Farbami oddelili pánsku a dámsku časť interiéru bytu
Na začiatku bolo stretnutie pri káve s príjemnou mladou dvojicou. Snívali o tom, že keď zatvoria vstupné dvere svojho bytu, nechajú za nimi všetky starosti a stres.
Obaja chceli vytvoriť interiér, ktorý im umožní tráviť čas spolu a odpočinúť si po namáhavom dni. Dozvedeli sme sa, že na tejto adrese chcú bývať dlhšie, čo pre nás znamenalo v prvom rade definovať rozsah a formu úložných priestorov v celom byte. Z tohto impulzu vznikla idea dominantnej nábytkovej steny, ktorá sa tiahne celým otvoreným priestorom od spálne až po koniec kuchyne.
Dámska a pánska časť nábytkovej steny
Materiálové a farebné delenie atypickej nábytkovej steny kopíruje rozdielne názory partnerov na dizajn ich spoločného bytu. Dámska časť je hladká a biela s výrazným akcentom fialovej farby na vodorovnom páse vrchných skriniek. V jej vysokej časti sú pred cudzími očami skryté dvere do špajze. Pánska časť steny je vyrobená z moreného dubového dreva s priznanou kresbou. Okrem zatvorenej knižnice v sebe ukrýva aj nenápadné dvere do pracovne, ktoré rozpoznáte len podľa kovania.
Na doplnenie úložných priestorov tejto atypickej zostavy slúži vysoká skriňa v spálni, uzavretá dverami, ktorá akoby tvorila predĺženie tmavého dubového nábytku v spojovacej chodbe. Úložné zostavy v spálni, šatníku a vstupnej predsieni sme navrhovali so zámerom, aby ich farebnosť, hmota a detaily boli čo najnenápadnejšie. Jediným viditeľným akcentom ostali priznané úchyty, ktoré zvýrazňujú vodorovný alebo zvislý charakter konkrétnej časti nábytkovej zostavy.
Farebne aj na toalete
Nadhľad a zmysel pre humor, ktorými sa investor vyznačoval počas celej realizácie zákazky, dokonale vystihuje odvážne použitie farieb a materiálov na toalete a v kúpeľni.
Záverečné práce na tomto interiéri boli veľmi príjemné a inšpirujúce. Investor nám preukázal takú dávku dôvery, že nás poveril aj výberom umeleckých artefaktov, samozrejme po dôkladnej konzultácii. Zo spoločných rozhovorov vyplynuli klientove jednoznačné preferencie média fotografie ako spôsobu umeleckého vyjadrenia.
„Výber konkrétneho autora a diela som konzultoval s odborníkom a mojím dobrým známym Mgr. Art. Filipom Vančom, ktorý sa profesionálne venuje fotografickému umeniu a kurátorskej činnosti. S finálnym výberom diel fotografky Maiji Laurinen sme boli spokojní všetci, pre mňa bolo hlavným dôvodom, ako jej minimalisticky až konceptuálne ladené fotky pôsobili v už hotovom priestore. Čerešničkou na torte bolo spoločné adjustovanie fotiek s Filipom Vančom v klientovom byte,“ hovorí architekt Andrej Veselý.
Autori: Andrej Veselý, Renáta Veselá
Architektonické štúdio: ateliérveselý
TEXT: Andrej Veselý, Renáta Veselá, wad
FOTO: Jakub Hauskrecht