image 84845 25 v1
Galéria(18)

Drevostavba v alpskom štýle v českých horách

Partneri sekcie:

Všade okolo vôňa dreva, výhľad na krásne lesy a kopce, súkromie pre každého člena rodiny, moderné riešenia i zariadenia, a predsa tak ďaleko od každodenného rušného života miest. Kto by to nechcel vyskúšať aspoň na pár dní? Skvelý relax, ale aj miesto na bývanie v harmonickom štýle ruka v ruke s prírodou a zároveň výhodami moderných drevostavieb ponúka chata, ktorá vznikla v Ateliéri TFH.

DSC0169 01
DSC0172 HDR
DSC0189
DSC0225
DSC0006 HDR
DSC0042 HDR
DSC0067 HDR
DSC0097 HDR

Orlie hniezdo – milý luxus

Nikto nemusí hádať, prečo dostala názov Orlie hniezdo – dom totiž stojí na najvyššie položenom pozemku v obci Haratice. Mimochodom, o orlích hniezdach je známe, že sú dobre ukryté pred zrakmi ľudí vysoko na stromoch… Ťažký skelet stavby je inšpirovaný horskými chatami typu chalet, ktoré sú typické pre alpské regióny. Rozhodne jej to však svedčí aj v susednom Česku. Spadá do projektu Ateliéru TFH Czech Chalet. Ide o projekt špecifických moderných drevostavieb, ktoré v sebe snúbia luxusnú atmosféru typickú pre alpské chalety s milou architektúrou českých hôr a vrchov.

Prepracovaný po všetkých stránkach

Orlie hniezdo, ktorému hovoria aj Chalet nad údolím, ako drevený skeletový dom ponúka absolútne pohodlie a plnú vybavenosť rodine s malými deťmi. Nemenej zaujímavý je samotný príbeh domu. Vznikol na podnet páru, ktorý má v rodine toľko profesionálov v blízkych oblastiach (stolárstvo, stavebníctvo), že tento dom nemôže vyzerať ináč ako prepracovane a dokonale.

Stojí na troch pilieroch

Veľmi dôležitým momentom celej stavby je, že na rozdiel od klasických chaletov má odľahčenú vzdušnú atmosféru, a preto sa v nej domáci cítia omnoho príjemnejšie. Ruka v ruke s ťažkým skeletom idú veľké zasklené časti, takže veľké okná boli nevyhnutnosťou. Navyše, z južnej strany prinášajú množstvo svetla a tepla, čo je z hľadiska úspory energie veľmi dôležité. Súkromie zabezpečujú vonkajšie rolety. Pre sklon svahu je pod domom vybudovaný suterén, v ktorom sa nachádzajú garáže a úložný priestor. Celý dom stojí na troch pilieroch, medzi ktorými sa nachádzajú drevené dvere.

Podstatné detaily stavby

Autor projektu Ing. Milan Peukert, Ph.D., bližšie vysvetľuje detaily stavby: „Obvodové stĺpové konštrukcie s výplňou z drevovláknitej dosky sú difúzne otvorené, je to náš vlastný systém. Rovnaký systém sa opakuje aj v prípade strechy. Podlaha je tiež riešená ako zvyšok obálky domu: hore sa nachádza trojvrstvová drevená podlahová krytina, pod ňou betónová vrstva, podlahové vykurovanie a izolácia. Nosnú konštrukciu tvorí OSB doska a trámová konštrukcia, zvonku je drevovláknitá doska. Na strope sa na drevených pohľadových nosníkoch nachádzajú drevené laty hrubé 18 mm, ďalej OSB doska, izolácia a šesťcentimetrová betónová vrstva s podlahovým vykurovaním.“

Jedna časť patrí rodičom, druhá deťom

Dispozícia je tiež dokonale premyslená a zosúladená s potrebami obyvateľov domu. Celý dom je vertikálne rozdelený na dve časti – v prvej sa nachádza spálňa rodičov, kúpeľňa, šatňa, pracovňa, do ktorej vedie schodisko z obývačky na prízemí. Tá je spojená s jedálenských kútom a kuchynskou časťou.

Druhá časť domu patrí deťom, ktoré sa už tešia na mezonetovú detskú izbu – kým sú deti maličké je zatarasená.

Problémy, ktoré bolo treba vyriešiť

Interiér je z duba. Problém však bol rozlúsknuť záhadu, ako povrchovo upraviť dub, aby jeho farba zostala taká, akú má surové drevo. Dub totiž časom prirodzene starne a oxiduje. Nakoniec bol použitý na tento účel olej, ktorý obsahuje „neviditeľný“ biely pigment.

Ďalší problém museli domáci riešiť s vodou. I keď pramenitá voda bola zdravotne neškodná, obsahovala extrémne množstvo železa a mangánu a bola viditeľne hrdzavá. Riešením bola vlastná úpravňa vody, kde železo oxiduje a voda prechádza troma filtrami a tiež UV lampou.

Chalet nad údolím Orlie hniezdo v kocke

Zastavaná plocha: 165 m2 (vrátane dielne)
Úžitková plocha: 186 m2 (samotný RD)
Spodná stavba: betónové piliere
Konštrukčný systém: ťažký drevený skelet – difúzne otvorené skladby obvodových konštrukcií TFH
Tepelná izolácia: drevovláknité a kamenné izolácie
Fasáda: smreková s tenkovrstvovou lazúrou – TFH profil
Strešná krytina: falcovaný pozinkovaný plech s PU úpravou – tzv. click systém
Okná: drevené, zasklené izolačným trojsklom
Podlahy: trojvrstvové dubové
Teplo: elektrokotol, podlahové vykurovanie, kozubové kachle a južné zasklenie
Skladba steny smerom zvnútra: drevo/sadrokartón, inštalačná predstena s drevovláknitou izoláciou, OSB, KVH nosníky s kamennou izoláciou, drevovláknitá doska, latovanie, drevená fasáda
Celková hrúbka steny: 450 mm
Súčiniteľ prechodu tepla steny: U = 0,12 W/(m2 . K)

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ateliér TFH