateľstvo. Plášť stavby tvoria plynulé krivky evokujúce napnuté plachty plachetnice, do ktorých sa opiera vietor. „Chrám ako koráb je nabitý pozitívnou energiou, brázdi morom a hľadá začiatok niečoho nového – vstup do manželstva,“ upozorňuje Zuzana Madolová.
Wave Church Miesto: provincia Hebei, Čína Autor: GFI, a. s. Autori návrhu: Ing. arch. Pavol Franko, Ing. arch. Radoslav Grečmal, Ing. arch. Martin Koiš, Ing. arch. Martin Leňka, Ing. arch. František Lukačovič, Ing. arch. Zuzana Madolová, Ing. arch. Martin Nedoba, Ing. arch. Mgr. art. Ján Ťupek, PhD. Miestny architekt: Xiazhou Qu Podlažná plocha: 1 850 m2 Kapacita objektu: 700 osôb (z toho 100 miest na sedenie) Architektonická štúdia: 8/2011 Realizačný projekt: 5/2012 Začiatok výstavby: plán 2013 Ukončenie výstavby: plán 2014 |
Gotická katedrála
Vzájomné spájanie trojice plachiet tvaruje hmotu stavby. Ide o súčasnú štylizáciu klasického obrazu sakrálnej stavby a svojou výškou a štíhlym priečelím vrátane zvonice umiestnenej vo výške odkazuje na gotické katedrály. Slnečné lúče prenikajú do interiéru pomedzi steny plachiet na mieste horizontálnych zasklených stien. Ide o bočné osvetlenie, ktoré v interiéri vytvára zaujímavú atmosféru. Zadná fasáda je čiastočne presvetlená horizontálnym zasklením, ktoré je zapustené a postupne sa zužuje smerom do interiéru. Slnečné lúče sa tak postupne lámu a vytvárajú v interiéri kostola vizuálny efekt.
Klasické dispozičné riešenie prináša rozčlenenie stavby na jednotlivé funkčné zóny: vstupné zádverie, chrámový priestor, presbytérium s oltárom, sakristia a na poschodí chór s klasickým organom. Súčasťou vstupných priestorov by mala byť miestnosť pre deti – oddelená, ale zároveň vizuálne prepojená s dianím v ústrednom priestore – a pohotovostné hygienické zariadenie v priestore zádveria a sakristie.
Výzvou pre čínskych statikov bolo navrhnúť skelet stavby v oblasti s intenzívnou seizmickou činnosťou so silou 6 stupňov Richterovej stupnice. Stavba je rozdelená na štyri dilatačné celky – vždy na mieste zmeny tvaru stavby. Hlavnú konštrukciu bude tvoriť železobetónová rámová konštrukcia oblúkových nosníkov s obdĺžnikovým prierezom, pričom obvodový plášť je zároveň strešnou konštrukciou.
Pozdĺžny rez | Pôdorys 1. nadzemného podlažia |
Pôdorys 2. nadzemného podlažia | Čelný pohľad |
GFI, a. s. Spoločnosť pôsobí v oblasti architektúry, interiérového dizajnu a projekcie. Poskytuje plný rozsah architektonických, interiérových a projekčných činností vrátane inžinieringu, developerského poradenstva, autorského a technického dozoru. Akciová spoločnosť GFI od svojho založenia v roku 1996 priniesla množstvo zaujímavých projektov. Kancelária pozostáva z dvoch základných oddelení: architektonického a projekčného. Úzka spolupráca týchto dvoch oddelení poskytuje klientom maximálnu kvalitu služieb – či už po architektonickej, alebo technickej stránke. Zakladateľmi spoločnosti a súčasne stálymi partnermi sú autorizovaní architekti SKA Ing. arch. Pavol Franko a Ing. arch. Radoslav Grečmal. |
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
dokumentácia: GFI
VIZUALIZÁCIE: ModelWorks Slovakia
Článok bol uverejnený v časopise ASB.