Dvojizbový byt + garsónka? Pozrite, čo z toho môže vzniknúť!
Ak chcete zväčšiť obytný priestor, dá sa uvažovať rôzne. Jedným z riešení je odkúpiť vedľajší byt alebo byt pod či nad vami a vytvoriť z dvoch bytov jeden celok. Samozrejme, často je to náročné riešenie, vyžadujúce si dôsledný architektonický návrh, no keď ste si veľmi obľúbili lokalitu, v ktorej žijete, a svoj byt, je to rozhodne zaujímavá možnosť.
Dom už poznali
Spojenie dvoch bytov do jedného riešilo aj architektonické štúdio atelier111 architekti. Projekt bol o to náročnejší, že šlo o návrh zlúčenia a premeny obytného priestoru v bytovom dome z tridsiatych rokov minulého storočia. Zaujímavé je, že kedysi v rovnakom dome riešili rekonštrukciu bytu nazvanú Byt pre Zuzanu, a tak lokalitu i dom samotný už dobre poznali.
Ako vzniká fascinujúci priestor
V tomto prípade išlo o zlúčenie dvoch neveľkých bytov – 2 + 1 s garsónkou –, ktorého výsledkom je fascinujúci priestranný celok, ktorý slúži majiteľovi a jeho rodine. Novovzniknutý jednoúrovňový byt je 4 + kk s celkovou podlahovou plochou 116 m2, čo sa už dá, samozrejme, považovať za veľmi slušný a útulný priestor na život mladej rodiny.
Komfort o pár úrovní vyššie
Architekti dosiahli absolútne iný, podstatne vyšší štandard a komfort bývania oproti pôvodnému. Veľmi zaujímavo a prakticky vyriešili i dispozíciu a neboli potrebné veľké úpravy. Keď vojdete do bytu, skrz hlavný obytný priestor sa otvára pohľad až do ulice.
Temné chodby starých bytov sú v tomto prípade minulosťou. Celý interiér je presvetlený, a pritom nie je riešený ako otvorený, práve naopak – každému obyvateľovi poskytuje dostatok súkromia.
Aká je dispozícia?
Hlavný obytný priestor, ktorý spája kuchyňu, jedáleň a obývačku, vznikol z pôvodnej garsónky, prináleží k nemu aj hygienické zázemie. „Do veľkej vstupnej haly bez priameho denného osvetlenia sme vstavali uzatvárateľnú pracovňu prisvetlenú cez schodisko luxferovým oknom.
Toto okno je umiestnené v mieste zrušených vstupných dverí do bývalého samostatného dvojizbového bytu. Súčasťou bytu je tiež spálňa so samostatnou kúpeľňou a v protiľahlej časti dve detské izby s oddelenými šatňami,“ vysvetľujú špeciality spojenia bytov do jedného samotní architekti.
Hniezdo na relax
Neobvyklým prvkom v hlavnom obytnom priestore, ktorý nás mimoriadne zaujal, je vstavaná váľanda v nike, ktorá vytvára pohodlné „hniezdo na relax“. Pri oddychu v tomto „hniezde“ máte pocit pohodlia a pokoja – uzatvorenia sa v súkromnom pohodlnom minipriestore. Po bokoch sú v stenách „hniezda“ vsadené poličky. Toto príjemné miesto vzniklo využitím vystupujúceho priestoru daného členením fasády.
Celý interiér je ladený do svetlých prírodných tónov, čo pridáva na útulnosti a čistote bytu. Architekti zo starých bytov ponechali pôvodnú parketovú podlahu, tzv. špaletové okná a vnútorné dvere. Tieto prvky dodávajú veľkému príjemnému bytu špeciálny šarm.
Byt pre Přemka v kocke
Architektonické štúdio: atelier111 architekti
Architekt: Barbora Weinzettlová
Lokalita: Praha-Vršovice
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 až 2017
Podlahová plocha: 116 m2
Sabína Zavarská
Foto: Alex Timpau