Definitívne v minulosti: Známe nákupné centrum nahradilo betónové námestie priestorom 21. storočia

Partneri sekcie:

Vzniklo na prelome milénií a začalo písať históriu nákupných stredísk na Slovensku. Nákupné centrum Vivo! prešlo za posledné obdobie mnohými zmenami – od názvu, zmenu stratégie, až po rekonštrukciu interiéru. Ďalšia zmena sa udiala len nedávno. Vivo! víta svojich návštevníkov novým námestím, ktoré nahradilo starú betónovú pláň.

Začali ho stavať roku 1999, dokončili ho v novembri roku 2000 a v tom čase išlo o najväčšie, ale zároveň aj prvé nákupné centrum na Slovensku. Predbehlo aj Aupark, ktorý sa v tom čase ešte len staval. Vivo! stavali len 380 dní – hrubá stavba bola dokončená za 29 týždňov a jeho rozloha je 40-tisíc metrov štvorcových.

Rok po dokončení sa nákupné centrum dočkalo prestížneho ocenenia. Označilo ho za Stavbu roka 2001. Jeho názov bol v tomto čase Polus City Center, pod ktorým ho poznala väčšina obyvateľom mesta. Celkovo išlo o silného hráča na trhu, o čom svedčí aj transakcia z roku 2006, keď spoločnosť TriGranit predala objekt v Novom Meste za viac ako 200 miliónov eur rakúskej firme Immofinanz AG. 

Stalo sa tak tesne pred finančnou krízou, ktorá naplno zasiahla aj trh nákupno-zábavných centier. Polus však nebol len tým. Postavené tu boli dve administratívne výškové budovy, ktorých zamestnanci naplno využívali populárny foodcourt na druhom poschodí Polusu. Najhoršie časy tak nákupné centrum pretrpelo, avšak nasledujúce roky neboli o nič lepšie.

VIVO nové námestíčko jún 2024 c before
Pôvodná podoba námestia pred nákupným centrom Vivo! | Zdroj: Vivo!

V Bratislave začali vznikať ďalšie nákupné centrá, ktoré boli modernejšie a prémiovejšie ako Polus City Center. Vybudovaná bola Eurovea pri nábreží Dunaja, ale aj Central na frekventovanej križovatke Trnavského mýta. V dôsledku budovaní týchto, ale aj ďalších projektov, začal Polus upadať. V roku 2017 dokonca ohlásil odchod aj jeden z najväčších potravinových reťazcov – Carrefour. Nákupné centrum fungovalo bez potravín celé dva roky. 

Zmeny sa udiali až v roku 2019. Z modelu bratislavského nákupného centra urobil majiteľ regionálne a premenoval ho na Vivo!. Tento krok viedol aj k čiastočnej rekonštrukcii interiéru, rozširovaní ponuky a pridaní vyše tridsiatky nových obchodov. Zveľadením tiež prešlo parkovisko, obľúbený foodcourt, ale aj obe administratívne veže. 

Bez zmeny však ostalo staré a neusporiadané námestie pred nákupným centrom. Priestor bol bariérový a chaoticky usporiadaný so strmým mostíkom ponad fontánu, ktorý keď v zime zamrzol, tak sa mu všetci vyhýbali – zo skúsenosti. Najväčším problémom bol všadeprítomný betón, ale aj minimum zelene a zastaralý mobiliár. Dlažba bola popraskaná a na niektorých miestach chýbala. Vyše dve desaťročia starý priestor už nespĺňal aktuálne architektonické štandardy ani funkčnosť.

VIVO nové námestíčko jún 2024 c after
Zrekonštruovaný priestor námestia pred vstupom do nákupného centra Vivo! | Zdroj: Vivo!

Zmena nastala až v septembri 2023, teda štyri roky po poslednej rekonštrukcii. „Už od rekonštrukcie v roku 2019 sa orientujeme na budovanie komunity a spríjemnenie prostredia pre našich návštevníkov. Prebiehajúca rekonštrukcia námestia je prirodzeným pokračovaním tejto stratégie a má priniesť obyvateľom Nového Mesta miesto na stretávanie sa,” povedala pred rokom Denisa Kráľová, manažérka strediska Vivo! Bratislava.

Na projekte rekonštrukcie podľa nej pracovalo niekoľko rokov mnoho ľudí tak, aby vytvorili otvorenejšie prostredie s väčším pokrytím prírodných prvkov. Návrh nového námestia disponoval rozlohou až 2 983 metrov štvorcových, naplánované bolo aj premiestnenie fontány či vytvorenie ihriska pre menšie aj väčšie deti. 

