Drevostavba inšpirovaná lesom
Ide o jednoduchý prízemný dom s pôdorysom v tvare písmena L, ktorého ramená sa otvárajú smerom do záhrady. Zastrešené sú pultovou strechou s presahmi, ktorá je pretiahnutá aj nad terasu a stanovište pre autá. V týchto miestach je strecha podporovaná mohutnými stĺpmi – organickými kmeňmi stromov.
Po roku užívania obyvatelia svoj nový dom chvália, a tak sa poďme spýtať jeho duchovnej tvorkyne, Ing. Ireny Truhlářovej z ARCHCON ateliéru, čo všetko bolo nutné vyriešiť.
– Ako znelo prvotné zadanie od investora?
„Zadaním bolo vytvoriť účelný, jednoduchý dom, ktorý by ale mal nejakú zvláštnosť, nejaký šperk, ktorý by dom charakterizoval.“
– Prečo padla voľba na CLT panely, a nie na iný konštrukčný systém drevostavieb?
„Investor nejaký čas sledoval prácu firmy Drevostavby Biskup, ktorá sa na túto technológiu špecializuje, a tak bola voľba úplne prirodzená.“
– Môžete nás bližšie zoznámiť s konštrukčným riešením stavby?
„Zvislú nosnú konštrukciu tvoria DEK panely, vo zvýšenej časti sa využila ich konštrukčná výhoda – výrobná šírka až 3,5 m. Obvodové steny sú zateplené prevažne drevovláknitou izoláciou, lokálne minerálnou vlnou, v predstenách je tiež drevovláknitá izolácia. Konštrukcia stien je difúzne otvorená. Založenie je riešené klasicky na dosku s tepelnou izoláciou nad úrovňou dosky. V súčasnosti by sme tento dom pravdepodobne založili na penosklo.“
– V akom tepelnotechnickom štandarde je objekt postavený?
„Konštrukcia, výplne otvorov a technológie sú navrhnuté pre pasívny dom, tento objekt však neprešiel energetickou optimalizáciou.“
– Čím sa dosahuje pasívny štandard?
„Hrúbkou izolácie (obvodové steny: U = 0,14 W/m2 . K, strecha: U = 0,126 W/m2 . K, podlaha v teréne: U = 0,169 W/m2 . K), voľbou okien a zasklenia (Internorm – drevohliník Uw ≤ 0,9 W/m2 . K), použitím rekuperácie, ohrevom teplej vody pomocou termických kolektorov a zatienením vonkajšími textilnými roletami.“
– Existuje nejaký typický druh vykurovania určený do takej špecifickej konštrukcie (s malou akumuláciou), akou je drevostavba?
„Otázka je, či tento typ drevostavby (z CLT) má naozaj takú malú akumuláciu vzhľadom na to, že v dome je tak veľa dreva. Máme skúsenosť, že drevo teplo akumuluje, ale pracuje veľmi pomaly.“
– Aký druh vykurovania je ekonomicky najvýhodnejší pre stavby z CLT panelov?
„To sa nedá jednoznačne povedať, závisí to od mnohých vstupov – aké sú predstavy investorov, aká je tepelná strata objektu… V mojom ateliéri sa stále častejšie prikláňame pri pasívnych domoch z CLT k vykurovaniu elektrinou – vo forme panelov alebo rohoží.“
– Aký systém vykurovania bol zvolený v tomto konkrétnom prípade?
„V tomto dome je vykurovanie elektrinou – prevažne sálavými panelmi – a v kúpeľni elektrická rohož. Investor je veľmi spokojný. Vďaka solárnym ziskom v zimnom období vykuruje veľmi málo.“
– Použité sú tu sálavé panely z hořického pieskovca. V čom je ich prednosť?
„Panely sú krásne a do tohto interiéru skvelo zapadajú. Tieto panely majú tiež schopnosť akumulácie tepla.“
– Ako sa v tepelnotechnickom návrhu uvažovalo nad zabezpečením optimálnych teplôt v lete?
