Light House drainage pump station 1
Galéria(6)

Cor-Ten: prírodne patinujúci zázrak

Ekonomiku zasiahla koronavírusová kríza. Stavebníctvo je však na tom v porovnaní so službami oveľa lepšie a už teraz sa uzatvárajú zmluvy na letnú sezónu. Uvažujete o využití Cor-Tenu? Pozrite sa na vlastnosti a históriu tohto materiálu.

Cor-Ten má jedinečné vlastnosti a skvele sa hodí na rôzne fasádne projekty. Dokonca aj na realizácie, ktoré sa usilujú o trvalú udržateľnosť. Cor-Ten má očakávanú životnosť viac ako sto rokov. Je 100 % recyklovateľný a pri výrobe sa nepoužíva chémia. Aj preto je to jeden z najpreferovanejších materiálov.

Joensuun torilava 11
Kaunakiemio building XI
Light House drainage pump station 1
Tąrnet Kulturarena
Obrázok ukazuje, ako vyzerá prekrytie vodorovného spoja kaziet s tesnením z EPDM a bez neho

Prvé využitie

História Cor-Tenu® siaha do roku 1933, keď ho inovovala a patentovala spoločnosť US steel. Vtedy sa používal v železničných násypných vozňoch na manipuláciu s ťažkými nákladmi.

Čoskoro sa prišlo na jeho ďalšiu výhodu – riadenú koróziu. Objav tejto vlastnosti viedol spoločnosť USS k použitiu ochrannej známky Cor-Ten®.

A potom prišlo na fasády. Jednu z prvých navrhol fínsky architekt Eero Saarinen. Oceľovú fasádu využil v šesťdesiatych rokoch pre ústredie spoločnosti John Deere v Illinois v USA, kde dodnes sídli centrála. Nie je náhoda, že pôvodná cor-tenová fasáda zdobí budovu dodnes.

Tąrnet Kulturarena
Zdroj: Ruukki Slovakia

Čo by ste mali vedieť o Cor-Tene

Jeho prelomovou vlastnosťou je zvýšená schopnosť odolávať atmosférickej korózii. Veľký vplyv má na to zloženie, akosť ocele a chemická skladba legujúcich prvkov. Výsledkom je vrstva oxidu na povrchu, ktorú poznáme pod názvom patina.

„Za normálnych atmosférických podmienok zostáva vrstva patiny nepriepustná a chráni materiál pod ňou. Zabraňuje ďalšej korózii a tým obmedzuje stratu hrúbky ocele. Fínske technické výskumné centrum VTT skúmalo vplyv patiny 32 rokov. Za ten čas bol úbytok materiálu Cor-Ten len 70 µm, teda 0,07 mm,“ upresňuje Anssi Lehmonen zo spoločnosti Ruukki.

Na čo však treba dať pozor? Hlavne na prekrývanie a detaily v spojoch. Medzi prekrývajúce sa oceľové plechy môže preniknúť voda a vlhkosť. A pretože korózia v štrbinách rýchlo pohlcuje kyslík rozpustený vo vode, vzniká prostredie s nízkym obsahom kyslíka, kde dochádza ku kontaktnej korózii.

„Čo to znamená v praxi? Počas 60-ročnej životnosti dôjde k úbytku materiálu o 1,2 mm, pritom hrúbka materiálu používaná na fasádach Cor-Ten ® býva 1 až 1,5 mm. Aby k tomu nedošlo, je dôležité oddeliť oceľ od iných materiálov. Napríklad gumeným tesnením z EPDM,“ dopĺňa Anssi Lehmonen.

Obrázok ukazuje, ako vyzerá prekrytie vodorovného spoja kaziet s tesnením z EPDM a bez neho
Obrázok ukazuje, ako vyzerá prekrytie vodorovného spoja kaziet s tesnením z EPDM a bez neho | Zdroj: Ruukki Slovakia

Aby sa materiál ochránil, dodáva sa Cor-Ten surový a pokrytý dočasným ochranným olejom či voskom na báze vody. Ak sa táto vrstva očistí pred inštaláciou, oxidačný proces sa dostaví omnoho skôr. Veľkou výhodou včasného očistenia povrchu a odstránenia oleja/vosku je aj minimalizovanie úrovne hrdzavých častíc, ktoré by pri vystavení dažďu stekali s olejom/voskom po fasáde.

Všestranný materiál vhodný aj do interiéru

Na trhu sa dajú nájsť rôzne druhy poveternostných ocelí. „V SSAB vyrábame pôvodnú oceľ Cor-Ten, ktorú spolu s produktmi v našej výrobe označujeme na základe európskej licencie. Iné typy poveternostnej ocele týmto názvom nemôžu byť označené,“ vysvetľuje Anssi Lehmonen zo spoločnosti Ruukki.

Oceľ Cor-Ten sa používa aj v interiéri. Vtedy je potrebné očistiť ju od dočasnej ochrannej vrstvy a na nejaký čas vystaviť vonkajším podmienkam, alebo urýchliť oxidačný proces neprirodzenou cestou – špeciálnym patinujúcim prípravkom.

Ruukki a jej materská spoločnosť SSAB sú jediným výrobcom ocele a fasádnych produktov Cor-Ten (kazety Liberta, fasádne lamely a Design Cor-Ten S7 vrátane príslušenstva) na základe licencie USS na európskom trhu.

Joensuun torilava 11
Zdroj: Ruukki Slovakia

Martin Alexik, martin.alexik@ruukki.com, 0907 772 734,

www.ruukki.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Ruukki Slovakia, s.r.o.