Dom zrastený s pozemkom: Zeleň neprišla o svoje miesto!
Výnimočný udržateľný dom vznikol v ateliéri argentínskych architektov BAM! Arquitectura. Dali mu názov MeMo dom a je fascinujúci mierou spojenia či doslova preniknutia pozemku do stavby. Absolútna harmónia a symbióza s prírodou vyplynula z požiadavky klienta, ktorý je veľkým fanúšikom terénnych úprav, udržateľnosti a životného prostredia všeobecne.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Príroda ako súčasť domu
Cieľom architektov bolo v súlade s touto predstavou investora vytvoriť projekt, ktorý poskytne bývanie v symbióze s prírodou a zároveň v maximálnej miere zabráni strate zelene pre výstavbu domu. Bolo to o to dôležitejšie, že pozemok, na ktorom dom vyrástol, je malý.
Architekti zo spomínaného štúdia sa rozhodli pracovať na architektúre domu a krajiny súčasne. Nezvyčajný dom spojili v rámci všetkých podlaží so záhradou, ktorá preniká ako do interiéru, tak i na strechu domu.
3D záhrada: systém zelených rámp
Tvar domu nevznikol náhodou, ale bol výsledkom základnej idey – neznehodnotiť ani jeden štvorcový meter pôdy pokrytej rastlinami. Na druhej strane bola dôležitá myšlienka jednoduchého vstupu cez terasu. Výsledkom je topografická hra so systémom zelených rámp, ktoré spájajú nultú úroveň s prvým poschodím a so strechou, čím vytvárajú súvislú záhradnú terasu.
Udržateľnosť ako cesta, nie cieľ
MeMo dom je starostlivo premyslený projekt, ktorý ponúka nový pohľad na moderné bývanie, a to i na malom pozemku a v súlade s prírodou. Postaviť dom neznamená vždy zničiť kus zelene, ale dá sa to aj ináč. Udržateľnosť bola tiež dôležitým kritériom, architekti však vravia, že ju nevnímajú ako cieľ, ale ako cestu.
Pri projekte vychádzali z noriem LEED. Nakoniec, koncept udržateľnosti a ekonomickej úspory je základom architektonických prác tohto štúdia. Záleží im na životnom prostredí nielen obyvateľov ich stavieb, ale aj celkovo.
„Najskôr sa priblížime k udržateľnosti tým, že si vyberieme trvalo udržateľný pozemok, kde môže majiteľ vykonávať väčšinu svojich aktivít pešo alebo na bicykli a kde tiež môže využívať pôvodnú vegetáciu v záhrade, čím dochádza k obnoveniu prírodnej krajiny a k optimálnemuprúdeniu dažďovej vody,“ vysvetľujú Gonzalo Bardach a Matias Mosquera.
Solárne panely, využitie odpadovej vody, špeciálne okná
Domu nechýbajú solárne panely, efektívna technológia využitia odpadovej vody, využitie dažďovej vody na zavlažovanie, strategické umiestnenie pôvodnej vegetácie, dôsledný výber izolačných materiálov. Solárne panely vytvárajú nielen potrebnú elektrickú energiu, ale aj energiu na vykurovanie, vetranie a klimatizáciu. Použité okná zvyšujú tepelnú izoláciu a tiež umožňujú znížiť spotrebu energie.
Udržateľný dom MeMo House v kocke
Architektonické štúdio: BAM! Arquitectura
Hlavný architekti: Gonzalo Bardach, Matias Mosquera
Lokalita: San Isidro, provincia Buenos Aires, Argentína
Rozloha: 215 m2
Rok realizácie: 2016
Text: Sabína Zavarská
Foto: Jeremias Thomas