
Deň architektúry na Slovensku pozýva prvý októbrový týždeň na pestrý program
Festival DEŇ ARCHITEKTÚRY pozýva od 1. do 7. októbra na pestrý program v 18 mestách na Slovensku. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadky inokedy neprístupných stavieb, urbanistické prechádzky po známych aj neznámych miestach s odborným výkladom, workshopy, prednášky či filmové projekcie.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Hlavnou tematickou líniou tohto ročníka je tzv. Slobodná architektúra – stavby, ktoré vznikli po roku 1989. Program Dňa architektúry prebieha aj po celej Českej republike. Viac na www.denarchitektury.cz.
V Bratislave sa vydajú na komentovanú prechádzku s názvom Staronové sídlisko – Račko. Hlavné mesto ponúkne aj architektonický workshop pre deti o verejnom priestore. Na tých najmenších myslia aj v Piešťanoch, kde pre nich chystajú kreatívny workshop a dospelí sa pre zmenu môžu tešiť na cyklovýlet za utajenými umeleckými dielami.
V Banskej Bystrici sa pôjde na prechádzku po mestskom parku a jeho okolí, za zmienku stojí aj premietanie filmu Po sezóne, po ktorom bude nasledovať diskusia na tému architektúra v Banskej Bystrici po roku 1989. V rámci akcie Hurá dovnútra! sa návštevníkom otvorí budova Stredoslovenskej galérie Pretória a za oponu nechá prítomných nahliadnuť Divadlo Štúdio tanca, ktoré navyše v podvečer odohrá predstavenie špeciálne len pre návštevníkov festivalu.
Bardejove prevedú architekti účastníkov po kúpeľnej štvrti Bardejovské Kúpele a predstavia tak špecifickú kúpeľnú architektúru od klasicistickej až po tú novodobú.
V Nitre sa bližšie dozviete, ako vznikala nitrianska pešia zóna Štefánikova. Po prechádzke bude nasledovať diskusia s jej autormi Tiborom Zelenickým a Denisou Halajovou. Výber toho najzaujímavejšieho, čo bolo pre Nitru naplánované a ostalo nezrealizované po roku 1989, môžu návštevníci vidieť na výstave v priestoroch kina Palace. Ideu a koncepty tvorby Maximiliana Scheera pri budovaní nitrianskych sídlisk predstaví na prechádzke Juraj Novák. V rámci Dňa architektúry sa v Nitre môžete tešiť i na diskusiu s tvorcami verejných priestranstiev.
Viete, že slovenský pavilón na EXPO 2020 v Dubaji ponesie rukopis košických architektov? O návrhu aj o samotnom projekte sa záujemcovia dozvedia viac na prednáške v Košiciach priamo od jeho autorov. Mesto Partizánske zaostrí na baťovskú architektúru.
So spolkom Fabrika umenia sa pozriete na to, aký odkaz zanechala firma Baťa, ktorá tu v roku 1938 založila osadu. Spolok Fabrika umenia sa ďalej v diskusii zameria na to, čo vyplýva zo štatútu národnej kultúrnej pamiatky, na konkrétnom príklade továrenských budov. Honosnú budovu železničnej stanice v Kežmarku, ktorá patrí medzi unikáty a je dominantou historického mestečka, priblíži na komentovanej prehliadke historik umenia Maroš Semančík.
Žilina ponúkne prechádzku za medzivojnovou architektúrou s architektom Dušanom Mellnerom. Vychádzke bude predchádzať prednáška na rovnakú tému, ktorá objasní, prečo patrila Žilina v období Československej republiky k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestám na Slovensku.
Neobvyklú prechádzku s názvom Vizuálny smog zažijete v meste Čadca, kde architekti zážitkovým a interaktívnym spôsobom priblížia, ako na nás denne pôsobí architektúra, ale aj vrstva informácií a reklamných pútačov. Prechádzka po málo známych skvostoch so združením Gotická cesta v Jelšave a Magnezitovciach povedie cez coburgovský zámoček, funkcionalistický kostol a nikdy nedostavený železničný viadukt z obdobia druhej svetovej vojny.
Mestá s programom Dňa architektúry na Slovensku
Banská Bystrica, Bardejov, Bratislava, Čadca, Dúbravica, Hrubý Šúr, Jelšava, Kežmarok, Košice, Kremnica, Nitra, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Sliač, Stará Ľubovňa, Zvolen, Žilina.