Dom inšpirovaný východnými kultúrami
Bambus je považovaný za materiál budúcnosti, a to nielen pokiaľ ide o vybavenie interiéru či nábytok. Používa sa aj na výrobu kvalitných ekologických podláh, steblá bambusu sú považované za pevný a odolný stavebný materiál na mnohých kontinentoch sveta. Vynikajú pevnosťou a tvrdosťou, ktorá sa skvele uplatňuje aj pri moderných stavbách. Bambus vo svojom projekte využilo aj architektonické štúdio Atelier Štěpán a vytvorilo dom inšpirovaný kultúrou Ďalekého východu – Bambusový dom.
Tento už na pohľad zaujímavý dom je umiestnený v záhrade na mierne svahovitom pozemku v rezidenčnej časti Brna. Najdôležitejším momentom projektu je jeho optické prepojenie s okolitou záhradou, vzdušnosť a ľahkosť, ktorou dom zapôsobí. Nie je to v žiadnom prípade masívne monumentálne dielo, ktoré „tlačí“ na pozemok, aj keď je určené pre väčšiu rodinu. Svojím zjemnením a s prírodou spojeným vzhľadom ignoruje moderný vývoj okolitých architektonických diel, napriek tomu však nepôsobí ako päsť na oko. Práve naopak.
Ovplyvnený východnými kultúrami
Celá filozofia projektu je založená na životnom štýle jeho obyvateľov a významne ovplyvnená hmotnými i duchovnými hodnotami východných kultúr, ktoré pre domácich majú veľký význam. Základným kompozičným prvkom je horizontála – vodorovné plochy nájdeme aj na pozemku v podobe niekoľkých terás. Koncept domu jasne oddeľuje jednotlivé funkčné úrovne a stavebné remeslá. Nosnú konštrukciu tvorí železo a betónový skelet s desiatimi piliermi so štvorcovým prierezom. Tieto piliere podporujú monolitické stropné dosky.
Zeleň a posedenie aj na streche
Dom, ktorý napriek svojej veľkej obytnej ploche nepôsobí masívne, má tvar kvádra s rozmermi 10 x 20 metrov. Je realizovaný ako jednogeneračný dom 5 + 1 s dvojgarážou. Na prízemí sa nachádza spoločenská časť, obytné miestnosti pre jednotlivých členov rodiny a spálne sú na poschodí. Zaujímavosťou je strecha, na ktorej sa nachádza ďalšia terasa poskytujúca skvelý výhľad na mesto.
Pevný základ, odľahčený obvod
Okolo hlavných stien domu sa nachádzajú otvorené prístrešky – pavlače, ktoré mu v konečnom dôsledku dodávajú charakteristický vzhľad. Sú tiež veľmi príjemným priestorom na relax domácich a skvelým prepojením interiéru s okolitou prírodou. Po obvode sa nachádza aj vstup a schodisko.
Základnými materiálmi stavby sú betón, sklo, čierny kov a drevo. Celkový vzhľad domu i jeho funkčnosť dotvárajú hliníkové a drevené okná, drevené dvere, neodmysliteľné bambusové žalúzie. Vnútorné i vonkajšie podlahy sú drevené.
Mrazuvzdorné bambusy aj v záhrade
Záhrada okolo domu má tiež svoje prísne architektonické pravidlá. Kompozične je vytvorená na princípe kontrastu medzi kruhovitými tvarmi pobytového trávnika či vodných nádrží a voľnejším prirodzene pôsobiacim usporiadaním obvodovej zelene. Architekti tu uplatňujú prvky charakterizujúce súčasný vývojový trend návratu k prírode.
K nim patria najmä jazierko, v ktorom sa dá kúpať, kvetnatá lúka, zeleň na streche, ale aj samotné fasády domu. Zvláštnosťou je výsadba mrazuvzdorných bambusov, ktoré odkazujú na architektúru domu a jeho inšpiráciu východnou kultúrou.
autor: Marek Jan Štěpán
autor záhrady: Petr Förchtgott
spolupráca: Vanda Štěpánová, Bořivoj Srba, Jakub Staník, Lukáš Svoboda
dodávateľ: JB stavební, s. r. o.
zastavaná plocha: 216 m2
úžitková plocha: 428,4 m2
obytná plocha: 272,2 m2
obstavaný priestor: 1 285 m3
Atelier Štěpán je popredným ateliérom v sakrálnej architektúre Moravy a Čiech. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení vrátane Grand Prix obce architektov. Okrem kostolov sa zaoberá špecifickými rezidenčnými a občianskymi stavbami, ktoré (ako inak) sú ovplyvnené práve touto duchovnou rovinou.
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Atelier Štepán, Štěpán Vrzala, archív ateliéru