Detské jasle opláštené vláknocementovými doskami
Ak vám na prvý pohľad tvar budovy detských jaslí pripomína domček z hry monopoly, tak je to úplne v poriadku. Jednoduchý tvar je ľahko identifikovateľný, architekti však rozhodne nepodcenili detskú fantáziu.
Jednopodlažná stavba sa skladá z dvoch spojených blokov. Vyzerá ako tá najjednoduchšia skladačka pre najmenšie deti, zdanlivo ledabolo spojená. Vyvoláva dojem, akoby dve stavebné kocky malé detské prsty iba postavili k sebe. Faktom je, že orientácia dvoch blokov s kapacitou 40 detí nie je náhodná, natočenie na svetové strany zodpovedá funkčnému rozvrhnutiu vnútornej dispozície s ohľadom na primerané preslnenie a prevetrávanie vnútorných priestorov. Relatívne malá stavba pochádza z dielne francúzskeho Atelieru 5. Zoskupenie skúsených architektov, ktorí sídlia v Toulone, má v portfóliu rôzne typy budov, detské jasle možno označiť za ich drobnú a hravú realizáciu, kde ukázali svoj minimalistický prístup.
Špecifický klient vo veku od nula do troch rokov má aj špecifické nároky na aktivity počas dňa. Autori s rešpektom k útlemu veku detí a ich mimoriadnej vnímavosti uprednostnili jednoduchosť pred prvoplánovým podsúvaním ľúbivých tvarov či farieb. Čiernobielou farebnosťou doplnenou o pastelové odtiene červenej a zelenej vytvorili v exteriéri blokov dostatočný podklad na ďalšie zásahy, akými sú napríklad výber zelene alebo detské ihrisko.
Architekti sa pohrali s hrebeňom strechy, ktorý spája dva vrcholy priečelí cikcakovitým spôsobom, pričom zalomenia nemajú vplyv na samotný sklon strechy. Podľa hrebeňa potom poskakuje aj rímsa. Plášť budovy tvoria vláknocementové dosky, ktoré boli ukladané rovnobežne s líniou priečelia a zalomené línie hrebeňa či rímsy nemali na spôsob ukladania fasádnych dielcov žiaden vplyv. Jednoduché okenné otvory dopĺňajú celú kompozíciu. Usporiadanie okien a vstupov do objektu opäť nie je náhodné, z exteriéru však relatívne malé otvory pôsobia voči mohutnému objemu ako neprimeraný kontrast medzi svetlom a tmou.
Úplne iný pohľad sa návštevníkovi naskytne pri vstupe do interiéru. Biele steny opticky ešte pomáhajú presvetliť vnútorné priestory. Akustický sadrokartónový podhľad kopíruje priznaný tvar strechy aj s cikcakovitým zalomením hrebeňa. Na jeho líniu vtipne odkazuje radenie obslužných miestností. Medzi dvoma blokmi vzniklo malé polootvorené átrium, hranice pozemku lemuje kovový plot s jemným rastrovaným kvetinovým vzorom. Juhozápadnú stranu pozemku vypĺňa malé ihrisko farebne aj tvarovo prispôsobené deťom najnižšej vekovej kategórie. Na prvý pohľad pôsobí stavba nekonformným dojmom, avšak pri každom ďalšom podrobnejšom skúmaní objaví pozorovateľ množstvo zaujímavých a veselých detailov. O to zrejme autorom detských jaslí išlo, uchopiť priestor najutilitárnejšie, ako sa dalo, a pozornému oku naservírovať malé prekvapenia, ktoré neomrzia.
Detail skrytého žľabu
1 Vláknocementová doska
2 Horizontálny oporný hliníkový profil
3 Oceľová podporná konštrukcia
4 Vode odolná strešná membrána
5 Oceľová rámová konštrukcia, tepelne izolovaná
6 Vertikálny oporný hliníkový profil
7 Podporná konštrukcia
8 Paro priepustná fólia
9 Sieťka proti hmyzu
10 Žľab
Miesto: Chemin du Partégal, La Farléde
Architekti: ATELIER 5, Olivier Mathieu, Nicolas Radisson, Didier Bonnet, Stéphane Mas Architecte
Vláknocementový obklad fasády: Equitone [natura] a [tectiva]
Text: Mária Nováková
Foto: Mylène Servel
Dokumentácia: EQUITONE