Fasáda, ktorá komunikuje s okolím
Na architektúre sú najkrajšie výzvy. Maximálne využitie stiesneného pozemku, vyriešenie vnútornej prevádzky i zásobovania, kontext s okolitými budovami, nerovnaká výška úrovne podlahy z prednej a zadnej strany objektu, svahovitosť pozemku, atraktívnosť výrazu. S tým všetkým sa museli vyrovnať architekti pri polyfunkčnom objekte na krátkej pešej zóne na ulici Vojtecha Spanyola, vedúcej k nemocnici v Žiline.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ako prvé vnímate farebnosť – oranžovú v podobe reklamného nápisu na technicky invenčnom nároží, vzápätí zelenú ako signálnu farbu korešpondujúcu s lekárňou, ambulanciami, so životom… K zelenej sa postupne pridáva biela a sivá ako farby omietky a okladovej dosky Cembrit. Odkrývanie objektu pokračuje uvedomením si kompozície objektu založenej na prieniku dvoch hranolov, ktoré sú vzájomne posunuté dozadu a do boku. Línie jednoducho a nerušene plynú po čistých tvaroch objektu, ktoré sú moderné, ba vo svojej strohosti až funkcionalistické.
Okná sú plastové a hliníkové, pričom hliníková rámová konštrukcia tvorí aj zasklenú fasádu z južnej strany. Zastrešenie je riešené rovnou strechou s vybiehajúcimi atikami a vnútornými dažďovými zvodmi. Časti rovnej strechy sú upravené ako terasy, pričom sa použila imitácia dreveného roštu. Zábradlie na terasách je kombináciou plného múru s držadlom a samonosného bezpečnostného skla.
Objekt teda zo strany čelnej fasády pôsobí ako 3-podlažný, pričom nad dvomi rovnakými podlažiami je najvyššie podlažie priestorovo (dispozične) výrazne uskočené dovnútra. Čelná fasáda komunikuje s okolím, kde je veľký pohyb ľudí k hlavnému vstupu do žilinskej nemocnice, a doslova pozýva ľudí do svojho vnútra, kde ich čaká jasné dispozičné riešnie. Aj to sleduje vonkajší rukopis. Dispozícia s jasnou prevádzkou a čitateľnou orientáciou ich spoľahlivo dovedie k vytúženým dverám.
Pri odchode môžete nasadnúť do auta zaparkovaného v otvorenom parkingu na prvom podzemnom podlaží domu. Krátka zastávka v zadnej časti objektu naznačuje, že architekti ho neodvrhli do „odvrátenej strany mesiaca“, ale riešili ako svojbytnú fasádu s vystúpeným výčnelkom a farebným akcentom. Samozrejme, je to aj miesto na sklad a zásobovanie. „Výzvy sú na to, aby sme sa s nimi vyrovnali,“ hovorí autor projektu Roman Klenovič.
Nárožie ako signál
Výrazným architektonickým akcentom budovy je dominantné juhozápadné priečelie, otočené smerom na pešiu zónu a frekventovanú ulicu Vojtecha Spanyola. Na zasklenej fasáde je umiestnený predsadený perforovaný hliníkový panel, ktorý je priznaný a ponechaný vo svojej základnej tektonickej štruktúre. Panel je zároveň nosičom veľkej svetelnej reklamy a spolu tvoria originálny a zapamätateľný znak budovy. Dominantnou je aj zasklená južná fasáda stavby, kde sa nachádza hlavný vstup do oboch častí prízemia.
