Dom v skale – Casa Brutale
Lyrický brutalizmus z dielne gréckeho architektonického zoskupenia OPA je deklaráciou vycibrenej jednoduchosti architektonického navrhovania a dokonalého rešpektu k okolitému prostrediu.
Iste, na skutočnú realizáciu tohto oddychového dovolenkového domu bude treba odhryznúť z tvrdého útesu na brehu Egejského mora poriadny kus skaly a ďalšie úskalia ešte prinesie plánovaná výstavba v podobe nastavenia vnútorného prostredia, zásobovania pitnou vodou a fungovania kanalizácie. To sú však v porovnaní s poetickým a zároveň futuristickým návrhom v tomto momente len veľmi prízemné prozaické starosti.
S bazénom nad hlavou
Casa Brutale je lyrickým prepisom prísnej humanistickej geometrie v prírodnom prostredí. Fascinujúce na tomto odvážnom zásahu do terénu, ktorého morfológia sa formovala milióny rokov, je jeho dokonalá prirodzenosť a symbióza so všetkými dimenziami. Dom nevytŕča žiadnym smerom, dokonca aj jeho fasády z diaľky pripomínajú skôr len lesklú plôšku ako hračku prírody v mase kameňa. Fenomén vody v podobe dravých morských vĺn kdesi hlboko autori skrotili a preniesli nad hlavu, kde bude slúžiť ako dokonalý relaxačný prvok v podobe plaveckého bazéna, pričom vizuálne prepojenie „spodnej“ a „povrchovej“ vody tak ostane v interiéri domu neustále prítomné.
Autori pracujú aj s fenoménom svetla, ktorý ako spolutvorca priestorového delenia na viditeľné a dosiahnuteľné dostáva novú úlohu. Hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom architekti takmer úplne zotreli, prirodzený biorytmus sa stáva neoddeliteľnou súčasťou obyvateľov. Neustály lom slnečných lúčov na hladine vody v bazéne navyše prináša do interiéru úplne novú formu dynamického odpočítavania času.
50 betónových schodov
Sklo, drevo a betón priznaný vo svojej surovej forme a niekoľko nevyhnutných oceľových nosníkov, to je ďalší geniálny ťah autorov. Pohľadový betón ako povrchová úprava troch vystužených betónových panelov je logickým pokračovaním skalného útesu, pričom pokusu o vymedzenie vnútorného priestoru v hmote prírodného kameňa s jeho tiesnivou silou napomáhajú robustné oceľové nosníky. Tie sú zároveň konštrukčným, ale aj vizuálnym zabezpečením skleneného stropu zo skla so zvýšenou pevnosťou. Sklo tu funguje ako efemerálna priestorová hranica medzi morom, blankytne modrou gréckou oblohou a interiérom.
Päťdesiat betónových schodov vedie návštevníka smerom dole k moru, až k masívnym dreveným dverám. Vstupuje sa rovno do centrálneho priestoru s dych berúcim výhľadom na Egejské more. Architekti mysleli aj na luxusný vstup výťahom. Všetky interiérové priestory sú zariadené betónovým nábytkom s dreveným obložením, čo možno vnímať ako jemný odkaz na tradičné kamenné zariadenie gréckych príbytkov. Casa Brutale dostal názov podľa neupravených vnútorných stien. V návrhu domu je však povrch betónu brut jediným náhodným výsledkom, všetko ostatné v dome má svoje logické opodstatnenie a usporiadanie. Realizácia projektu by rozhodne nemala nechať na seba dlho čakať.
Casa Brutale
Architekti: Laertis-Antonios Ando Vassiliou a Pantelis Kampouropoulos
Interiéry: OPA
Vizualizácie: Terpsichori Latsi (LOOM Design)
Návrh: 2015
Úžitková plocha: 180 m²
Realizácia: 2016 – 2018
text: Mária Nováková
Dokumentácia: Pantelis Kampouropoulos