Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave
Hlavnou funkciou stavby je vzdelávacia činnosť vysokoškolského charakteru a zahŕňa: pedagogické pracoviská, posluchárne, výskumné laboratóriá, pomocné a špecifické priestory.
NovostavbaBratislava, Ilkovičova 2
Autor architektonického riešenia: Ing. arch. František Kaločay
Projektant architektonickej časti: Ing. arch. František Kaločay
Projektant stavebnej časti: PROINST, spol. s r. o.
Hlavný zhotoviteľ: ZIPP BRATISLAVA spol. s r. o.
Hlavný stavbyvedúci: Ing. Marián Tedla
Stavebník: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Dozorná činnosť: Ing. Ladislav Košecký
Celkové investičné náklady bez DPH: 25,3 mil. €
Stavebné náklady bez DPH: 23,3 mil. €
Lehota výstavby: 05/2009 – 06/2012
URBANISTICKÉ A ARCHITEKTONICKÉ RIEŠENIE
Urbanistické riešenie je v súlade s požiadavkami platného územného plánu a spĺňa kritériá začlenenia stavby do výukovej časti vysokoškolského areálu. Stavba je umiestnená v severnej okrajovej časti areálu na pozemku nedostavanej stavby školského jadrového reaktora. Východným smerom stavba susedí s areálom Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) STU (postavená v roku 1986), južným smerom s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK (postavená r. 1979). Severným smerom sú súkromné pozemky a cintorín Slávičie údolie. Komunikačné napojenie je na existujúce vnútro areálové komunikácie, pričom hlavný vstup je z južnej strany napojením na jestvujúcu komunikáciu pozdĺž komplexu FEI STU, vedľa ktorej sú rozvinuté parkovacie plochy na teréne. Hlavný nástup pre peších je z komunikácie východne od objektu. Zo severnej časti je vstup pre peších, napojený na komunikačný ťah k zastávkam MHD. Účelová komunikácia slúžiaca na zásobovanie kafetérie a obsluhu VS a trafostanice, je riešená odbočením hore spomenutej komunikácie pred FEI STU.
Architektonické riešenie vychádza z charakteru a daností pozemku, lokalitného programu, odráža a rešpektuje vo svojom riešení špecifické požiadavky na jednotlivé funkcie, ktoré sa realizujú v týchto priestoroch: verejné priestory, poloverejné priestory, štvrťverejné priestory, administratívno-prevádzkové (privátne) priestory. Umiestnenie administratívno-prevádzkových priestorov a štvrťverejných priestorov (pracovne zamestnancov, pomocné priestory, laboratóriá, zasadačky, sekretariáty ústavov) sú lokalizované v „8“ podlažnom „monobloku“. Na tieto priestory, smerom východným, nadväzujú priestory verejné – vstupné priestory, priestory určené pre výučbu veľkých skupín študentov (aula 500, rôzne druhy posluchárni čo do veľkosti a účelu). Nadväzne na tieto priestory sú poloverejné, a to – knižnica so študovňou, kafetéria, laboratóriá pre výučbu. K verejným priestorom možno priradiť rozptylové priestory pred prednáškovými miestnosťami a otvorená letná terasa.
V tesnej nadväznosti na objekt, v samostatnej časti, sú technické priestory – výmenníková stanica, náhradný zdroj, trafostanica s rozvodňami a zásobovanie kafetérie. Tieto sú prístupné z hospodárskeho dvora. Priestorom, spájajúcim verejné a poloverejné priestory sú rozptylové plochy na dvoch úrovniach (-3,6 a -5,0), ktoré sú okrem bočných zasklených stien osvetlené svetlíkmi umiestnenými medzi girlandové väzníky.
Vstupné priestory (± 0.0) sú riešené ako galéria k rozptylovým priestorom a sú prístupné okrem hlavného aj pomocným schodiskom. Čiastočne sú okrem bočných stien osvetlené aj od strešných svetlíkov. Terasa na J – V časti (-3,6) slúži v letných mesiacoch ako rozšírená časť kafetérie, resp. ako prestávkový priestor.
Budova pozostaváva z dvoch časti:
(1) výškovej 8 podlažnej časti,
(2) spoločných priestorov a posluchárni.
KONSTRUKČNÉ RIEŠENIE
(1) Výšková časť: 8 podlažný objekt rozdelený na tri dilatačné celky. Bočné krídla – systém monolitických železobetónových priečnych rámov v moduloch – pozdĺžny smer 7 x 6000 mm, priečny 6200 + 6075 mm. Stĺpy rámov s prierezom 500/500 mm.
