Drevostavba s nízkoenergetickým štandardom
Opticky pôsobí ako z dvoch odlišných celkov – záleží na tom, z ktorej strany sa naň pozeráte. Najpríjemnejšia časť je i v tomto prípade nasmerovaná do záhrady, kde sa interiér pozvoľna mení na exteriér prostredníctvom terasy a schodov do záhrady zdobených kamenným múrikom. Základným pravidlom stavby tohto domu bola jednoduchá geometria, moderný architektonický koncept, ale predovšetkým ekologickosť a ekonomickosť.
Ohľaduplnosť voči životnému prostrediu
… bola veľmi dôležitým momentom projektu. Nebadať ju len na základe vybraných materiálov a celkovej koncepcie, ale aj v prístupe riešenia základných funkcií domu. Táto stavba je svojimi parametrami veľmi blízka energeticky pasívnym stavbám a v technológii európskym drevostavbám. Architektonické štúdio Michael Kocych Architects sa snažilo o čo najväčšiu tvarovú, energetickú a dispozičnú optimalizáciu.
Súkromiu patrí juh
Stavba je rozčlenená osou uprostred domu na dve časti – južnú a severnú. Obytné miestnosti sú orientované na juh, v severnej časti sú situované miestnosti s príslušenstvom. Na severnej strane je tiež umiestnené kryté státie a vstup vrátane zázemia.
Vďaka tomuto dispozičnému riešeniu majú miestnosti dostatok svetla i tepla zo slnka, čo najbližšie prepojenie s prírodou a pokojnú atmosféru.
Stredovou osou je oddelená aj spoločenská časť domu – v severnej časti otočenej smerom k ulici je umiestnená kuchyňa s jedálenským kútom, v južnej časti obývacia miestnosť prepojená posuvnými dverami priamo s terasou.
Z troch obytných miestností, dvoch detských a rodičovskej spálne, je možné prejsť na mólo smerujúce na terasu. Pri rodičovskej spálni je ešte umiestnená hosťovská izba, ktorá aktuálne funguje ako sklad.
Aké použili materiály a konštrukčné riešenia?
„Základová betónová doska bola založená v miernom svahu, na ílovom podloží. Obvodové steny sú drevené (KVH profil), tvorené dvojradovým systémom letmej montáže typu „two by four“. Takto vytvorený systém vymedzuje priestor na uloženie tepelnej izolácie v hrúbke 400 mm. Steny sú v dvojici vzájomne prekotvené drevenými doskami vizuálne tvoriacimi rebríky. Všetky vnútorné nosné steny murované z vápenno-pieskovej tehly (tepelná stabilita, akumulácia tepla) sú uložené na penovom skle; stropy a krovy sú drevené. Strešná krytina je riešená v technológii EPDM kaučukovej membrány,“ vysvetľuje autor projektu Ing. arch. Michael Kocych.
Ďalšie technické špecifikácie
Obvodové steny a strecha jednopodlažného domu sú difúzne otvorené (difúzny spád), fasáda a strecha sú prevetrávané. Efektný obklad domu je vytvorený z vodorovných borovicových lamiel thermowood (napustených olejom) v kombinácii s tmavosivým cembonitom.
Okná sú drevené euro, 88 mm, z exteriérovej strany opláštené hliníkovým profilom. Z južnej strany majú osadené izolačné trojsklo so solárnym faktorom 63 %. V prípade potreby je možné tienenie upraviť prostredníctvom exteriérových hliníkových lamiel Z90. Podlahy v interiéri sú priemyslové na báze polyuretánu.
RD Baranovice v kocke
Architektonické štúdio: Michael Kocych Architects
Lokalita: Frýdek-Místek „Baranovice“, Česká republika
Projekt: 2008 až 2009
Realizácia: 2011
Úžitková plocha: 146 m2
Pozemok: 972 m2
Nízkoenergetický štandard: 25 kWh/m2/a
Text: Sabína Zavarská
Foto: Jiří Ernest