ekodom s atelierom
Galéria(15)

Ekodom s ateliérom

Domov a súčasne vlastný ateliér architektov v severnom Londýne, na ktorom boli skombinované rôzne inovatívne stavebné techniky nepoškodzujúce životné prostredie, a súčasne množstvo recyklovaných materiálov. V roku 2004 honorovaný aj cenou RIBA Sustainability Award.

1 big image
2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
13 big image
ext (1) big image
ext (2) big image
Ďalšie ocenenia:
2001 FX/Blueprint – najlepší obytný projekt 
2001 Civic Trust Award – víťaž
2001 Royal Fine Art Commission Building of the Year – finalista
2004 RIBA Award – víťaž

„Predurčený stať sa ikonou, predmetom dizertácií a predlohovým projektom. Na rozdiel od etablovaného kánonu exemplárnych stavieb, tento dom/kancelária je hlbokou, náročnou a odhodlanou esejou na otázku: čo je súčasná architektúra?“ (World Architecture)

Cieľom autorov (Jeremy Till a Sarah Wigglesworth Architects) bolo poskytnúť model udržateľného spôsobu života v mestskom prostredí. Súčasne uviedol inovatívne priestorové, formálne a materiálové riešenia.

Stavba je vsadená do „produktívnej“ záhrady, ktorá je odkazom na vyváženosť pracovného života – poskytuje pokojné miesto pre obyvateľov domu i pracovníkov ateliéru. Centrálna miestnosť slúži ako jedáleň domu a súčasne ako konferenčná miestnosť.

Titulná strana knihy z mája 2011, v ktorej spoluautorka projektu, Sarah Wigglesworth, hovorí o svojpomocnom vzniku vlastného domu  
Vrecia piesku ako protihluková stena  

Južné priečelie je zasklené, využíva pasívne solárne zisky. Obvodové steny sú „hrubo“ zateplené – na severovýchodnej a severozápadnej fasáde je použitá hrubá vrstva tradičných slamených balíkov a recyklovaných novín, ako doplnkovej výplne. Tie sú rozvrstvené v podpornej drevenej konštrukcii v oceľovom ráme a zakryté homogénnym viacvrstvovým plastom, ktorý zabraňuje prieniku vlhkosti, a súčasne dovoľuje prieniku vzduchu k slame. Vyvýšený ateliér sa nachádza pri železničnej trati, kvôli ochrane pred hlukom je obložený balmi piesku.

Zvnútra je dom natretý tehliarskou hlinou a obložený recyklovaným drevom. K použitým opätovne využiteľným materiálom patrí aj recyklovaný betón v gabiónových klietkach.

„Veža“ knižných políc, slúžiaca ako prirodzený ventilačný termálny/solárny komín, vznikla  ako výplň medzi dvoma krídlami stavby. Použité ekologické technológie zahŕňajú aj solárne vykurovanie a ohrev vody, zadržiavanie a využívanie dažďovej vody a kompostovací záchod.

Začiatok výstavby: 1998
Náklady: 600 000 £

Detaily steny zo slamených blokov

Pôdorys a rezopohľady, náhľad do knihy

Použitá literatúra:
1. Linz, Barbara: Eco-Houses. Ökohäuser. Maisons Écologiques. Tandem 2009, str. 158-163. ISBN 978-3-8331-5465-2.
2. www.jeremytill.net/living.html
3. www.swarch.co.uk/projects/stock-orchard-street/
4. www.swarch.co.uk/research/stock-orchard-street/
5. www.architectsjournal.co.uk/critics/around-and-about-stock-orchard-street/8615302.article

Text: Ing. arch. Lucia Benkovičová