– Vodorovné nosné konštrukcie – železobetónová monolitická spojitá doska hr. 200 mm, priečle rámov a obvodové stužidlá 500/600 mm monolitický železobetón. Stropné dosky v pozdĺžnom smere s presahom 350 mm na uloženie obvodového plášťa.
Stredná časť – komunikačný priestor – monolitický železobetónový stenový nosný systém hr. stien 200, 400 mm. Stropy monolitické železobetónové hr. 200 mm.
(2) Posluchárne a spoločné priestory: – úroveň ± 0,000 a úroveň – 3,600 a – 5,000 – dvojpodlažné. Nosná konštrukcia – monolitické železobetónové rámy v moduloch – pozdĺžny smer 16 x 6000 mm, priečny – moduly rôznej dĺžky podľa zakrivenia zadnej nosnej steny posluchární. Stĺpy rámov kruhové ø 500 mm. Vodorovné konštrukcie – stropy monolit, hr. 200 mm.
Posluchárne – väčšinou jednopodlažné, rozdelené na tri dilatačné celky. Nosná konštrukcia – zvislá časť murované plné steny s oceľovými stĺpmi. Vodorovné konštrukcie – sústava oceľových priehradových väzníkov kotvených do oceľových stĺpov.
Základové konštrukcie Základové konštrukcie vzhľadom na výškovú a plošnú členitosť a rôzne nosné systémy jednotlivých častí sú rôznorodé.
– Základové konštrukcie výškovej časti – železobetónové monolitické pásy a pätky a doska, ktoré osadené na železobetónové malopriemerové opreté, plávajúce a kombinované pilóty s prierezom ø 500 mm.
– Základové konštrukcie posluchárni – železobetónové monolitické základové pásy a pätky osadené na malopriemerové opreté, plávajúce a kombinované pilóty s prierezom ø 500 mm.
Zvislé konštrukcie
– Obvodové konštrukcie výšková časť (1): obvodový plášť z pórobetónových tvárnic YTONG hrúbky 250 mm. Vnútorné stenové konštrukcie pórobetónové YTONG a v miestach podľa statického výpočtu železobetónové stužujúce steny hr. 150 a 200 mm, deliace priečky kombinované sklobetónom.
Posluchárne(2) Obvodové konštrukcie monolitický betón hr. 380, 300 mm so zateplením.
Komunikácie vertikálne
V strednej časti objektu je vertikálna komunikácia monolitickými zdvojenými dvojramennými schodiskami a štvoricou výťahov, z toho jeden evakuačný. Steny šácht sú monolitické železobetónové.
Izolácie
– hydroizolácia – modifikované asfaltové pásy súčasne spĺňajúce aj požiadavky na protiradónovú ochranu (ELASTEK, GLASTEK), alebo fólie ALKORPLAN z mäkčeného PVC.
– zateplenie – obvodový plášť: lepiaca stierka
fasádna minerálna vlna (nobasil) 100 m
plastové rozpeky 4 – 6 ks/m2
– lepiaca stierka s vtlačenou sklotextilnou mriežkou
– penetrácia podkladu
– tenkovrstvová omietka
Zastrešenie: monolitický železobetónový strop (výšková časť (1) a vstupné priestory
oceľové priehradové väzníky a trapézový plech posluchárne (2)
Podlahy Administratívne priestory, učebne a posluchárne PVC. V ostatných priestoroch keramická dlažba. V miestnosti centrálnej serverovne dvojitá podlaha.
V interiéri sú v komunikačných priestoroch vodiace línie, navádzajúce zrakovo postihnutých od vstupu k posluchárňam, WC, výťahom a kancelárskym priestorom.
Úpravy povrchov
– vnútorné – tenkovrstvové omietky + maľba oteruvzdorná, napr. Primalex plus,
– v hygienických a určených priestoroch keramické obklady,
– vonkajšie – tenkovrstvové omietky + náter, sokle gresový obklad,
– klampiarske a zámočnícke výrobky – poplastovaný plech
– vnútorné steny centrálnej serverovne sú tienené oceľovými rohožami, uloženými pod omietku, pozváranými s vývodmi pre pripojenie dvojitej podlahy a uzemnením.
Výplne otvorov
Okná hliníkové, zasklenie izolačným dvojsklom. Celozasklené vstupné steny a veľkoplošné zasklenia hliníkové profily + izolačné dvosklá.
V celom objekte je umožnený bezbarierový prístup do všetkých priestorov rampami, príp. schodiskami vybavenými plošinami model V 65 umožňujúcimi pohyb na invalidnom vozíku alebo sediacim na sklopnej sedačke. Tento typ umožňuje prekonávanie dráhy s variabilným sklonom a smerom.