„Proti prehrievaniu v lete sú navrhnuté vonkajšie textilné rolety, pomáha aj presah strechy. Na streche je vrstva kameniva a tepelná izolácia väčšiny južne orientovaných stien je z drevovlákna, vďaka čomu má konštrukcia dostatočný fázový posun.“
– K energetickému konceptu riešenia domu patria aj solárne panely. Ako sú nainštalované a ako sú nadimenzované?
„Na streche sú nainštalované 2 solárne termické kolektory (DZ 200P Dražice) na ohrev teplej vody. Zásobníkový ohrievač má objem 250 l.“
– Na prípravu teplej vody slúži bojler uprostred domu. Ako sú realizované rozvody v drevených paneloch?
„Rozvody sú vedené v podlahách a v inštalačných predstenách, prípadne v podhľadoch.“
– Drevo sa veľmi nemá rado s vodou… Ako je zabezpečené, aby pri rozvodoch vody nedošlo k poruche a zatečeniu do panelov, prípadne aby sa do nich nedostala skondenzovaná voda z inštalácie?
„Ideálne je viesť maximum rozvodov v podhľadoch, kde sa prípadné poruchy prejevia prakticky ihneď. Toto nie je možné vždy – například, ak sú stropy z pohľadového dreva. Rozvody inštalácie sú obalené izoláciou, preto by nemalo na ich povrchu dochádzať ku kondenzácii. Pred dokončením inštalácie sú vykonané skúšky tesnosti. Aj detail nadväznosti panelu na základovú dosku je ošetrený – izolácia dosky je napojená na zvislú stenu do výšky cca 15 cm.“
– Koľko údržby drevostavba vyžaduje? Nie je náchylnejšia na poškodenie než stavby z tradičných materiálov (plesňami, drevokazným hmyzom…)?
„Všetko sa odvíja od správneho riešenia konštrukcie a konštrukčných detailov – tak, aby nedochádzalo ku kondenzácii. Drevostavba je preto náročnejšia na projektovú prípravu. Ak je všetko správne navrhnuté, údržba je rovnaká ako pri štandardnom tehlovom dome. Všeobecne by mali byť majitelia domu obozretní a nemali by zabúdať na pravidelnú údržbu – čistenie strešných žľabov, výmenu filtrov vo vzduchotechnike atď.“
– Drevo je použité i na fasáde, je preto nejako špeciálne ošetrené?
„Ide o smrekovec bez náteru – teda bez povrchovej úpravy. Predpokladáme, že materiál bude prirodzene stárnúť. K tomuto riešeniu sme dospeli po dohode s investorom, ktorému bolesti chrbta nedovolia pravidelnú údržbu náteru.“
– V úvode sme začali zmienkou o streche. Ako je riešená jej skladba a údržba?
„Strešnú konštrukciu tvorí KVH rezivo, čiastočne pohľadové (obytný priestor). V pohľadových častiach je záklop z biodosky, v ostatných z OSB dosiek, pod ktorými je aplikovaný podhľad. Na túto rovinu je aplikovaná parobrzda (asfaltový pás), tepelná izolácia (EPS), fólie a kamenivo – ide teda o jednoplášťovú konštrukciu, všetky drevené prvky sú však pod úrovňou parobrzdy. Údržba strechy zatiaľ neprebehla, samozrejme by sa malo realizovať pravidelné čistenie dažďových žľabov.“
– Pri strešných presahoch sa negatívne prejavilo šetrenie pri realizácii. Čo by ste odporučili budúcim investorom, akú hranicu by nemali podliezť, aby ich dom v budúcnosti fungoval tak, ako má?
„Problém s presahmi nie je až taký zásadný – ide iba o využitie terasy vo chvíli, keď je slnko už veľmi nízko – teda podvečer. Väčší presah by uberal svetlo kuchyni, ktorá by bola už hlboko pod strechou. Podľa môjho názoru by bola najefektívnejšia mobilná, dočasná forma tienenia terasy – napr. vonkajšími textilnými roletami, posuvným paravánom atď.“
Miesto stavby: stredné Čechy
Návrh: ARCHCON atelier, s. r. o.
Realizácia: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
Dokončenie: 2012
Konštrukčný systém: drevostavba z CLT panelov
Marie Urbancová
Foto: Martin Zeman – www.DAtelier.cz a ARCHCON atelier