Domček na železobetónovej nohe
Na severnom svahovitom pozemku v obci Kyje v katastrálnom území Prahy odkiaľ je pekný výhľad do údolia, sa v súčasnosti nachádza šesť urastených stromov. Navrhnutá stavba rodinného domu sa snaží svojim malým objektom aj charakterom medzi tieto stromy začleniť. V skratke by sa teda dal koncept označiť ako „dom v sade“.
Okrem vplyvu záhrady mala výrazný podiel na tvar a dispozičné riešenie aj orientácia a svahovitosť pozemku. Pohľad z obývacej izby je smerom do údolia na rieku Rokytka, ďalšie izby sú orientované na východ a juh. Do obývacej izby situovanej na sever dopadá vďaka vrchnému svetlíku aj južné svetlo.
Pôdorys stavby vychádza z kruhu, ktorý na južnej strane prechádza do dvoch štvorcov. V nich sú situované izby, kuchyňa a hygienické zázemie stavby.
Dom jen navrhnutý ako drevostavba na železobetónovom základe, ktorý je v prudkom svahu minimalizovaný iba na betónovú nohu. Nosná drevená konštrukcia je v interiéri priznaná. Z vonkajšej strany je stavba zateplená polyuretánom
Autor: Ing. akad. arch. Jan Šépka, Šépka architekti
Rozhovor s Janom Šépkom
Ako prijali klienti víziu, že budú bývať „v korune stromov“?
Klientka je moja priateľka, ktorá o stavbe domu podľa môjho projektu uvažovala už dlhší čas. Znovu ma oslovila v roku 2011, keď situácia začala byť reálna, rodičia jej poskytli pozemok vo svahu pod svojím domom. Navrhol som tri varianty, ktoré nejakým spôsobom reagovali na terén, a tento koncept sme vybrali spoločne, bola z neho nadšená. Trošku rozpačitejšie reagoval na návrh jej otec, ale rozhodnutie ponechal na nej a myslím si, že dnes už je s podobou domu zmierený.
Založenie domu na jednej nohe muselo byť v projekte náročné konštrukčne aj staticky. Nepredraží stavbu pri realizácii?
Nie, vzhľadom na problematické podmienky v prudkom svahu by klasické zakladanie s väčším objemom bolo naopak drahšie. Dom je malý, so železobetónovou nohou navyše staticky spolupôsobí (ako zavetrenie) lávka do domu. Na konštrukciu nohy teda nebolo potrebné použiť žiadnu nadmernú výstuž, ktorá by stavbu predražila.
Môžete priblížiť nosnú konštrukciu domu a spôsob zateplenia?
Dom je navrhnutý z trámčekovej drevenej konštrukcie, trámčeky sa budú presne vyrezávať na 3D frézke a na stavbe sa konštrukcia už len vyskladá ako stavebnica. Medzi trámčeky sa z vonkajšej strany priskrutkuje 18 mm preglejka a na ňu sa nastrieka polyuretán s hrúbkou 13 cm.
Zateplenie polyuretánovou penou sa vyskúšalo už na vile Hermína. Majitelia majú za sebou štyri zimné sezóny – ako sa tento obal osvedčil?
Samotný polyuretán sa osvedčil dobre, len vrchná akrylátová vrstva je citlivejšia a v tento rok sa plánuje nový náter, čo nie je žiadna náročná úprava. Od toho času však technológie výrazne pokročili a na dom v sadu použijeme ako povrchovú úpravu silikón, ktorý ma životnosť 20 rokov.
Keď hovoríme o Hermíne, neuvažovali ste rovnako aj pri tomto dome o panoramatickom otvorení do údolia, aby bol obytný priestor viac presvetlený a nebol potrebný horný svetlík?
Hermína stojí na južnom svahu, panoramatické okno poskytuje nielen krásny výhľad, ale aj preslnenie. Tu je iná situácia, dom sa stavia na severnom svahu a ani výhľady nie sú tak atraktívne. Severné okno s rozmerom 3 × 3 metre stačí na pokrytie najlepšieho výhľadu na rieku Rokytka a poskytuje aj dostatočné presvetlenie. Do domu sme však chceli dostať aj južné slnko z opačnej strany. Na to sme využili vrchný svetlík.
Rozhovor pripravila: Věra Konečná
TEXT: Ing. akad. arch. Jan Šépka, Věra Konečná, wad
VIZUALIZÁCIE a FOTO: Šépka architekti