Výťahy – 4. Všetky sú vybavený pre imobilných a zrakovo postihnutých.
Zásobovanie teplom
Teplofikácia objektu je z horúcovodného rozvodu mesta Bratislava /Bratislavská teplárenská a. s./ cez horúcovodný napájač dovedený podzemným kanálovým spôsobom. Na tomto rozvode je vysadená nová odbočná šachta s dostatočnou rezervou tepelného výkonu. Horúcovodná prípojka je dovedená do objektu fakulty, do priestoru odovzdávacej stanice.
Koncepcia vykurovania a chladenia
– z výmenníkovej stanice je delený na dva okruhy: jeden pre výškovú časť od 2. NP po 6. NP, rozdelený do piatich stúpačiek, napája parapetné fan-coily. Druhý okruh je pre teplovzdušné vykurovanie a chladenie podokennými fan-coilami so štvortrubkovým rozvodom, doplnené v posluchárňach klimatizáciou. Vzduchotechnické ohrievače – parapetné fancoily GEA Geko GF sú osadené modulovo vo výškovej časti na teplovzdušné vetranie a chladenie s hradením tepelných strát a ziskov každej miestnosti, napojené z rozvodu s ekviterm. teplotou vody cez regulačný uzol /3-cestný zmiešavací ventil, armatúry/, ručný regulačný ventil pre hydraulické zaregulovanie, odvzdušnenie a vypúšťanie. Chladiaci okruh je napojený taktiež cez regulačný uzol bez čerpadla, individuálne udržujú teplotu v každej miestnosti.
– Centrálne vzduchotechnické jednotky pre posluchárne sú napojené tiež cez regulačné uzly UK a chladenia. Hradia tepelné straty a zisky miestností, tepelné straty z ohrevu vetracieho vzduchu zmenšené o spätné získavanie tepla.
– Vykurovací rozvod vyvedený prízemnú a podzemnú časť objektu, napája parapetné, podstropné fancoily a radiátory. Tieto okruhy sú ekvitermicky regulované.
– Tretí okruh vyvedený z výmenníkovej stanice je pre vzduchotechnické ohrievače s konštantnou teplotou, vedený pod stropom podzemných podlaží.
– Rozvody chladnej vody vedené od výrobníkov chladnej vody na streche sú rozdelené pre každý chiller tak, aby bola využívaná striedavá záťaž z oslnenia na každú jednotku samostatne. Vytvorené sú štyri stúpačky zo 6. NP, prízemná časť je striedavo napojená na stúpačky tak, aby boli rovnomerne zaťažené.
Vzduchotechnika
Vetranie Centrálnej počítačovej učebne, Vetranie Posluchárne 100, Vetranie Auly 500, Vetranie Posluchárne 150, Vetranie Študovne a priľahlých priestorov, Vetranie Foyeru, Vetranie Kafetérie a susediacich priestorov, Vetranie Foyeru 1. NP a susediacich priestorov, Vetranie časti učební 1. NP, Vetranie hygienických zariadení, Požiarne vetrania, Klimatizácia miestností serverovní, Vetranie priestorov transformátorov, Klimatizáciu priestorov, ktoré vetrajú zar.1 až 9 zabezpečia profesie ÚK a chladenie.
V objekte sú inštalované zariadenia, ktorých prevádzku je nutné zabezpečiť aj v čase vypnutie – výpadku elektrickej siete. Jedná sa o:
– centrálnu UPS
– 1 ks dymových ventilátorov každý o príkone
– 1 ks evakuačný výťah
– núdzové osvetlenie orientačné
– časť zariadení VZT
Uvedené zariadenia podľa požiadaviek musia byť v prevádzke po dobu 30 minút od okamihu vypnutia elektrickej siete. V prípade napájania centrálnej UPS je požiadavka investora – užívateľa doba zálohovania min. 2 hod. Agregát je vybavený zodpovedajúcim rozvodným zariadením. Dieselagregát je umiestnený v samostatnej miestnosti v susedstve transformačnej stanici objektu. Prístup do miestnosti dieselagregátu je z vonkajšieho priestoru dvojkrídlovými dverami. Prívod chladného vzduchu a odvod vzduchu ohriateho je riešený cez čelnú stranu miestnosti resp. cez vstupné dvere.
Časopis ASB – Architektúra, Stavebníctvo, Biznis – Generálny mediálny partner súťaže STAVBA ROKA 2013
Foto: Ing. Marián Tedla, Ing. František Solár
–>–>