Zanedbaný priestor mala konečne nahradiť zeleň, nový mobiliár či zóny na sedenie. Projekt zahŕňal aj odčlenenie priestoru námestia od hlavných komunikácií. A to členením terénu a výškovými rozdielmi, ktoré zamedzia hluku a prachu z Vajnorskej ulice. Vivo! rovnako sľubovalo, že po rekonštrukcii sa budú v novom priestore konať trhy, street food, cvičenia alebo hudobné vystúpenia.

VIVO nové námestíčko jún 2024 d after
Zrekonštruovaný priestor námestia pred vstupom do nákupného centra Vivo! | Zdroj: Vivo!

Dnes je už rekonštrukcia priestoru pred nákupným centrom dokončená. Stalo sa tak pred niekoľkými týždňami, pričom práce boli sfinalizované kolaudáciou počas mája. „Počas osemmesačnej rekonštrukcie sa rozloha 2 983 štvorcových metrov transformovala vďaka investícii tak, aby verejnosti ponúkla ešte viac možností na oddych a zábavu ako doteraz,” píše v tlačovej správe Vivo!.

„Medzi nové prvky námestíčka patrí fontána, nové detské ihrisko s prvkami ako sieťová a lanová preliezka so šmykľavkou, tri veže so šmykľavkou, mostmi, ale aj výlezmi. Zrealizovala sa aj pitná fontána pre ľudí i vtáčiky, hmyzie hotely alebo väčší počet lavičiek na odpočinok,” dopĺňa nákupné centrum. 

Zelené plochy nového námestia sa výrazne zväčšili, čo prispeje k príjemnejšiemu prostrediu a zdravšiemu vzduchu v okolí. Pribudli platany, trvalkové záhony, ale aj mobilné kvetináče so sedením. „Navyše, opätovne použité boli čadičové kocky z pôvodného námestia, čo podčiarkuje dodržanie záväzku investora voči udržateľnosti. K tomu prispieva aj zber dažďovej vody do vsakovacích drenáží pre jej opätovný návrat do spodných vôd, ako aj využitie lomových kameňov na okrasné funkcie,” opisuje detaily obnovy v tlačovej správe nákupné centrum.

VIVO nové námestíčko jún 2024 dron
Zrekonštruovaný priestor námestia pred vstupom do nákupného centra Vivo! | Zdroj: Vivo!

K rekonštrukcii sa vyjadrila aj Tatiana Nógliová zo správy majetku obchodného centra Vivo!: „Naším cieľom bolo vytvoriť multifunkčný priestor, ktorý bude slúžiť nielen na oddych, ale aj ako miesto pre kultúrne a spoločenské podujatia. Veríme, že nové námestie sa stane obľúbeným miestom stretávania sa pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Tento projekt je ukážkou našej dlhodobej stratégie investovať do komunitne orientovaných iniciatív, ktoré prispievajú k trvalo udržateľnému rozvoju mestských oblastí.“

Na novom námestí je umiestnených aj päť stolov so stoličkami v rámci projektu SADNI SI!. Tieto sa vyskytujú najmä v centrálnejšej časti Bratislavy. K dispozícii je tu i bezplatná wi-fi. V budúcnosti by mala priestor doplniť aj nová cyklotrasa, ktorá bola znázornená aj na vizualizáciách. 

„Počas rekonštrukcie sme sa snažili o estetické vylepšenia, zväčšenie zelených plôch, bezbariérovosť, ale aj o praktické prvky, ktoré prinesú radosť a pohodlie každému, kto nový priestor navštívi. Dlhodobo pracujeme na vytváraní komunitného miesta na stretnutia pre každého. Verím, že toto miesto má šancu stať sa akýmsi srdcom Nového mesta,” povedala ambiciózne Deniska Kráľová, manažérka strediska Vivo!.

V konečnom dôsledku, pred nákupným centrom sa neuskutočnila realizácia vo vysokom architektonickom štandarde za astronomické sumy. Po zmene modelu z bratislavského na regionálne nákupné centrum to pravdepodobne ani nebolo cieľom. Výsledok je však neporovnateľne lepší oproti pôvodnému stavu. Nákupné centrum nie príliš komplikovaným zásahom zlepšilo svoj imidž a nový priestor dodal lokalite mestský charakter. A čo je najdôležitejšie, vrátili sa doň ľudia. 

VIVO nové námestíčko jún 2024 dron
VIVO nové námestíčko jún 2024 c after
VIVO nové námestíčko jún 2024 d after
VIVO nové námestíčko jún 2024 b after
VIVO nové námestíčko jún 2024 a after
VIVO nové námestíčko jún 2024 c before
VIVO nové námestíčko jún 2024 b before
VIVO nové námestíčko jún 2024 d before