Filozofia banky pretavená do kvalitného interiéru? Vidieť jasnú scénografickú hru s priestorom i jeho vrstvením
Priestory vstupnej lobby povýšené na umenie. Architekti Loskot, Takáč, Kukučka a Mandincová vytvorili nadčasový a reprezentatívny priestor, ktorý inšpiruje.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Tatracentrum je polyfunkčný objekt na Hodžovom námestí v Bratislave, ktorý vypracoval kolektív architektov Radomil Kachlík, Matej Siebert, Peter Vavrica a v neposlednom rade Ľubomír Závodný v rokoch 1999 – 2001. V pôvodnom dizajne lobby v centrále Tatra banky na Hodžovom námestí dominovali trendy poslednej dekády 20. storočia.
Predstavitelia Tatra banky sa to rozhodli zmeniť. Zadaním vyzvanej architektonickej súťaže bolo celý interiér zjednodušiť, sprehľadniť a celkovo jeho novým dizajnom reagovať na progresívny posun v sebavnímaní značky ako takej. Návrh architektonického ateliéru AT26 architects vzišiel z vyzvanej architektonickej súťaže.
Vrstvenie ako hra
Architekti Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka a Veronika Mandincová sa po dôkladnej analýze rozhodli priestor otvoriť tak, aby pôsobil jednoduchšie a ľahšie. Odstránením pôvodných priečok sa však problém nevyriešil. Interiér sa síce dočkal presvetlenia, no aj napriek tomu pôsobil nekompaktne a chaoticky. „Bolo potrebné nájsť jednoduchý sceľujúci princíp,“ hovorí Takáč. Architekti ho našli v motíve valca, ktorý sa rozhodli vložiť do ťažiskovej časti dispozície.
„Definuje ho medená intarzia v podlahe, ktorej protipól tvorí kruhový výrez v podhľade. Dizajn podhľadu sme vytvorili mnohonásobným opakovaním 3D logotypu banky. Dôležitým prvkom konceptu sú priehľady, vrstvenie a práca s materiálmi a štruktúrami. Motív valca sa opakuje vo fragmentoch deliacich transparentných zmäkčujúcich stien, ktoré majú pôsobiť éterickým dojmom a svojím vrstvením umocňujú vnímanie viacerých vizuálnych a funkčných plánov samotnej lobby. Ich vrstvenie umožňuje vnímať viacero vizuálnych a funkčných plánov samotnej lobby,“ vysvetľuje Takáč. Motív priniesol do rozbitého priestoru upokojenie, jasne definoval prevádzkovú schému, pôsobí silným estetickým a reprezentatívnym dojmom.
Elegantné spojenia
Dôležitým prvkom konceptu sú pohľady, vrstvenie a práca s materiálmi a so štruktúrami. Vzniká istá a jasná scénografická hra s priestorom a jeho vrstvením. Cez transparentné steny navrstvujú na seba ďalší a ďalší priestor. Dômyselne zvolené osvetlenie vstupuje do jednotlivých vrstiev ako dôležitý prvok hry.
Jednotnou, takmer monochromatickou béžovou farbou, navodili tvorcovia pocit pokoja, rezultujúcim v takmer zenovej atmosfére priestoru lobby. Drobné rozdiely v materialite a štruktúre monochromatických povrchov omietok prinášajú do priestoru naturálnu, rurálnu kvalitu a okrem vizuálneho zážitku ponúkajú aj zážitok haptický.
Interiér dopĺňajú prvky mobiliáru, ktoré oblými líniami ladia s celkovým konceptom dizajnu. Dôležitú úlohu okrem nábytkových prvkov zohrávajú aj interiérové rastliny ako výrazný prírodný motív. Štruktúry materiálov v kombinácii s hrou svetla a tieňa vytvára vizuálny mix ľahkosti a naturálnej prirodzenosti, čo v pôvodne technickom dizajne pôsobí ako oáza s pozitívnymi vibráciami.
Projekt bol nominovaný na cenu CE ZA AR v kategórii Interiér a porotcovia jeho silné stránky zhodnotili týmito slovami: „Nové riešenie vstupu do centrály Tatra banky je odpoveďou na často formálne, štandardizované vstupy do administratívnych priestorov. Vzdušné senzorické priestorové usporiadanie kombinované s invenčne aplikovanou korporátnou identitou vytvára konzistentný a užívateľsky príjemný priestor.“
Architekti Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka a Veronika Mandincová taktiež získali výnimočné ocenenie od medzinárodnej poroty INSAID AWARD.
Lobby Tatra banky, Bratislava
Investor: Tatra banka
Architekti: AT26 architects – Branislav Loskot, Peter Kukučka, Jaroslav Takáč, Zuzana Vlžáková, Veronika Mandincová, Soňa Havlíková, Matej Zelenay, Lucia Tvarožková, Viera Gurová
Podlažná plocha: 255 m²
Realizácia: 07/2022 – 01/2023