„Od začiatku sme vedeli, že jeho výhodou je pohľadovosť akcentovaná práve na frekventovanej Spanyolovej ulici,“ hovorí architekt Klenovič. „Preto ho vidieť aj z cesty. Technologická dierovaná plocha nemala byť len nosičom reklamy, ale aj výrazným a vnímateľným architektonickým prvkom. Čiastočne prepúšťa zelenú farbu zasklenia.“
–>–>
Polyfunkčný objekt Druh: novostavba Funkcia: ambulancie, lekáreň Miesto stavby: ul. V. Spanyola, Žilina Investor: LKA INVEST, s. r. o., Žilina Autori: Ing. arch. Andrea Klenovičová, Ing. arch. Roman Klenovič Stavebné konštrukcie: Ing. Ján Rybársky Statika: Ing. Ján Dolinaj Začiatok výstavby: 4/2011 Ukončenie výstavby: 12/2011 Celkové náklady: približne 950 000 € (bez DPH) Zastavaná plocha: 363,4 m2 Podlahová plocha: 787,7 m2 (bez terasy a externého parkingu na 1. PP) Obostavaný priestor: 3 821 m3 Počet parkovacích miest: 12 Generálny dodávateľ: Stabil, a. s., Žilina Dodávatelia: Výplňové murivo, pórobetónové tvárnice: Ytong Fasádna silikónová omietka: Baumit Fasádne obklady: Cembrit Okná, presklené hliníkové fasády: Alkam Svietidlá: Raster Svetelné reklamy: Ross Dlažby, obklady, sanita: kúpelňové štúdio Arion (f. Doss) Výťah: Schindler Vykurovanie: Zátek Miroslav Vzduchotechnika, klimatizácia: Klimakomfort |
Dispozičné riešenie
Toľko architektúra a jej výraz. Aby sme získali aj lepší prehľad, vráťme sa ešte k dispozícii, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných častí.
1. PP – otvorený priestor pod úrovňou prízemia, úrovňovo prístupný zo zadnej účelovej komunikácie. V tomto priestore s prebiehajúcou nosnou konštrukciou stavby (priznané stĺpy, prievlaky) sú umiestnené parkovacie kapacity. Celkovo je k dispozícií 12 parkovacích miest pre osobné autá (4,5 × 2,4 m), ktoré sú rozložené na celej ploche parcely a z väčšej časti ich zakrýva hmota stavby na ďalších podlažiach. Z parkoviska sa uzatvoreným schodiskom a výťahom možno dostať do všetkých podlaží budovy. Zároveň sa touto cestou dajú zásobovať jednotlivé prevádzky.
Pre peších je budova prístupná bezbariérovo, a to hlavným vstupom z južnej strany – z úrovne pešej komunikácie (hlavný peší prístup do fakultnej nemocnice s poliklinikou), situovaným v juhovýchodnom nároží objektu. Využíva sa tak osadenie budovy vo svahovitom teréne s rozdielnymi úrovňami v jednotlivých rohoch parcely.
1. NP – okrem hlavného vstupu sa na ňom nachádzajú prevádzky lekárne a súkromných lekárskych (kardiologických) ambulancií. Okrem hlavných priestorov (odbytová časť lekárne, ambulancia atď.) sú tam situované skladové a sociálne priestory pre zamestnancov, čakáreň so sociálnym vybavením pre pacientov a podobne.
2. NP – ambulancie odborných lekárov s potrebným zázemím a zabezpečením. Každá ambulancia pozostáva z dvoch vzájomne prepojených miestností, každá s vlastným vstupom z čakárne a vlastným umývadlom. Pre lekárov je vytvorené spoločné malé sociálne zázemie, pozostávajúce z malej dennej miestnosti (kuchynská linka), šatní, WC a spŕch, zvlášť pre ženy a mužov. Pre pacientov je vytvorené samostatné sociálne zázemie vrátane WC pre imobilných. V centre dispozície sa nachádza spoločná čakáreň pre pacientov všetkých ambulancií.
3. NP – na tomto podlaží bol pôvodne navrhovaný priestorovo nadštandardný byt. Svojou plochou asi 160 m2 ponúkal pohodlné a luxusné bývanie viacčlennej rodine. Takmer všetky obytné izby mali prístup na veľkú obytnú terasu, ktorá bola v dotyku s obývacou halou čiastočne krytá. Terasa bola doplnená zeleňou a vytvárala optické pokračovanie interiérov aj vo vonkajšom prostredí. Z kapacitných dôvodov sa investor rozhodol situovať na tomto podlaží pokračovanie priestorov súkromných ambulancií, a to s minimálnymi stavebnými úpravami vzhľadom na dispozíciu bytu. Celé podlažie tak môžeme chápať ako dispozične flexibilné, s možnosťou opätovného prerobenia na bytové.
Celkový moderný a zaujímavý charakter budovy je podčiarknutý atraktívnym večerným nasvietením južnej a severnej fasády, exponovaného nárožia a terasy na najvyššom podlaží. Polyfunkčná budova tak svojou prevádzkou a obsahom ideálne dopĺňa vybavenosť v bezprostrednom okolí areálu nemocnice s poliklinikou a nadväzuje na okolitú zástavbu.
Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.