Vydrica nabrezie13
Galéria(23)

Do bratislavského podhradia sa vrátilo mesto. Vydrica čoskoro otvorí prvú etapu, ako vyzerá?

Partneri sekcie:

Bolo to presne pred rokom, keď sme v redakcii informovali o postupujúcich prácach na prvej etape Vydrice. Desaťročia zanedbaný brownfield sa už čoskoro otvorí verejnosti. Ľudí budú vítať dokončené prvé domy, tradičná mierka ulíc Starého Mesta, verejné priestory vo vysokej kvalite, ale aj rešpekt k histórii tohto územia. Prvou etapou Vydrice sa o niekoľko týždňov prejdete aj vy, zatiaľ si ju vychutnajte spolu s nami.

Lukratívne pozemky pod Bratislavským hradom sa dočkali konkrétnej vízie v roku 2019. Vydrica Development, za ktorou stojí skúsený developer Lucron, predstavil zámer s názvom Vydrica. Desaťročia diskusií o vhodnej forme urbanizácie tohto priestoru tak boli konečne u konca a opustený brownfield čakala výstavba.

Projekt, ktorý má po desaťročiach zjednodiť asanované podhradie s historickými budovami Starého Mesta, sa začal stavať v roku 2022. Medzi zvyškami pôvodnej zástavby podhradia, Vodnou vežou a Nábrežím arm. gen. L. Svobodu vznikala prvá etapa, teda štvorica bytových objektov s vyše dvomi stovkami bytov, jedna kancelárska budova, nové ulice, verejné priestory a budúce námestie. Bratislava sa postupne začala zbavovať traumy z minulého režimu.

Vydrica nabrezie1
Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom podhradí – letecký pohľad | Zdroj: Vydrica Development

Presne pred rokom nám developer predstavil už takmer dokončené domy, obchodné priestory, ale aj prvé byty. Úpravou prechádzali aj nové ulice, vrátane Floriánskej, ktorá má byť po dokončení projektu hlavnou ulicou celej štvrte. V tomto období sa tiež začala výstavba administratívnej budovy V3 pri dopravnej tepne, pričom Lucron realizoval aj práce na novej električkovej zastávke. Úpravami prechádzal aj mnohokrát diskutovaný oporný múr a celá etapa postupne smerovala k dokončeniu.

Zo zanedbaného brownfieldu mesto

Dnes, rok po poslednej návšteve, sme sa vo Vydrici vyskytli opäť a jedno je jasné. Do bratislavského podhradia sa opäť vrátilo mesto. Trvalo to vyše 60 rokov, od kedy boli asanované pôvodné historické domy. Prvá etapa Vydrice je aktuálne z veľkej časti hotová a čaká na svojich obyvateľov, ako aj prvých návštevníkov.

„Verejnosť sa bude môcť už čoskoro presvedčiť, akú pozornosť sme v tomto projekte venovali každému detailu. Nová štvrť sa nevyznačuje iba lukratívnou lokalitou, ale najmä precíznou realizáciou, kvalitným materiálmi a rešpektom k histórii tohto miesta,“ hovorí o prístupe developera k územiu obchodný riaditeľ spoločnosti Vydrica Development, Juraj Ťahún.    

Vydrica nabrezie8
Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom podhradí – Floriánska ulica | Zdroj: Vydrica Development

Odhalené boli hotové verejné priestory, dokončené fasády domov, do posledného milimetra obložený oporný múr, retailové priestory, ale aj zachované historické fragmenty bývalej Vydrice. Developer ukázal aj niektoré z 207 bytov či 19 prevádzok, prítomných je aj vyše 250 parkovacích miest v podzemnej garáži.

Prémiové bývanie je skutočne prémiové, čomu zodpovedajú aj ceny. Najlacnejšie nehnuteľnosti a pohybujú na úrovni 245-tisíc eur, tie najdrahšie presahujú sedemciferné sumy. V tomto prípade sa ale myslelo skutočne na všetko. Kúpeľne sú odhlučnené, čím pri vstávaní ráno do práce nezobudíte svojho suseda splachovaním záchodu alebo sprchou. Dlažba spoločných priestorov je rovnako odhlučnená a ihličky dámskych lodičiek tak nebudú klopkať na všetky podlažia.

