Drevodom v tvare parníka postavili za deň, nesie podpis autora

Partneri sekcie:

Freedomček číslo 61 je postavili v českom Tachove len za jediný deň. Je to drevený modulárny dom, ktorý nadväzuje na medzivojnové teórie Karla Teigeho a jeho predstavu o podobe minimálneho bytu. Autori projektu tento nezvyčajný dom charakterizujú: „Šesťdesiatjednotka sa týči za trnkami a kamaráti sa so slimákmi.“ Za ich prácou sa však skrýva omnoho viac...

Parník s terasou

Nielen susedia boli vykoľajení z toho, že v jeden piatok od siedmej hodiny ráno začal na vedľajšom pozemku ruch a skončil sa postaveným domom o 15. hodine popoludní. Potom bolo treba ešte domontovať terasu a prístrešok pre auto – „carpot“.

Ako sa to dalo tak rýchlo? Celé presne na mieru vypracované moduly na miesto priviezli už aj vrátane nábytku. Dom sa skladá z dvoch modulov položených na seba: S (4 × 7 m) a M (4 × 11,5 m). Výsledkom je stavba, ktorá sa týči do výšky a pripomína parník s palubou – terasou. Nepláva však na vode, ale pevne stojí na zemi.

Ako nadväzuje tento dom na medzivojnové teórie Karla Teigeho?

„Inšpiráciou bolo pre mňa prespanie v jednom baťovskom poldome v Zlíne. Freedomček 61 sa k baťovským domom približuje rozmermi, ale aj spôsobom organizácie vnútorného priestoru. Práca s členením fasády a proporciami okenných otvorov môže pripomínať Le Corbusierove domy v obytnej štvrti Pessac. Súčasný trend však smeruje k mobilnému a úspornému bývaniu. Freedomčeky sú sen o slobode, ktorý je blízky stredoeurópskemu regiónu,“ vysvetľuje autor projektu Marek Jan Štěpán.

Prvý s podpisom

Za zmienku stojí, že je to prvý poschodový freedomček z dielne Atelier Štěpán, a preto má špeciálny štítok, podpísaný autorom. Šesťdesiatjednotka je špecifická aj ďalšími zvláštnosťami. Na 95 % je vyrobená z dreva: nosná konštrukcia je z lepeného dreva a veľmi pevné lichobežníkové spoje sú presne podľa švajčiarskeho patentu.

Dom je zateplený drevovláknitou izoláciou, ktorá má fázový posun deň – noc. Fasáda zo smrekovca je difúzne otvorená. Vykurovanie vo vnútri riešia sálavé panely, teplo udržiavajú aj drevené okná s trojsklom.

Príroda a striedmosť aj v interiéri

Biely interiér harmonizuje drevo, ktoré aj vo vnútri upozorňuje na hlavný konštrukčný materiál stavby. Preglejkový nábytok má skryté úchyty, dokonca aj podlaha a schodisko sú z masívneho duba.

Podľa autora tento drevodom nepoužíva pseudoekologické súčasti, ktoré sú neefektívne, neekonomické – tie ktoré sú trendom bez efektivity. Ročné náklady na energie sa tak v prípade tohto tachovského freedomčeka pohybujú v príjemnej výške 840 eur.

Freedomček No. 061 v skratke
Architektonický ateliér: Atelier Štěpán, www.atelier-stepan.cz, www.freedomky.cz
Autor: Marek Jan Štěpán
Spolupráca: František Brychta
Zastavaná plocha: 46 m2
Úžitková plocha: 122 m2, z toho „carport“ 36 m2, terasy 30 m2
Lokalita: Tachov, ČR
Projekt: 2013 až 2017
Realizácia: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma/BoysPlayNice, archív ateliéru