Difúzne otvorené a uzavreté steny drevostavieb
Pri realizácii niektorých typov drevostavieb sa využívajú stenové panely, ktoré môžu mať buď difúzne otvorenú, alebo difúzne uzavretú konštrukciu. V difúzne uzavretej úprave dosahujú tieto panely hodnoty súčiniteľa tepla U = 0,16 W/(m2 . K) i menej, v difúzne otvorenej úprave hodnoty U = 0,17 W/(m2 . K). Ide teda o ideálne stavebné prvky do energeticky úsporných objektov.
Difúzne uzavreté konštrukcie drevostavieb sa používajú najviac pri energeticky úsporných nízkoenergetických stavbách. Princíp tohto riešenia, resp. jeho funkčnosti, je závislý od použitých materiálov. Predovšetkým ide o voľbu vhodnej parozábrany s vysokým faktorom difúzneho odporu, ktorá by mala byť umiestnená čo najbližšie interiéru. Jej správna funkcia je zaistená len pri vytvorení nepriedušnej obálky domu bez porušených miest, bez spojov a s utesnením aj tých najviac komplikovaných detailov. Pri tomto systéme sa využíva tiež tzv. predstena, ktorá zabraňuje porušeniu parozábrany a navyše slúži na vytvorenie medzipriestoru potrebného na vedenie káblových rozvodov. Z popísaného princípu vyplýva, že vlhkosť je zadržiavaná v obytnom priestore a z objektu sa odvádza vetraním, digestorom či kozubom. Vďaka tomu zostáva konštrukcia drevostavby bez vlhkosti.
Hlavným ukazovateľom kvalitne spracovanej obálky takého pasívneho domu je tzv. Blower door test, ktorý zisťuje tesnosť obvodových konštrukcií, priestupov, komínov, okien atď. Pri tomto teste sa vnútorný priestor natlakuje vzduchom s pretlakom 50 Pa oproti vonkajšiemu prostrediu a meria sa množstvo vzduchu potrebné na udržanie tohto pretlaku v čase. Výsledkom je číslo, ktoré udáva, koľko % objemu vzduchu sa muselo dodať do vnútorného priestoru, aby sa zachoval požadovaný pretlak. Pri pasívnych domoch sa obecne vyžaduje hodnota n50 = 0,6 h–1 (tzn., že na udržanie pretlaku 50 Pa v budove po dobu jednej hodiny sa muselo do domu dodať 60 % vzduchu vnútorného objemu budovy).
Opačným riešením sú difúzne otvorené konštrukcie drevostavieb, kde typickou funkčnou fyzikálnou veličinou je práve difúzia, ktorá je dobrým pomocníkom pri zaistení dlhej životnosti stavieb s nadštandardnými parametrami stien a zdravej vnútornej klímy. Pri tomto riešení ide o mechanizmus, ktorý cez steny transportuje vlhkosť v rôznej intenzite, a to oboma smermi (tzv. schopnosť steny dýchať).
Zaistenie správneho fungovania nízkoenergetickej či pasívnej drevostavby je vo všeobecnosti podmienené vhodným návrhom, dôsledným vyhotovením konštrukčných detailov a elimináciou tepelných mostov. Drevostavba s takýmito parametrami sa vyznačuje vynikajúcimi akumulačnými schopnosťami, nízkymi tepelnými stratami a až 80-percentnou úsporou nákladov na vykurovanie.
(uca)