Developer sľubuje budúcim obyvateľom mestský život s vysokým štandardom. Samozrejmosťou je podlahové kúrenie, stropné chladenie a centrálna vzduchotechnika s rekuperáciou, čo znamená, že na prísun čerstvého vzduchu nemusia budúci rezidenti otvárať okná. Nechýbajú ani drevené podlahy.

Vydrica nabrezie14
Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom podhradí | Zdroj: Vydrica Development

Každý byt disponuje elektricky ovládaným vonkajším tienením a hliníkovými oknami s trojsklom, ktoré zabezpečia obyvateľom bytov akustickú pohodu. Tie byty, ktoré majú predzáhradku alebo aspoň jedno okno súbežne s chodníkom, disponujú alarmom. Dnes už je veľká časť bytov predaná (vzorové byty v galérii, pozn. red.).

Poslednou časťou prvej fázy bude kancelárska budova V3, známa ako Vydrica Offices pri nábreží, kde sa dnes realizuje fasáda i priľahlý verejný priestor. Ako nám prezradil Lucron, nájomcov už veľmi hľadať nemusí, keďže je takmer vypredaná.

Vydrica s pripomienkami bratislavskej histórie

Hlavnú pešiu tepnu novej štvrte už zdobia vysadené stromy, kamenná dlažba, ale aj ponad ulicu zavesené osvetlenie vo farbe Holubičia sivá. Chodník tak ostal nenarušený stĺpmi. Floriánsku zdobí aj mosadzná básnická linka Večerné svetlá od Jána Poničana. Báseň, ako aj celý dizajn informačného systému, navrhla architektka a výtvarníčka Barbora Šajgaliková.

Text je dokonca preložený umeleckým prekladom do troch jazykov, vrátane dvoch jazykov historickej Bratislavy – maďarsky a nemecky. Zaujímavým je aj dizajn panelov historickej stopy s autorskými ilustráciami umelkyne Zuzany Kralovičovej. 

V exteriéri je niekoľko ďalších zaujímavostí. Pri vstupoch na schodiská sa nachádza originálne vylievaná betónová dlažba so vsadeným mosadzným nápisom ulíc, na ktoré schodisko smeruje. Zrekonštruované boli aj dve ľadové jamy s osadenými umelecky stvárneným zábradlím i vstupnými dverami.

Vydrica nabrezie11
Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom podhradí – detail informačného systému vo Vydrici, Kempelenov park | Zdroj: Vydrica Development

V priestore pod Oeserovou ulicou vznikol Kempelenov park, ktorý okrem zelene prinesie viacero herno-náučných prvkov odkazujúcich na tohto slovenského vynálezcu a bratislavského rodáka. Prístupný bude zo Žižkovej a Floriánskej ulice. Nad Kempelenovým parkom sa zase nachádza oddychový priestor s lavičkami a mobiliárom.

Vydrica osloví aj doslova haptickou fasádou, ktorej farebnosť i materiál sa pri jednotlivých domoch strieda. Maximálna dĺžka jednej fasády je 25 metrov a použité sú ušľachtilé omietky, kamenný obklad, ale aj tehla. Dole na Žižkovej ulici je to kamenný murovaný obklad z devínskej žuly.

Rešpekt k histórii tohto územia súvisí aj s obnovou Prachárne zo 14. storočia, ktorá slúžila na uskladnenie pušného prachu dovážaného z Viedne. Neskôr na uskladnenie potravín. Zachované a opravené boli aj zvyšky Kempelenovho vodovodu, ale aj replika arzenálového múru. Spomínané informačné tabule ku každému z historických fragmentov obsahujú aj nočné podsvietenie.

