image 76113 25 v2
Galéria(18)

Experimentálny recyklovaný dom z nákladných kontajnerov a OSB dosiek

Partneri sekcie:

Dom s originálnym pomenovaním Upcycle House je experimentálny projekt z dielne dánskeho architektonického štúdia Lendager Arkitekter. Stavbu dokončenú v roku 2013 postavili architekti v Nyborgu v Dánsku.

1
2
3
4
5
6
7
8

Základným prvkom pri výstavbe boli dva nákladné prepravné kontajnery s dĺžkou 12 m. Ich kombinovaním s inými recyklovanými materiálmi a prvkami (najmä s drevenými časťami, OSB doskami) sa podarilo vytvoriť priestranný a interiérovo nečakane príjemne pôsobiaci dom.
Cieľom architektov bolo dokázať, že aj z už použitých materiálov a stavebných prvkov sa dá vytvoriť vhodné a príjemné miesto na bývanie, ktoré spĺňa požiadavky modernej doby.

V podstate zo „smetí“ vytvorili miesto, čo zodpovedá štandardom súčasných stavieb. Hlavným aspektom, na ktorý pri projektovaní a samotnej realizácii prihliadali, bola uhlíková stopa – tá je totiž alarmujúcim faktorom dnešnej výstavby. Pri vybudovaní Upcycle House znížili architekti potenciálne vyprodukovanú uhlíkovú stopu až o 86 % – v porovnaní s domom podobnej veľkosti a funkcie postaveným tradičnými postupmi a z nových materiálov.

Pri realizácii sa snažili o také spôsoby výstavby, ktoré by produkovali minimum odpadu a ešte aj toto minimálne množstvo by sa dalo určitým spôsobom zužitkovať. Ideou recyklácie – nielen v stavebníctve, ale vo všetkých odvetviach – je využiť už používaný materiál alebo prvok takým spôsobom, aby jeho nová funkcia bola minimálne na rovnakej alebo v ideálnom prípade ešte na vyššej úrovni ako funkcia pôvodného (nového) materiálu či prvku.

Základnú štruktúru tvoria dva prepravné kontajnery, strecha a fasádny obklad sú vytvorené z recyklovaných hliníkových nápojových plechoviek. Fasádne panely sú vyrobené z recyklovaného, zlisovaného a tepelne ošetreného papierového granulátu. Kuchynskú podlahu tvoria zvyšky z korkových zátok, ktoré sú narezané a zlisované do podkladového materiálu. Kachličky v kúpeľni sú z recyklovaných zvyškov skla.
Steny a podlahy v ostatných miestnostiach pokrývajú OSB panely – tie sú z recyklovaných zvyškov dreva, ktoré sú zlisované dokopy bez potreby lepenia, vďaka čomu sú ekologické a nevyparujú sa z nich žiadne škodlivé látky. OSB dosky sú výborným stavebným materiálom a pri správnom použití plnia nielen stavebnú či izolačnú, ale aj estetickú funkciu.

Výsledkom spojenia rôznych recyklovaných materiálov a prvkov je plne obývateľný komfortný dom s podlahovou plochou 129 m², ktorý optimálne spĺňa požiadavky rodinného života. Nájdeme v ňom veľkú spoločenskú miestnosť prepojenú s kuchyňou, ďalej hlavnú spálňu, tri menšie izby, kúpeľňu, technickú miestnosť a pasívnu chladiacu komoru. Okrem toho k domu patrí aj terasa orientovaná na juh.

Majiteľ architektonického štúdia Anders Lendager v súvislosti s týmto projektom nastolil otázku, ktorou by sa mali začať zaoberať architekti nielen v Európe, ale aj na celom svete: „Pôvodne sme si mysleli, že dosiahnuť redukciu uhlíkovej stopy v porovnaní s novostavbou zo štandardných materiálov v hladine 65 % je nereálne. Ako sme sa však presvedčili, je možné zvládnuť aj neuveriteľných 86 %! Preto je namieste položiť si otázky, prečo nikto nepracuje na takýchto projektoch, prečo nie je nariadené zákonmi a stavebnými smernicami povinné percento využitia recyklovaných materiálov pri realizácii novostavieb.”

Text: Anna Martausová
Foto: Jesper Ray
Zdroj: homedsgn.com