Dom pre Vysočinu: Takýto dom navrhol architekt pre svoju rodinu
Architekt Radek Hadrbolec si v minulom roku postavil dom, ktorý sám navrhol. Keďže rozumie potrebám svojej rodiny, estetike, funkčnosti a okoliu pozemku, výsledok je jedinečný. Kombinácia kameňa, dreva, čierneho kovu a skla pôsobí prirodzene, a pritom charizmaticky.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Sila výrazu
Architekt vždy musí prispôsobiť svoje dielo podmienkam – okolitému prostrediu, ale aj potrebám a požiadavkám jeho majiteľov. Keď je na oboch stranách tá istá osoba, tvorba návrhu je priamočiarejšia, jasnejšia a výsledok výrazovo silnejší. Nie je to inak ani v prípade Domu pre Vysočinu, ktorý architekt navrhol pre seba a svoju rodinu.
Kameň je z okolitých polí
Pozemok, na ktorom nový rodinný dom vznikol, leží na kraji obce, v typickom vidieckom prostredí. Okolo sú polia, lesy, rybníky a vrchy. Stavba je umiestnená pozdĺž severovýchodnej hranice pozemku, teda súkromná záhrada na juhu pozemku nie je domom rozdelená a zostáva celá v prospech súkromia rodiny. Výrazným prvkom fasády je kameň zozbieraný z okolitých polí – tak, ako sa to robilo kedysi. Na súčasnosť upozorňujú oplechované ostenia.
Tradičný tvar overili stáročia
„Banálna stodola“, ako Dom pre Vysočinu nazýva jej autor, je síce tvarovo jednoduchá, ale pritom poňatím, materiálmi a detailmi výrazná. Kváder so sedlovou strechou je ako tvar domov v drsných podmienkach okolia Humpolca stáročiami overený, načo teda riskovať. Navyše, do prostredia skvele „sadne“.
Multifunkčný priestor
Zaujímavým riešením je priechod uprostred domu, ktorý má niekoľko funkcií. Môžete ním prejsť z ulice hneď do záhrady, ale tiež je to priestor na parkovanie auta, krytá terasa, vstup do domu či skladu. Keďže je obmurovaný kameňom, v lete chladí, cez deň zbiera teplo a večer ho príjemne vyžaruje.
Výhodou je, že sa dá z oboch strán posuvnými dverami oddeliť od okolia. Presne podľa toho, ako ho domáci práve chcú využiť. Vďaka tejto „bráne do stodoly“ mohol architekt minimalizovať počet okien a dverí zo strany hlavnej fasády domu.
Ani interiér nie je bez kameňa
Dominuje mu kamenný štítový múr. Rovnaký kameň nájdete aj na vonkajších spevnených plochách. Chladnému kameňu kontrastujú trámové drevené stropy a drevený nábytok. Vďaka veľkým zaskleným plochám sa obývacia miestnosť ocitá takmer priamo uprostred prírody. Tento denný priestor pre celú rodinu je otvorený cez obe podlažia až po strechu. Zlepšuje to presvetlenie domu, ale aj komunikáciu členov rodiny.
Ako je riešená dispozícia?
Nie je to nič zložité – prvoradá je funkčnosť. Všetky odpady sa podarilo napojiť na jednu stúpačku, čo nebýva pri poschodových stavbách vždy zvykom. V pravej časti domu, ktorá je vymedzená priechodom s funkciou krytej terasy, sa nachádza sklad záhradného nábytku a potrieb. Naľavo je samotná obytná zóna. Prízemie patrí spojenému priestoru obývačky, jedálne a kuchyne.
Jedáleň a kuchyňa sú orientované smerom do záhrady. Po schodoch z prízemia sa dostanete na galériu druhého nadzemného podlažia. Tu sa nachádza spálňa, hygienické zázemie, dve šatne a dve samostatné izby. Obe izby majú v hrebeni strechy vytvorené medziposchodie – priestor na spanie.
Architekt: Radek Hadrbolec
Lokalita: Humpolec-Plačkov
Zastavaná plocha: 120 m2
Obstavaný priestor: 560 m3
Úžitková plocha:
Prízemie: 93,72 m2 (vrátane priechodu – krytej terasy 30 m2)
Podkrovie: 82,51 m2
Celkovo: 176,5 m2 (vrátane priechodu – krytej terasy 30 m2)
Projekt: 2013
Realizácia: 2018
Foto: Tomáš Augusta, Martin Jaroš