Prevádzky, ktoré pritiahnu ľudí

Developer chce dosiahnuť, aby nateraz nedokončená Vydrica nebola závislá od náhodných okoloidúcich. Do nových retailových priestorov tak Lucron vybral nájomcov, za ktorými budú prichádzať ľudia cielene z rôznych častí Bratislavy. Prítomné tu budú prestížne reštaurácie ako Ristorante Italiano Da Cono i tre somari pri Vodnej veži, do konca roka má byť otvorené aj Bistronomy na Floriánskej ulici spolu s vínnym barom od architekta Alana Prekopa.

Vydrica nabrezie5
Prvá etapa projektu Vydrica v bratislavskom podhradí | Zdroj: Vydrica Development

Obyvatelia Vydrice si môžu nakúpiť potraviny v YEME na Žižkovej a svoju prevádzku tu bude mať aj lekáreň Penty, Dr. Max. Očakávané je otvorenie pekárne Kruh, ale aj priestor influencera a podnikateľa Michala Novotného, známeho pod prezývkou Yak.sha, ktorý sem priniesie koncept Love Them Space. Ide o priestor, kde sa budú združovať ľudia milujúci pohyb aj umenie.

Zastávka je skolaudovaná, s výťahom sa čaká

Developer je dnes bližšie aj s novou električkovou zastávkou, ktorá je dokončená a čaká na kolaudáciu. Spustenie je očakávané do konca roka a jej názov bude pravedepodobne Vydrica. Prvú etapu chce investor sprístupniť verejnosti už v polovici novembra tohto roka. Aj napriek týmto správam je dnes otázkou jedna z najatraktívnejších častí projektu – prepojenie Vydrice s areálom Bratislavského hradu výťahom.

V rámci prvej etapy vznikla priestorová rezerva pre spodnú stanicu výťahu. Povolenie na jej výstvabu však developer nateraz stiahol, nakoľko sa nepodarilo dohodnúť s vlastníkmi všetkých pozemkov. Sem možno pravdepodobne zahrnúť Národnú radu SR, kde by mala byť konečná stanica výťahu.

vizualizacia vydrica zastavka
Vizualizácia 1. etapy Vydrice spoločne so zastávkou MHD | Zdroj: Vydrica Development

Dokončenie Vydrice sa posúva

Pôvodne bolo v pláne začať s druhou etapou projektu už budúci rok. Lucron ale komunikoval, že s ďalšou fázou začne až v roku 2026. Ukončenie Vydrice je pritom naplánované na roky 2028 až 2029, keď by už mali byť dokončené všetky etapy lukratívneho developmentu.

Dôležitého posunu sa dočká o 2 roky, keď má byť dokončená rekonštrukcia námestia spoločne s Vodnou vežou, čím bude sprístupnená prvá etapa aj s historickou pamiatkou. Spolu s Vodnou vežou a námestím sa realizuje aj jeden z najlukratívnejších objektov Vydrice, rezidenčná budova V4, kde majú byť najlepšie byty.

Projekt za 300 miliónov eur si na celkové dokončenie zatiaľ musí počkať. Už teraz je ale jasná jedna vec. Bratislava túto štvrť potrebovala. Desaťročia prázdny pozemok nebol pre mesto dobrou vizitkou. Projekt o pár rokov konečne spojí súčasné jadro s novými budovami vo štvrti Vydrica a Zuckermandel a hlavné mesto sa zbaví traumy minulosti.

Vydrica nabrezie1
Vydrica nabrezie
Vydrica nabrezie13
Vydrica nabrezie14
Vydrica nabrezie8
Vydrica nabrezie5
Vydrica nabrezie9
Vydrica nabrezie6

Vydrica, Bratislava – Staré Mesto

Developer: Vydrica Development, a. s. (Lucron)
Architekti: Compass Architekti, Šujan-Štassel
Realizácia: 2022 – 11/2024 (prvá etapa), 2026 – 2028/2029 (druhá a tretia etapa)
Počet bytov: 207 (prvá etapa)
Počet retailových prevádzok: 19 (prvá etapa)
Rozpočet: 300 miliónov eur (celý projekt)
Stav: Realizuje sa