image 73822 25 v1
Galéria(16)

Dom, ktorý vyčnieva z radu

Partneri sekcie:

Nenápadný, a pritom zaujímavý dom sa nachádza v kanadskom Montreale. Architektom sa podarilo splniť neľahkú úlohu – majiteľ chcel, aby zachovali pôvodné rysy objektu vzhľadom na okolie, no aby dom pôsobil nadčasovo a sviežo.

1
2
3
4
5
6
7
8

Hlavnou výzvou bolo vniesť do domu maximálny možný objem svetla, čo sa podarilo dosiahnuť špecifickým „zrezaním“ priestoru. O tom, aký výsledok práca architektov a dizajnérov priniesla, hovorí aj ocenenie v súťaži Québec’s Grands Prix du Design 2014.

Pozmenením tradičnej vertikálnej hierarchie domu sa podarilo docieliť mnoho – najmä splniť hlavnú úlohu v oblasti presvetlenia priestoru. Súčasná potreba priameho denného svetla a zároveň zachovania intimity sa podarila naplniť na sto percent. Obytné priestory boli presunuté na poschodie, v rámci ktorého projektanti vymysleli „výkroj“ z tradičného hutného tvaru starého domu v tradičnej zástavbe.

Vďaka tomuto kroku sa podarilo splniť všetky želané ciele, medzi ktoré patrí aj maximálne presvetlenie obývacích častí. Ako bonus vznikla privátna nadzemná terasa, na ktorú je prístup z už spomínaného prvého nadzemného podlažia. Jej hlavnou funkciou je vytvorenie akéhosi svetelného „lievika“, ktorý je schopný distribuovať požadovaný objem svetla okrem nadzemného podlažia aj na prízemie.

Z exteriérovej strany dom pôsobí ľahko, monochromaticky a čisto, čím vhodne dopĺňa členitosť plášťa. S cieľom vytvoriť celistvý dojem vybrali architekti rovnaký obkladový materiál na strechu aj steny – drážkový hliníkový plášť v prírodnom bledom odtieni. Hladké betónové panely umiestnené okolo dverí a okien vytvárajú jemné priestorové akcenty a sú natreté tou istou farbou ako zvyšný plášť – tak, aby splynuli s celkovým vzhľadom budovy.

Na vizuálne predelenie horizontálnych plôch dizajnéri vybrali drevenú podlahu z dreva ipe (lapacho), ktoré je extrémne tvrdé a odolné.


 
V ostrom kontraste k bohatosti, ktorú vytvára exteriérový vzhľad budovy, interiér je zariadený veľmi prívetivo a pohodovo. Napriek minimalistickým riešeniam dom dýcha pohodovou atmosférou.

Bledé leštené betónové podlahy a biele steny umožňujú klásť dôraz na umenie a dizajnové predmety, ktoré odzrkadľujú zberateľskú vášeň majiteľov. Kuchynský kút je jednoducho sústredený okolo dvoch prvkov – ostrovčeka a úložných plôch na stene. Oba prvky sú postavené z rovnakého materiálu – tepelne ošetreného bieleho duba. Bohatá čokoládová farba dreva sa sama diferencuje od bielych stien a nenápadnej podlahy.

Originálne dizajnovo riešené sú aj kúpeľne, v ktorých prevládajú tmavé tóny, pričom jedna z kúpeľní prekvapí nezvyčajným vzorom na stenách, čo jej dodáva výstredný nádych.

Zaujímavé je aj umiestnenie okien s rozličnými rozmermi na rôznych úrovniach, ktorých cieľom je vnášať do priestoru celého objektu dramatickosť a plastickosť a zároveň poskytovať obyvateľom prehľad o tom, kto sa aktuálne nachádza v tej-ktorej časti domu.

Prehľad:

Typ projektu: novostavba
Funkcia: privátna rezidencia
Lokalita: Montreal (Québec)
Klient: Tuan Vu, Jean-François Bourdeau
Úžitková plocha: 300 m2
Rok dokončenia: 2014
Štúdio: T B A / Thomas Balaban Architecte
Projektový tím: Thomas Balaban, Jennifer Thorogood, Julia Manaças

Text: Anna Martausová
Foto: Adrien Williams
Zdroj: v2com-newswire.com