Keď menej znamená viac: Drevodom pre dlhoročných kamarátov limitovala zastavaná plocha aj pozemok

Partneri sekcie:

Malý, no premyslený. Nenápadný, no výnimočný. Dom S v Stupave je príkladom toho, ako sa dá efektívne hospodáriť s priestorom aj zdrojmi. Drevostavbu ateliéru GRAU nominovali na CE ZA AR 2024.

V stupavskej záhradkárskej oblasti vyrástol kompaktný dvojpodlažný dom, ktorý maximálne využíva dostupný priestor. Objekt s rozlohou 80 m² stojí na zastavanej ploche 40 m² a svojou formou sa inšpiruje pôvodnými stavbami v oblasti.

Hlavným stavebným materiálom sa stalo drevo, ktoré nielen esteticky zapadá do okolia, ale taktiež zvyšuje ekologickú hodnotu domu. Fasáda z opaľovaného dreva prirodzene starne a plynulo splýva s okolitou zeleňou.

dom s (30)
dom s (23)
dom s (25)
dom s (29)
dom s (28)
dom s (27)
dom s (18)
dom s (31)

Funkčná dispozícia

Interiér domu je riešený s dôrazom na maximálne využitie dostupného priestoru. Architekti minimalizovali chodby a obslužné plochy, čím vytvorili otvorenú dispozíciu. Na prízemí sa nachádza denná zóna, ktorá spája kuchyňu s obývačkou, z ktorej sa plynulo prechádza na východne orientovanú terasu. V letných mesiacoch sa tento priestor rozširuje o pergolu v exteriéri, čím získava vzdušnosť a opticky sa zväčšuje. Na poschodí nájdeme dve spálne a kúpeľňa s toaletou.

„Zastavaná plocha bola asi najväčšou výzvou. Nakoľko sa jedná o záhradkársku osadu, stavba bola limitovaná na dve podlažia a maximálnu zastavanú plochu 40 m². Pozemok bol k tomu aj úzky a svahovitý, takže sme sa snažili dom osadiť do najoptimálnejšej polohy tak, aby priveľmi nezasahoval do záhrady a zároveň aby sme minimalizovali terénne úpravy,“ informovali architekti.

dom s (23)
Dom S od GRAU Architects stojí na zastavanej ploche 40 m². | Zdroj: Matej Hakár

Pri navrhovaní domu zohrala kľúčovú úlohu dôvera medzi nimi a majiteľmi, ktorá umožnila tvorivú slobodu pri riešení projektu. „Majitelia sú naši dlhoroční kamaráti takže nám dôverovali a dali nám celkom voľnú ruku. Jediné požiadavky boli asi len z hľadiska dispozície, malo sa jednať o rodinný dom s dvoma samostatnými spálňami.“

Jednoduchosť technológií

Dom je napojený len na elektrickú prípojku, iné inžinierske siete na pozemku chýbajú. Vodu získavajú zo studne a do domu je privádzaná pomocou domácej vodárne. Odpadové vody prechádzajú cez koreňovú čističku, zatiaľ čo dažďová voda sa zhromažďuje v zbernej nádrži a jej prebytok vsakuje pôda.

O tepelný komfort sa starajú elektrické rohože zabudované v betónovom potere. Dom je koncipovaný ako technologicky nenáročný, s minimálnymi požiadavkami na údržbu. Hoci solárne panely neboli súčasťou pôvodného plánu, stavba je na ne vopred pripravená.

dom s (21)
Dispozične je tvorený dvomi podlažiami. | Zdroj: Matej Hakár

Pokiaľ ide o budúcu energetickú sebestačnosť, architekti vysvetlili: „Neuvažovali sme nad ňou, nakoľko sme sa snažili navrhnúť dom s minimom možných technológií. S ohľadom na zastavanú plochu sme ani nemali možnosť do domu umiestniť technickú miestnosť, kde by bolo možné uložiť batérie. Do budúcna je však technicky možné umiestniť na strechu panely, ktoré by sa zapojili pomocou virtuálnej batérie.“

Priestor, ktorý priniesol nomináciu

Porota súťaže CE ZA AR 2024 ocenila inovatívny prístup k navrhovaniu malometrážneho rodinného domu, jeho harmonické osadenie do krajiny a efektívne využitie dostupných prostriedkov.

„Myslím si, že je to asi preto, lebo sa jedná o neštandardný prístup k individuálnemu bývaniu. Na minimálnej ploche sme dokázali vytvoriť plnohodnotné bývanie pre štvorčlennú mladú rodinu, dom je zároveň oprostený od množstva technológií a bol postavený za minimálne náklady,“ uzavreli architekti.

dom s (34)
Fasáda z opaľovaného dreva prirodzene starne a plynulo splýva s okolitou zeleňou.  | Zdroj: Matej Hakár

DOM S

Lokalita: Stupava
Ateliér: GRAU Architects
Architekti: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda
Rozloha: 80 m2
Realizácia: 2018 – 2023