image 66286 25 v1
Galéria(39)

Drevostavba inšpirovaná filozofiou Zenu

Partneri sekcie:

Dom v obore, nenápadná jednoduchá stavba stojaca neďaleko obce Železná v okrese Beroun, zaujala na medzinárodnom veľtrhu Dřevostavby 2013 v Prahe natoľko, že zvíťazila v kategórii Realizované moderné drevostavby. Drevo v hlavnej úlohe bolo využité s ohľadom na všetky jeho pozitívne vlastnosti – od charakteru materiálu, cez konštrukčnú variabilitu, až po dopracovanie diela v tých najmenších detailoch.

11 AL obora001
11 AL obora002
11 AL obora003
11 AL obora004
11 AL obora005
11 AL obora006
11 AL obora007
11 AL obora008

Pozemok leží v Chránenej krajinnej oblasti Český les, na okraji obce. Klient s priateľmi majú rozsiahlu oboru so stovkami zvierat. Prianie postaviť drevený dom prišlo priamo od klienta. Sklon pozemku je smerom k juhovýchodu a poskytuje tak krásnu vyhliadku na úchvatnú scenériu lúk, lesov a rybníka.

Drevostavba inšpirovaná filozofiou zenu foto - 11_DK_obora025

Presklené južné plochy ponúkajú zároveň najlepšie pohľady. Prístupová cesta k domu zo severnej strany vedie k dvojici kamenných stien. Prvá z nich je oporná a druhá je súčasťou domu. Tieto dve rovnobežné steny a ich oporné piliere vydeľujú malé záhradky, na ktoré sú z interiéru situované menšie okná. V každej záhradke je navrhnutý strom a kamenná stena bude pokrytá popínavou zeleňou.

Citlivé a primerané integrovanie modernej architektúry do prírody nie je jednoduché. Pri riešení konceptu domu je nutné zapracovať do návrhu tri základné prvky: prírodné materiály, denné svetlo a nadväznosť na prostredie naokolo.

Mreža z drevenej konštrukcie vytvára hru so svetlom, ktoré sa mení v závislosti od okolia počas dňa i počas celého roka. Predelené okná tak plnia nielen funkciu povrchovej dekorácie, ale majú popritom funkčné opodstatnenie. Prepis mriežky sa objavuje aj na okrajoch strechy, ktorou je tienená terasa na bokoch a pozdĺž celého južného priečelia.

Okolité prostredie je súčasťou domu nielen výhľadom, otvorením do krajiny. Hmotovo je vytvorený celý systém prechodných priestorov medzi interiérom a exteriérom. Európsky architektonický trend, v ktorom je dôležitá perspektíva, sa podarilo zatlačiť do úzadia badateľnejším vplyvom ázijskej filozofie výstavby. Tá nie je zameraná na formu, ale na to, ako je architektúra začlenená do prostredia.

Dom naplňuje jeden zo základných zenových princípov, kedy sa pobyt v interiéry odohráva medzi ,,malým svetom“ (záhradka na severe) a ,,veľkým svetom“ (ďalekými výhľadmi na juh) cez oboru k lesom a hájom lemujúcim obzor.

Tvar domu bol ovplyvnený vyhliadkou a nadobudol formu výseku z medzikružia. Jednogeneračný dom má priestory radené v dispozičnom dvojtrakte. Vstup od severu je navrhnutý cez servisný blok, predsadený pred vonkajšiu obvodovú stenu. Presklená hala tvorí prepojovací mostík.

Centrálnu časť domu zaberá komunikácia, kuchyňa a jedáleň, ktoré rozdeľujú dom na východnú a západnú časť. Vo východnom krídle pre rodičov je rozmerná spálňa prepojená s kúpeľňou a pod terasou a časťou domu boli umiestnené servisné priestory. Západné krídlo zahŕňa dve izby spojené spoločnou kúpeľňou. Hornú úroveň obytného priestoru zaberá veľká obývacia miestnosť.

Konštrukcia vznikla systémom ,,baloonframing“, čo značí drevené priestorové rámy, s ktorými už mali autori stavby predošlú skúsenosť. Vo fáze dokumentácie úzko spolupracovali s firmou Kasper, ktorá je dodávateľom drevených konštrukcii.

Hlavným stavebným materiálom sa stalo odolné drevo horského modrínu. Kvôli zachovaniu prirodzenej farby dreva je konštrukcia a pergola obložená zhora sklom. Variabilita dreva má na tejto stavbe nielen tvarový, ale aj časový rozmer.

Použitá konštrukčná metóda ,,mäkkého plánovania“ umožňuje klientovi rozsiahle zmeny. Drevo je plne demontovateľné a tým aj obnoviteľné, pretože vonkajšie drevené prvky sú nezávislé na základnej konštrukcii domu. Drevené prvky sú na miestach najviac vystavených poveternosti spojené na suché spoje. Plochy, kde sa dotýkajú dve drevené časti, sú čo najmenšie a pokiaľ do nich zatečie voda, ľahko vysychajú.

Autor:  e-MRAK – Martin Rajniš, David Kubík    
Lokalita: obec Železná, ČR
Realizácia: 2011
Úžitková plocha: 340 m2
Zastavaná plocha: 260 m2

ZDROJ: e-MRAK
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: Andrea ThielLhotáková, David Kubík