image 90427 25 v3
Galéria(17)

Dom s 360-stupňovým výhľadom do prírody

Partneri sekcie:

Japonský ostrov Okinawa je pre mnohých cestovateľov výzvou. Na tomto koralovom ostrove sa spája tradičná japonská kultúra s obdivuhodným prírodným bohatstvom. Veľmi zreteľne to je vidno na prepojení domácich s prírodou a hodnotami, ktoré im ostrov poskytuje. Dom nazvaný SHINMINKA je novou tradíciou, ktorá vychádza z dielne architektonického štúdia ISSHO Architects. Je špecifický najmä zasklenou fasádou, ktorá umožňuje 360-stupňový výhľad na okolie, a ľahkosťou.

gskn 001
gskn 003
gskn 006
gskn 007
gskn 009
gskn 010
gskn 012
gskn 013

Vplyv moderných technológií

Domáci si na tomto ostrove po celé generácie vytvorili jedinečný sociálny systém, ktorým postupne do svojich tradícií zavádzajú kultúru a najnovšie technológie od susedov. Veľmi opatrne a starostlivo prispôsobujú a integrujú tieto prvky moderného života do svojho vlastného prostredia.

Napriek tomu rýchly prílev nových technológií ich život výrazne ovplyvnil, narušil krehkú rovnováhu medzi človekom a prírodou i na tomto mieste. Architektúra nezostala bokom. Dovezené stavebné metódy síce ponúkali bezpečie a pohodlie, ale potláčali kultúrnu identitu domácich obyvateľov a ich tradície. Objavila sa veľká ekonomická priepasť medzi bohatými a chudobnými, čo sa odráža aj na domoch.

Nová forma architektúry

Dom SHINMINKA akceptuje celý vývoj na tomto ostrove a snaží sa vytvoriť stratenú rovnováhu medzi modernými technológiami a prírodou. Architekti brali tento projekt ako príležitosť „prepojiť nové technológie s inteligenciou miestnych komunít.

Vytvoriť tak novú formu architektúry, ktorá je moderná, ale zároveň ľudová a symbiotická s prírodou. Domnievame sa, že v Okinawe môžeme takto znova vytvoriť bohaté a výrazné architektonické prostredie.“ 

Vietor, vlhkosť a tajfúny

Na zaujímavom dome so štvorcovým pôdorysom na prvý pohľad badať prvky tradičnej japonskej architektúry, ale je posunutá do iných rozmerov. V prípade architektonickej tvorby v tejto oblasti je nevyhnutné brať do úvahy aj hrozbu tajfúnov a prírodných katastrof a taktiež je veľmi dôležité vetranie, aby sa zabránilo vlhkosti. To sa dostáva navzájom do konfliktu.

Druhý konflikt, ktorý architekti v prípade tohto domu museli riešiť, bol konflikt medzi zaťažením vetrom a odkvapmi. Čím väčšie sú odkvapy, tým väčšie je zaťaženie vetrom, a zase – čím menšie sú odkvapy, tým stúpa intenzita slnečného svitu, ktorá je v tejto lokalite v lete veľmi výrazná. Riešením bola konštrukcia z 12 podpier a vonkajších stĺpov, ktorá zabezpečuje dostatočnú bočnú pevnosť a pôsobí proti zaťaženiu vetrom, a to dokonca aj tvárou v tvár voči tajfúnu.

Príroda z každej miestnosti

Architekt Jun Vera, tvorca projektu, na margo najväčšieho špecifika – celoplošného zasklenia z každej strany – hovorí: „Prvýkrát som mohol v návrhu použiť sklené okná na všetkých stranách budovy. Sklené okná poskytujú omnoho viac ako dostatočnú ventiláciu a otvorenie voči vonkajšiemu prostrediu. Sú realizáciou plynulého prechodu od prírody k architektúre.“

Architekt verí, že aj keď je tento projekt už ukončený, je tu priestor na jeho ďalší rozvoj a ďalšie možnosti. „Dúfam, že bude slúžiť ako dobrý návod ukazujúci smer, ktorým by sa naša architektúra mala v budúcnosti uberať.“

Ako je riešená dispozícia?

Keďže všetky steny sú sklené, dispozičné riešenie sa muselo tomu prispôsobiť – preto má každá miestnosť jedinečnú atmosféru, či už ráno napoludnie, alebo večer a v noci. Najväčšiu časť podlahovej plochy tvorí otvorený spoločenský priestor, v ktorom sa na jednej strane nachádza kuchynská linka a jedálenský stôl, na druhej strane obývacia miestnosť.

Vo vnútri priestoru oproti kuchynskej linke sa nachádza blok, v ktorom je technická miestnosť a šatňa. Na opačnej strane sú spálne predelené hygienickým zázemím.

Dom SHINMINKA v kocke

Architektonické štúdio: ISSHO Architects
Architekt: JUN VERA
Lokalita: Motobu, Kunigami, Okinawa, Japonsko
Úžitková plocha: 57,15 m2
Rok realizácie: 2016   

Text: Sabína Zavarská
Foto: Koichi Torimura