Roky žalostného stavu sú minulosťou. V Košiciach otvorili obnovenú secesnú budovu, známu aj ako Korčuliarsky pavilón
V košickom Mestskom parku otvorili vo štvrtok obnovenú národnú kultúrnu pamiatku v minulosti známu ako Korčuliarsky pavilón. Secesnú budovu postavili na športové účely v roku 1909, teraz je súčasťou mestského rezortu a sídlom reštaurácie a kaviarne.
Ide o súbor objektov pre aktívny oddych a gastronómiu a zároveň dvoch národných kultúrnych pamiatok – Mestského parku a secesnej stavby, ktorá bola v minulosti známa ako tzv. Korčuliarsky pavilón. Secesnú budovu z roku 1909 navrhol a postavil prešovský architekt a významný staviteľ svojej doby Július Sándy. Národná kultúrna pamiatka nesie po obnove jeho meno.
Nasledovať bude otvorenie celoročného exteriérového kiosku POINT, ktorý ponúkne jedlá pripravované na živom ohni. „Ďalšie časti rezortu, vrátane prvého 5* hotela v regióne, wellness, dvoch nových reštauračno-kaviarenských prevádzok, či profesionálneho športového zázemia pre tenis a korčuľovanie, plánujeme otvoriť v priebehu roka 2024,“ avizoval Branislav Kováč, jeho generálny manažér.
V rezorte je kompletné zázemie pre viaceré športy, nosnými sú tenis a v zimnom období korčuľovanie na vonkajšej ľadovej ploche. Ponúka štyri vonkajšie a dva kryté tenisové kurty na profesionálnej úrovni. Jeho súčasťou bude aj welness s interiérovým bazénom a saunovým svetom, ktorý bude v lete prepojený s exteriérovým plaveckým bazénom, dvoma vonkajšími vírivkami a terasou na slnenie.
Rezort priniesol aj novú zeleň vo forme zelených striech, vrátane bio záhradky pre potreby kuchyne. Svojou rozlohou viac ako 2000 m2 patrí podľa správy z marketingu rezortu určite k najväčším v regióne. Na strechách sú bylinkové a zeleninové záhrady a využíva rôzne alternatívne zdroje, cez slnečné kolektory až po rekuperátory tepla.
Ivana Halászová, marketingová manažérka Villa Sandy, uviedla, že „záchrana a obnova stavby, ktorú prevzali v zdevastovanom stave, si vyžiadala mnoho úsilia, času a investícií zo súkromných zdrojov“. Obnova sa podarilo po 20 rokoch snahy o zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva, pod dohľadom košického pamiatkového úradu.
Budova patrí k prvým secesným stavbám v Košiciach, pavilón bol využívaný na tenis, korčuľovanie a ľahkú atletiku. V druhej polovici 20. storočia prestal slúžiť svojmu účelu a pamiatku narušili nevhodné stavebné zásahy. V zdevastovanom stave chátrala približne do roku 2010.